Festival için yurdun dört bir yanından gelenler Çukurca'ya hayran kaldı

07 Eylül 2021 Salı, 11:08 | Son güncelleme:
Festival için yurdun dört bir yanından gelenler Çukurca'ya hayran kaldı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde üçüncüsü düzenlenen "Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali", insanları buluşturdu, dostluk ve kardeşlik duygularını pekiştirdi - Fotoğraf yarışması jüri üyesi Hamit Yalçın:
- "Festivalle ülkemizin saklı kalmış cennet köşelerini tanıtma fırsatımız oldu. Çukurca'nın doğasıyla, kültürüyle, insanıyla, yaşantısıyla anlatılması ve Türkiye'ye tanıtılması gerekiyor" - Bursa'dan gelen Gürsel Egemen Ergin:
- "Hiçbir sıkıntı yaşamadık. İnsanlar gayet misafirperverlerdi. Fotoğraf çekme ve yeme içme konusunda da bize her türlü yardımcı oldular, sağ olsunlar"

HAKKARİ - SAYİM HARMANCI - MEHMET DAYAN - Hakkari'nin Çukurca ilçesinin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali"ne katılan çok sayıda sporcu, doğasever ve fotoğraf tutkunu, yöre halkının ilgisinden memnun kaldı.

Valilik, Kaymakamlık, Çukurca Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının iş birliğiyle gerçekleştirilen festivalde, 300'ü aşkın doğasever, fotoğraf tutkunu, sporcu ve dağcı ağırlandı.

El değmemiş doğal güzellikleri, yöresel ürünleri, Zap Suyu ve vadileriyle yerli, yabancı turistlerin ilgisini çeken ilçedeki festival, yurdun dört bir yanından insanları buluşturdu, dostluk ve kardeşlik duygularını pekiştirdi.

Çukurca sakinlerinin evlerini açarak yakın ilgi gösterdiği ve ikramlarda bulunduğu katılımcılar, yörenin doğası, kültürel zenginliği ve insanların misafirperverliğinden etkilendi.

Ülkemizin saklı kalmış cennet köşelerini tanıtma fırsatımız oldu

Fotoğraf yarışması jüri üyesi Hamit Yalçın, AA muhabirine, uzun zamandır festivale katılmak istediğini ve bu yıl katılabildiğini söyledi.

Bölgede eşsiz güzelliklerin olduğunu gözlemlediklerini belirten Yalçın, şöyle dedi:

"Çukurca; Zap Suyu, sarp yamaçları, dağları, vadileri ve yemyeşil örtüsüyle gerçekten İsviçre Alpleri'ni aratmıyor. Festivalle ülkemizin saklı kalmış cennet köşelerini tanıtma fırsatımız oldu. Çukurca'nın doğasıyla, kültürüyle, insanıyla, yaşantısıyla anlatılması ve Türkiye'ye tanıtılması gerekiyor. Bu etkinlik o anlamda çok faydalı oluyor. Doğusundan, batısından, kuzeyinden, güneyinden insanlar geliyor, Çukurca'yı gezip görüyor ve buranın yaşamıyla kaynaşıyorlar."

Bursa'dan gelen Gürsel Egemen Ergin de bölgeye ilk kez geldiğini ve kentin doğasına hayran kaldığını belirtti.

Etkinliklerde yer alıp fotoğraf çektiklerini anlatan Ergin, "Böyle etkinliklerin devam etmesi hem bölge halkı için önemli hem de bizim gibi yeni gelenler açısından önemli. Hiçbir sıkıntı yaşamadık. İnsanlar gayet misafirperverlerdi. Fotoğraf çekme ve yeme içme konusunda da bize her türlü yardımcı oldular, sağ olsunlar." diye konuştu.

Herkesin burayı gezmesini isterim

Esin Karagöz Aşan da Çukurca'ya gelmeye karar verdiğinde çevresindekilerin ön yargısıyla karşılaştığını aktararak, "Herhangi bir sorun yaşamadık. İnanılmaz sürprizli bir şehir. Şehrin tüm insanları çok sıcakkanlı ve misafirperver. Sürekli bize ikramda bulunup yardımcı olmaya çalıştılar. Herkesin ön yargısını kırıp burayı gezmesini isterim. Hakkari'den çok güzel anılarla çok memnun ayrılıyorum. İki kızım var. Onları da diğer festivale getireceğim." ifadelerini kullandı.

Emre Şentürk de ilçenin fotoğraf tutkunları açısından çok iyi bir yer olduğunu belirterek, daha önce görmedikleri ilgiyle karşılaştıklarını ve güzel anılarla ayrıldıklarını söyledi. Kaynak: AA

HAKKARİ - Festival için yurdun dört bir yanından gelenler Çukurca'ya hayran kaldı1

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Hakkari haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Hakkari Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: çukurca, doğa, festival, fotoğrafçı, Hakkari, hayran, misafirperverlik, sporcu.

Yorum Ekle