Ailesinin geçimini "kum"la sağlıyor

AĞRI - ORHAN GÜNGÖR / MUHAMMET ALİ ATEŞ - Ağrının Taşlıçay ilçesinde babasının hastalığı nedeniyle evin tüm sorumluluğunu üstlenen 18 yaşındaki Muhammet Bora Kızılkaya, Murat Nehri'nden çıkardığı...

AĞRI - ORHAN GÜNGÖR / MUHAMMET ALİ ATEŞ - Ağrının Taşlıçay ilçesinde babasının hastalığı nedeniyle evin tüm sorumluluğunu üstlenen 18 yaşındaki Muhammet Bora Kızılkaya, Murat Nehri'nden çıkardığı kumu inşaat sahiplerine satarak kazandığı parayla ailesine bakıyor.

Kızılkaya, Murat Nehri'nden kum çıkarıp müşterilerine ulaştırmak için her Gün erken saatlerde "Poyraz" adını verdiği atıyla yola koyuluyor.

Su seviyesinin yer yer bir metreyi bulduğu nehre at arabasıyla tehlikeye aldırış etmeden giren Kızılkaya, biriken kumları yaklaşık bir saatte at arabasına doldurarak müşterilerine satıyor.

Kızılkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 kardeş olduklarını, 3 kardeşinin okuduğunu ve babasının hastalığı nedeniyle çalışamayınca, okulu bırakarak at arabasıyla ailesinin geçimini sağladığını söyledi.

İnşaat sezonu başladığından dolayı kum taşıdığını belirten Kızılkaya, "Dışarıdan bir kamyon kum getiriyorlar 50 lira, biz mesafeye göre 20-25 liraya götürüyoruz." dedi.

Murat Nehri'nden çıkardıkları kumun kalitesinden dolayı satışlarının iyi olduğunu anlatan Kızılkaya, şöyle konuştu:

"Murat Nehri'ndeki kum yeni oluyor. İnşaatlar için daha temiz ve daha çok tercih ediliyor. Örneğin nehirden çıkardığımız kum sıva için taşsız oluyor. Bu nedenle bu kullanılıyor. Babam rahatsızlığından dolayı çalışamayınca, mecburen okulu bırakıp kardeşlerimin okul ihtiyaçlarını gidermek ve evi geçindirmek için çalışıyorum. Sabah 5-6 gibi kalkıp akşam 6 gibi evime dönüyorum. Çok kum istedikleri için yetiştiremiyorum, bazen geç saatlere kadar da çalışıyorum. Köylere de götürüyoruz. 'Poyraz' atımı çok seviyorum. Vaktimin büyük bölümünü onunla geçiriyor, bakımını kendim yapıyorum. 'Poyraz' benim hem Ekmek teknem hem de yol arkadaşım."

Vatandaşlardan Süleyman Ateş (67) ise Murat Nehri'nden çıkan kumun inşatlar için çok temiz olmasından dolayı tercih ettiklerini söyledi.

Ateş, at arabası ile getirilen kumun kamyonlarla getirenlere oranla daha ekonomik olduğunu belirterek, "Durumları iyi değil. Gariban oldukları için de bunları tercih ediyoruz. Hem kumu çok güzel hem de destek oluyoruz. Benim gibi herkes bunu tercih ediyor çünkü durmadan çalışıyor. Tebrik ederim kendisini." diye konuştu.(AA)

Ailesinin geçimini kumla sağlıyor - AĞRI 2

Ailesinin geçimini kumla sağlıyor - AĞRI 3

Ailesinin geçimini kumla sağlıyor - AĞRI 4

Ailesinin geçimini kumla sağlıyor - AĞRI 5

Ailesinin geçimini kumla sağlıyor - AĞRI 6

Ailesinin geçimini kumla sağlıyor - AĞRI 7

Ailesinin geçimini kumla sağlıyor - AĞRI 8

Ailesinin geçimini kumla sağlıyor - AĞRI 9

Ailesinin geçimini kumla sağlıyor - AĞRI 10

Haber Yorumları

UTKU tarafından 4 ay önce eklendi11-05-2017 12:19:38

hakikaten helal olsun çalışana iş çok çoğu kişiye örnek olsun


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 1
Beğendim : 6
6

1

Diğer Ağrı Taşlıçay Haberleri
TÜRSAB heyetinden Ağrı çıkarması

TÜRSAB heyetinden Ağrı çıkarması

AĞRI - Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) heyeti, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da desteklenecek turizm projeleri kapsamında Ağrı'nın Doğubayazıt
Etiketler