Güvenlik sorunu yaşanmayan Ağrı'nın yaylaları göçerleri ağırlıyor

Güvenlik sorunu yaşanmayan Ağrı'nın yaylaları göçerleri ağırlıyor

Taşlıçay ilçesine bağlı köylerde kış aylarında ahırda besledikleri hayvanlarını baharda zorlu yolculuğun ardından yaylalara ulaştıran göçerler, evlerindeki eşyaları da uzun süre konaklayacakları ve güvenlik sıkıntısının yaşanmadığı bu bölgelere götürmeye başladı - Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Kaya:
- "Güvenlik endişesi bugün artık kalmadı. Geçmişte güvenlik endişesinden dolayı özellikle kırsaldan kentlere yönelik yoğun göç, yaylacılık faaliyetlerini de büyük ölçüde azaltmış olmasına rağmen günümüzde halen kentin Aladağ yaylaları son derece önemli"

AĞRI - Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarıyla huzura kavuşan Ağrı'da, göçerler yaylalara ilgi göstermeye devam ediyor.

Taşlıçay ilçesine bağlı köylerde kış aylarında ahırda besledikleri hayvanlarını baharda zorlu yolculuğun ardından yaylalara ulaştıran göçerler, evlerindeki eşyaları da uzun süre konaklayacakları ve güvenlik sıkıntısının yaşanmadığı bu bölgelere götürmeye başladı.

Yaylada ihtiyaç duydukları eşyaları kamyon ve traktörlere yükleyen köylüler, yeni doğan kuzu ve danaları da yanlarına alarak yeniden yaylaların yolunu tuttu.

Ağrı-Van sınırına yakın noktadaki Aladağ'ın en yüksek noktası olan 3 bin 510 rakımlı Koçbaşı Tepesi'nin yamaçlarına ulaşan köylüler, burada çadırlarını kurarak zorlu coğrafyada sonbahara kadar yaşamlarını sürdürecek.

- Uzun süre sosyal hayattan uzak doğayla iç içe yaşayacaklar

Zengin akarsu kaynaklarına sahip olan ve yer yer kar kütlelerinin de görüldüğü bölgede yaşamlarına devam eden köylüler, binlerce hayvanın her türlü bakımını yaparak teknoloji ve sosyal hayattan uzak doğayla iç içe yaşayacak.

Doğanın her türlü zorluklarına göğüs gererek yaylalarda çadır kuran göçerlerin zorlu yayla yolculuğu havadan görüntülendi.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Kaya, AA muhabirine, kentte bulunan Aladağ ve Sinek yaylaları başta olmak üzere birçok yaylanın yaz aylarında yüzlerce göçer aile ve on binlerce hayvana ev sahipliği yaptığını söyledi.

Aladağ yayalarında göçer hayatının çok eskiye dayandığını ifade eden Kaya , şöyle konuştu:

"Güvenlik endişesi bugün artık kalmadı. Geçmişte güvenlik endişesinden dolayı özellikle kırsaldan kentlere yönelik yoğun göç, yaylacılık faaliyetlerini de büyük ölçüde azaltmış olmasına rağmen günümüzde halen kentin Aladağ yaylaları son derece önemlidir. Aladağ'da yaylacılık faaliyeti 2 bin 250 metreden başlayıp 3 bin 500 metrelere kadar görülüyor. Burası sadece Ağrı ve çevresindeki köylerin yayla yaşamı sürdürdükleri bir alan değildir. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki farklı illerden yaz aylarında gelip buraları kiralayarak hayvanlarını besleyip daha sonra sonbaharda çekilen yaylacılara bir otlak alanı oluşturmaktadır."

Hayvanlarımızı sağıp peynir ve süt ürünleri elde ediyoruz

Göçerlerden Sefer Yıldırım ise her sene olduğu gibi bu yıl da yaylaya gitmenin heyecanını yaşadıklarını anlattı.

Yaklaşık 2 ay yaylada kalıp hayvanlarını otlatacaklarını ifade eden Yıldırım, "Yayla hayatı çok güzel, orada çadırlarımızı kurup yaklaşık 2 ay kalıyoruz. Sonbaharda havaların soğumasıyla tekrar köyümüze geri dönüyoruz. Hayvanlarımızı sağıp peynir ve süt ürünleri elde ediyoruz. Binlerce hayvanın yaylaya yolculuğu ortaya şahane görüntüler çıkarıyor." diye konuştu.

Yaylaların da kuraklıktan etkilendiğine ve uzun süredir yağmur yağmadığına işaret eden Beşir Karataş da yaya getirdikleri hayvanlarını yaylada otlatıp mevsim koşullarına göre evlerine döneceklerini aktardı.

Göçer kadınlardan Herdem Özel de sıcak havada kamyon ve traktörlerle yolculuk yapmanın çok zor olduğuna işaret ederek, "Yaylanın havası ve suyu çok temiz. Yayla hayatı hem güzel hem de zahmetlidir. Hiçbir şey zahmetsiz olmaz." ifadelerini kullandı.Kaynak:AA

göçerleri AĞRI Güvenlik Ağrı'nın - yaşanmayan sorunu ağırlıyor yaylaları 1

- yaylaları Ağrı'nın AĞRI sorunu Güvenlik göçerleri ağırlıyor yaşanmayan 2

sorunu AĞRI göçerleri yaşanmayan - Güvenlik Ağrı'nın ağırlıyor yaylaları 3

yaylaları Ağrı'nın Güvenlik ağırlıyor - göçerleri sorunu yaşanmayan AĞRI 4

göçerleri yaylaları - ağırlıyor AĞRI Güvenlik Ağrı'nın yaşanmayan sorunu 5

AĞRI Güvenlik yaylaları - Ağrı'nın yaşanmayan ağırlıyor sorunu göçerleri 6

ağırlıyor yaşanmayan Ağrı'nın Güvenlik yaylaları göçerleri - AĞRI sorunu 7

Güvenlik yaşanmayan yaylaları Ağrı'nın AĞRI göçerleri sorunu ağırlıyor - 8

ağırlıyor göçerleri - Güvenlik Ağrı'nın yaylaları sorunu yaşanmayan AĞRI 9

AĞRI göçerleri Güvenlik Ağrı'nın yaşanmayan sorunu yaylaları ağırlıyor - 10

Ağrı'nın Güvenlik yaylaları - sorunu ağırlıyor AĞRI göçerleri yaşanmayan 11

- Güvenlik yaylaları göçerleri sorunu yaşanmayan AĞRI ağırlıyor Ağrı'nın 12

Güvenlik - yaylaları ağırlıyor göçerleri AĞRI sorunu yaşanmayan Ağrı'nın 13

yaşanmayan göçerleri sorunu - AĞRI ağırlıyor Güvenlik Ağrı'nın yaylaları 14

- AĞRI sorunu Güvenlik yaşanmayan yaylaları göçerleri ağırlıyor Ağrı'nın 15

AĞRI ağırlıyor sorunu - yaşanmayan yaylaları Güvenlik Ağrı'nın göçerleri 16

göçerleri - sorunu AĞRI Güvenlik yaylaları ağırlıyor Ağrı'nın yaşanmayan 17

Ağrı'nın yaşanmayan sorunu göçerleri Güvenlik AĞRI - ağırlıyor yaylaları 18

göçerleri yaşanmayan Güvenlik AĞRI sorunu Ağrı'nın - ağırlıyor yaylaları 19

Ağrı'nın yaylaları Güvenlik - göçerleri yaşanmayan sorunu ağırlıyor AĞRI 20

Ağrı'nın yaylaları - sorunu ağırlıyor Güvenlik yaşanmayan göçerleri AĞRI 21

yaşanmayan sorunu Güvenlik Ağrı'nın ağırlıyor göçerleri - AĞRI yaylaları 22

sorunu ağırlıyor AĞRI yaşanmayan Güvenlik göçerleri - Ağrı'nın yaylaları 23

Güvenlik ağırlıyor yaşanmayan göçerleri Ağrı'nın yaylaları sorunu - AĞRI 24

ağırlıyor AĞRI yaşanmayan Güvenlik sorunu - göçerleri Ağrı'nın yaylaları 25

ağırlıyor - yaylaları sorunu yaşanmayan göçerleri AĞRI Ağrı'nın Güvenlik 26

ağırlıyor - yaşanmayan AĞRI sorunu Ağrı'nın göçerleri yaylaları Güvenlik 27

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Ağrı haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Ağrı Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Ağrı, Aladağ Yaylaları, GÜVENLİK, yayla, yolculuk, Güvenlik, sorunu, yaşanmayan, Ağrının, yaylaları, göçerleri, ağırlıyor.

Paylaşmak İstermisin?

Yorum Ekle