Tendürek'te 2 ayda 72 operasyon

AĞRI - ORHAN GÜNGÖR - Terör örgütü PKK'ya yönelik Tendürek Dağı'nda son 2 ayda jandarmanın gerçekleştirdiği 72 operasyonda, 2'si sağ olmak üzere 11 terörist etkisiz hale getirildi.Jandarma Komutanlığına bağlı özel harekat timleri (JÖH), kış

AĞRI - ORHAN GÜNGÖR - Terör örgütü PKK'ya yönelik Tendürek Dağı'nda son 2 ayda jandarmanın gerçekleştirdiği 72 operasyonda, 2'si sağ olmak üzere 11 terörist etkisiz hale getirildi.

Jandarma Komutanlığına bağlı özel harekat timleri (JÖH), kış aylarından beri terör örgütü PKK'ya yönelik Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi ile Van'ın Çaldıran ilçesi arasında yer alan 3 bin 584 rakımlı Tendürek Dağı başta olmak üzere bölge genelinde başlattığı operasyonlara kararlılıkla devam ediyor.

Havadan helikopterler ve insansız Hava aracı (İHA), karadan da zırhlı araç desteğinde yürütülen operasyonlarda, teröristlere göz açtırmayan jandarma, örgüte bahar aylarında da ağır darbe indirdi.

Mehmetçik, son 2 ayda Tendürek Dağı'nda PKK'ya yönelik 72 operasyon yaptı.

Operasyonlarda, 2'si sağ, 9'u ölü 11 teröristi etkisiz hale getiren Mehmetçik, aynı süreçte söz konusu dağda bulunan sığınaklarda terör örgütüne ait 21 el yapımı patlayıcı (EYP), 720 kilogram amonyum nitrat, 20 gram C4 Plastik patlayıcı, 2 kalaşnikof piyade tüfeği, bu silaha ait 120 mermi ve 4 şarjör ele geçirdi.

Ayrıca operasyonlarda bomba yapımında kullanılan 17 büyük tüp, 7 küçük tüp, 5 akü, 190 metre Elektrik kablosu, 785 torpil, 55 dolu çakmak gazının yanı sıra yine örgüt mensuplarına ait 5 çadır, 200 kilogram gıda malzemesi ile çok sayıda örgütsel doküman ile tıbbi ve yaşam malzemeleri elde etti.

Örgüt mensuplarının yurt dışından Türkiye'ye girerek barındığı alanlardan olduğu belirtilen Tendürek Dağı'nda terör örgütü PKK'ya göz açtırmayan Mehmetçik, teröristlerin yapmak istediği bazı bombalı eylemleri de önledi.

Mehmetçik, aynı dönemde, teröristlerce Doğubayazıt ilçesine bağlı Yaygınyurt ve Güngören köyleri arasındaki stabilize yolun 3 ayrı bölgesine 4 ayrı büyük tüp ve bir düdüklü Tencere ile hazırlanmış EYP düzeneğini de bularak olay yerinde imha etti.

Terörle mücadele kapsamında yol kontrollerini de aralıksız sürdüren jandarma tarafından son 2 ayda kentteki bu uygulamalarda "terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak" suçundan aranırken yakalanan 41 şüpheliden 20'si tutuklandı, 5'i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

- "İhanetten vazgeçip yaşamaya devam edin" çağrısı
Ağrı Valisi Musa Işın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü belirterek, "Devletimiz, hükümetimiz ve İçişleri Bakanlığımız terörü bitirmede kararlı ve kararlılığın meyvelerini yiyoruz." dedi.

Ağrı'da mevsim ve iklim koşullarına bakılmaksızın terör örgütüne yönelik operasyonların kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Işın, Ağrı ve Tendürek dağlarındaki operasyonların devam ettiğini söyledi.

Vali Işın, Tendürek Dağı'nda son 2 ayda 11 teröristin etkisiz hale getirildiğine işaret ederek, "Geçen hafta sonu Tendürek Dağı'nda bir terörist grup tespit edilmişti. 9 kişilik terörist grubun tümü etkisiz hale getirildi. İki şehidimiz oldu. Şehitlerimizden biri kazaen helikopter pervanesinin çarpmasıyla şehit oldu." dedi.

Operasyonların sürdüğünü belirten Işın, şunları kaydetti:

"Operasyonlarımız süreklilik halindedir. Ekiplerimiz değişiyor ama operasyonlarımız devam ediyor. Bir terörist kalmayıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. Onlara göz açtırmayacağız. Hainler cezalarını canları ile ödeyecekler. Dağlarda dahi kalabilecek yerleri kalmayacaktır. Tepelerine sürekli bombalar yağacaktır. Kurtuluşları yoktur. İhanetlerinden vazgeçip hayata devam etmeleri kendileri açısından daha iyidir. Çareleri yoktur ya teslim olacaklardır ya da ihanetlerinin bedelini canları ile ödeyeceklerdir."(AA)

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI2

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI3

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI4

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI5

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI6

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI7

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI8

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI9

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI10

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI11

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI12

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI13

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI14

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI15

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI16

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI17

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI18

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI19

Mehmetçik terör örgütü PKK'ya Tendürek'i dar etti - AĞRI20

Diğer Ağrı Haberleri
Ağrı'da 62 kaçak göçmen yakalandı

Ağrı'da 62 kaçak göçmen yakalandı

AĞRI -

Ağrı

'nın Doğubayazıt ilçesinde Afganistan uyruklu 62 kaçak göçmen yakalandı.Valilikten yapılan açılamaya göre, Doğubayazıt İlçe Jandarma Komutanlığına
Etiketler

Diyadinnet 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abonesi olduğumuz İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA) alınan haberlerin herhangi bir ortamda basılması ve yeniden yayımı, ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.