29.03.2017 Saat: 16:25

Ağrı'da hayvan üreticilerinden et fiyatlarının düşmesine tepki

AĞRI - Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in et fiyatları düşecek açıklaması, Ağrı'da hayvan piyasalarında hareketliliğe neden oldu.Ağrı Hayvan Pazarında hayvan ticareti yapan.

Ağrı'da hayvan üreticilerinden et fiyatlarının düşmesine tepki - Ağrı Haberleri

Ağrı

AĞRI - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in et fiyatları düşecek açıklaması, Ağrı'da hayvan piyasalarında hareketliliğe neden oldu.

Ağrı Hayvan Pazarında hayvan ticareti yapan vatandaşlar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının pazartesiden itibaren kırmızı et fiyatlarında indirime gidileceği yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi. Et fiyatlarında indirime gidilecek yönündeki açıklamalara tepkide bulunan Dilaver Demir adlı vatandaş, "Et fiyatlarını düşürmek için önce kesik yemi ve kaba yemin fiyatını düşürsünler. Vatandaşa bu ortamı sağladıktan sonra ister istemez et fiyatları zaten düşecektir. Bugünkü şartlarda böyle bir şey asla ve asla olamaz, çünkü 1 torba yem 60 lira" dedi.

Vatandaşlardan Şefik Uğur ise "Vatandaşlar hayvancılığı yapmak zorundadır. Geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz. Fiyatların düşmesini istemiyoruz. Et fiyatları düşerse millet perişan olur" ifadelerini kullandı.

Hayvan pazarındaki bir başka vatandaş Mehmet Taşdemir ise et fiyatlarının düşmemesi gerektiğini, düşerse hayvancılığının biteceğini belirtti. Taşdemir, "Fiyatlar düşerse çiftçilik ölür. Zaten bir tek hayvancılık yapıyoruz. Vatandaşlar hayvancılıkla geçiniyor, fiyatlar düşerse ne yapacaklar. 1 torba yem olmuş 50 lira. Kes samanı olmuş 650 lira. Millet bunun altından çıkamaz. 1 çoban tutuyoruz 2 bin liraya, biz bunun altından çıkmayız. Et fiyatları düşerse kimse hayvancılık yapamaz. Ve bu işi terk ederler. Piyasalar şimdilik iyidir, ama fiyat indirimi olursa kötü Olur. Şimdilik iyidir herkes Ekmek yiyor. Bir defa vatandaşlar duymuş et fiyatlarının düşeceğini o yüzden hayvanda almıyorlar. Televizyonda izledikleri zaman etin 6 lira düştüğünü duyduklarında biz hayvanları satamayız diyorlar. Hayvanlarını meydana getirip geri götürüyorlar" şeklinde konuştu.

Kırmızı et fiyatlarının düşeceğine tepki gösteren bir diğer vatandaş Kemal Özrek, "Tarım Bakanı ne kadar derse eti ucuz bulamaz. Şu anda piyasada bir boşluk var, et fiyatları 40 liranın üzerine çıkacak. Eti nereden getirecekler, dolar pahalı. Et pahalanacak yiyen yiyecek yemeyen ise yiyemeyecek. Kilosu 20-25 lira olsa bir şey olmaz ama o fiyata et bulunamaz. İthalde getirseler bile dolar pahalı. Bu paraya satılamaz. Mümkün değil. Türkiye'de mal yok, kalmamış. 35 yıldır ticaretle uğraşıyorum. Eski yıllar ile şimdiki yıllar arasında yüzde 20 ile 30 arasında fark oluşmuş. Hayvanlar şimdi pahalıdır" diye konuştu.

Et fiyatlarının düşmesi gerektiğini savunan vatandaş Abdurrahman Yılmaz, "Geçen senenin hayvanı mesela geçen yıl bin 200 liraya alıyorduk şimdi ise bin 600 ile bin 800 liradan aşağı vermiyorlar. Biz iş yapamıyoruz. Dışarıdan et alamıyoruz, çünkü çok pahalıdır. Kilosu olmuş 30-35 lira alamıyoruz. Etin fiyatının düşmesi bizim için çok güzel olur hiç olmasa millet alışveriş yapar" değerlendirmesinde bulundu.

Muhsin Yazıcı adlı vatandaş ise piyasada hayvan olmadığını, eskiden hayvanların çok fazla olduğunu aktardı. Yazıcı, "Piyasada hayvan da yok. Eskiden 40-50 bin koyun vardı, şimdi 20 bin koyun yok. Türkiye'de yok o kadar koyun. Yem çok pahalı, saman ucuz. En kötü inek şu an 7 bin liradan aşağı değil. Küçükbaş hayvanlar fiyatı yüksek. Çifti şu an bin 500 ile bin 800 arası değişiyor. Hayvanlar şu anda pahalı, her şey pahalı" dedi.

Cumhuriyet Caddesi'nde kasap dükkanı işleten kasap İbrahim Özmen, "Tarım Bakanlığı açıklama yaptı ama şu an Ağrı'daki Et Ve Balık Kurumu bize bu fiyatlardan eti vermiyor. Yurt genelinde sadece 4 ilde bu fiyatlar geçerli. Ağrı'da geçerli değil. Şu andaki fiyatlar aynen devam ediyor. Fiyatlarda herhangi bir düşüş yok. Biz buradaki Et Ve Balık Kurumuna başvuruda bulunduk. Bize bu fiyatlardan eti vermiyorlar. Bize diyorlar ki Ankara, Adapazarı gibi yerlerde o fiyatlarda veriliyor ama burada verilmiyor. Ama Ağrı'da bu fiyatlardan verilmeyecek. Şu andaki et fiyatlarımızda aynen bu şekilde devam ediyor" dedi.(İHA)

ağrı hayvan üretici pazarı1

ağrı hayvan üretici pazarı2

ağrı hayvan üretici pazarı3

ağrı hayvan üretici pazarı4

ağrı hayvan üretici pazarı5

ağrı hayvan üretici pazarı6

ağrı hayvan üretici pazarı7

ağrı hayvan üretici pazarı8

ağrı hayvan üretici pazarı9

ağrı hayvan üretici pazarı10

ağrı hayvan üretici pazarı11

Etiketler

Haber Yorumları

Sedat Akbaş tarafından 6 ay önce eklendi30-03-2017 11:31:09

Et fiyatları olması gerekenden çok çok daha pahalı. Vatandaş ne yapsın?


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 2
Beğendim : 8
8

2

salıh tarafından 6 ay önce eklendi04-04-2017 16:37:47

Dünyada kırmızı eti en pahalı tüketen ülke Türkiye.


Bu yorumu Beğendiniz mi?
Begenmedim : 0
Beğendim : 2
2

0

Diğer Ağrı Haberleri
Eleşkirt'te kurum amirleri toplantısı
AĞRI - Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde kurum amirleri toplantısı yapıldı.Eleşkirt Kaymakamlığı toplantı salonunda, Kaymakam Gülhani Ozan Sarı başkanlığında
Ağrılı sporculara malzeme desteği
AĞRI - Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ağrı'da faaliyet gösteren 32 kulübe malzeme yardımında bulundu.Ağrı Valiliği önünde gerçekleştirilen malzeme dağıtım