Sitede 6820 kişi varçok bulutluAğrıÇok bulutlu3.2°C

Ağrı'da Bayramların Vazgeçilmez Yemeği: HELİSE

Ağrı merkez ve ilçelerinde asırlardır devamlılığını koruyan ve hemen hemen her bayram yapılarak gelen misafirlere ikram edilen 'halise yemeği' Ağrı bayramlarının vazgeçilmezleri arasında.

Özellikle aileler arasındaki husumeti giderme yemeği olarak bilinen 'halise' yemeği bir asırdır bayram sofralarından eksik olmayarak bir adet halini aldı.

Yemeğin yapıldığı Mahalle ve köyde, birlik ve beraberliği, dayanışmayı temsil eden halise yemeği köylüler, komşular ve aileler arasında çıkan husumetleri gidermesiyle biliniyor.

Ağrı’da yapılan ve bayram sofralarını da süsleyerek bir asırdır gelenek halini alan 'halise' için herhangi bir davet gerekmiyor. Mahalleli ve köylüler 'halise'nin yapıldığı eve gidip yemeğin tadına bakarak birlik ve beraberliği de pekiştiriyorlar. Bayram namazından sonra bir araya gelen köy ve mahalle sakinleri yemeğin yapıldığı eve giderek, yer sofrasında birlikte oturuyor. Bölgenin kültürünü yansıtan halise yemeği, birlik ve beraberliği simgelediği için asırlardır yaşatılıyor.

Ağrı'nın Hamur İlçesi Belediyesi tarafından 3 yıldır geleneksel hale gelen halise yemeği ikramı bu yılda devam etti.

BİN 200 KİŞİYE HALİSE İKRAM EDİLDİ

Hamur Belediye Başkanı Cezmi Ergül, amaçlarının insanların kaynaşacağı bir ortamı sağlamak olduğunu belirtti.

Cezmi Ergül, şunları kaydetti: "Bu yıl üçüncüsü düzenlenen halise yemeği sofrası Hamur Belediyesi ve hamurlu gençler tarafından ortaklaşa düzenlendi. Yaptığımız yemeğimize Bayram Namazının ardından bin 200 kişi katıldı. Bu tür etkinlikler bizleri mutlu ettiği bu geleneğin yıllar boyu devam etmesini temenni ediyorum ve bu geleneğin sürdürülebilmesi için de üzerimize düşeni yapacağız inşallah. Amaç, burada halise yemekten çok insanlarımızın kaynaşmasını sağlayacak bir ortamın oluşmasıdır."

Ergül, vatandaşların bayramını tebrik ederek sözlerine son verdi.

Halise yemeği geleneğinin sürdürüldüğü bir diğer adres ise Hamur ilçesine bağlı Sarıbuğday köyü. Köy halkı bu geleneği aksatmadan yıllardır sürdürüyor.

Bayram namazının ardından camide yapılan bayramlaşma ile birlikte bir hanenin yaptığı yemek için köyün erkekleri bir araya gelerek o haneye misafir oluyor.

BİR GÜN ÖNCEDEN YEMEĞE BAŞLIYORUZ

Bir Gün önceden yemeği hazırlamaya başlayan Hazime Dursun, yemeğin zahmetli olduğunu fakat yaptıkları servisin kendilerini mutlu ettiğini ve yorgunluğu unutturduğunu söyledi.

Yemeğin tarifini yapmayı ihmal etmeyen Hazime Dursun, şu bilgileri verdi: "Bayram yemeğimiz olan haliseyi yaptık. Önce buğdayımızı yıkayıp hazırladık. Arefe gününde tandırımızı yaktık. Arefe gününde hazırlığına başladık çünkü bu yemeği yapmak için bir gün önceden yapmaya başlıyoruz. Kemikli et tencerede kaynatıp, iyice yumuşayıncaya, etler kemiklerinden ayrılıncaya dek pişiriyoruz. Etler kemiklerden ayrılıp bir kenara alındıktan sonra bir gece öncesinden yıkanıp süzülen aşurelik Buğday (dövme) etlerin içine koyuyoruz. Üzerine sıcak Su ve Tuz ilave eder büyük bir tahta kaşıkla, adeta sertçe dövülür gibi karıştırır iyice macun kıvamına getiririz. Birbirine karışan yemek tabağa alınır. Tereyağı hafif kahverengi olana kızdırılır ve servis yapılırken yemeğin üzerine dökeriz. Dünden beri tandırda pişiriyoruz. Dibi yapışıp yanmasın diye bugün sabah namazına kadar gelinim ve kızımla birlikte sırayla karıştırdık. Tadını vermesi ve bayram sabahına yetişmesi için çok uğraştık, çok zahmetli bir yemek. Bayağı bizi yoruyor ve uğraştırıyor. Bu uğraşın meyvesini bayram namazının ardından yaptığımız ikramla mutlu olan insanların tebessümünden alıyoruz."

HALİSE YEMEĞİ AYNI ZAMANDA BARIŞ YEMEĞİDİR

Sarıbuğday köyü sakinlerinden Naci Dursun ise "Halise yemeği yöremizde gelenek halini almıştır. Genellikle bayram günleri vatandaşın namazdan çıkıp kahvaltı niyetine yedikleri yemektir. Asırlardır barış, toplumsal etkinliklerde verilen yemektir halise yemeği. Tabi bunun bütün ceremesini bayanlar çekiyor, çok emek veriyorlar. Çok zahmetli bir yemek olduğundan bizde bayanlara yer yer yardım etmek zorunda kalıyoruz." ifadelerini kullandı.(CİHAN)

Yorum Ekle