Güler Sabancı

Güler Sabancı

Güler Sabancı ile ilgili içerikler, haberler ve sitemizde çıkan tüm haberleri şimdi diyadinnet'te. Aynı zamanda Güler Sabancı'nın son dakika haberleri de bulunmaktadır. Yeni gelişmelerini de tüm ayrıntılarıyla birlikte bu bölümden takip edebilirsiniz. Toplam 15 Güler Sabancı haberi bulunmuştur.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı kimdir? 14 Ağustos 1955 tarihinde Adana'da doğdu. Yüksel ve İhsan Sabancı çiftinin ilk çocuğudur. Sabancı sinin üçüncü nesil üyesidir. Güler Sabancı Ortaöğretimini TED Ankara Koleji'nde bitirmiştir. Daha sonra yüksek tahsilini Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nde 1978' de tamamlamıştır.

Güler Sabancı, Kariyerine Lassa'da başladı. Grubun farklı şirketlerinden çeşitli görevler üstlenmiştir. 14 yıl boyunca KORDSA Kordbezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Kariyeri boyunca Sabancı Topluluğu şirketlerinde çok çeşitli üst düzey görevlerde bulunmuştur. 1997'de Sabancı Holding Lastik ve Takviye Malzemeleri Grup Başkanı olmuştur. Güler Sabancı, 2004 yılından bu yana, Türkiye'nin en itibarlı gruplarından Sabancı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmektedir. Aynı zamanda Sabancı Üniversitesi'nin Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı, Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye'nin öncü vakıflarından Hacı Ömer Sabancı Vakfı'nın da Mütevelli Heyeti Başkanıdır.

Güler Sabancı etkin bir sanayici, sanatsever ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden biri olmasının yanı sıra, kız çocuklarına ve kadınlara yönelik olarak öncülük ettiği çalışmalarıyla bölgedeki en güçlü kadınlar arasında gösterilmektedir.

Sabancı, aralarında David Rockefeller Köprü Kurucu Liderlik Ödülü, Clinton Küresel Vatandaşlık, Raymond Georis Yenilikçi Filantropist ile European School of Management and Technology tarafından verilen Sorumlu Liderlik Ödülü'nün de yer aldığı birçok ödülün sahibidir.

Güler Sabancı, European Roundtable of Industrialists gibi üye olduğu birçok kuruluşun ilk kadın üyesidir. Sabancı ayrıca, MIT Energy Initiative'in Uluslararası Danışma Kurulu'nda ve Columbia Business School Danışma Kurulu'nda da görev almaktadır.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) ilk kadın Yönetim Kurulu Üyesidir. Sabancı, International Business Council'in ilk Türk üyesi olmasının yanı sıra Siemens AG Yönetim Kurulu'nda, Birleşmiş Milletler Global Compact Yönetim Kurulu'nda ve MIT Energy Initiative'in Uluslararası Danışma Kurulu'nda da görev almaktadır.

Sabancı, 2013'te Fortune tarafından "Dünyanın En Güçlü 50 İş kadını" (Amerika harici liste) arasında ikinci seçilmiştir. Güler Sabancı aralarında David Rockefeller Köprü Kurucu Liderlik Ödülü,Clinton Küresel Vatandaşlık, Raymond Georis Yenilikçi Filantropist ile European School of Management and Technology tarafından verilen Sorumlu Liderlik Ödülü'nün de yer aldığı hayırseverlik ve liderlik konusunda birçok ödülün sahibidir. Sabancı'ya ayrıca sanayi-üniversite işbirliğinde küresel lider olan Hong Kong Polytechnic Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verilmiştir.