Ağrı

Evlerinden çıkıp spora başlayan bedensel engelliler başarıya kulaç atıyor

Ağrı'da yüzme sporuna kazandırılan 11 bedensel engelli, hem sosyalleşti hem özgüven ve kuvvet kazandı - Sağlık Kültür ve Spor Kulübü Başkanı Baykal Karataş:
- "Bu sporcular daha önce evlerinde televizyon karşısında oturan, sokağa zar zor çıkabilen, arkadaşlarıyla iletişim kurmada problem yaşayan çocuklardı. Gelecekte inanıyorum ki paralimpik oyunlarında içimizden birileri mutlaka bizi temsil edecek"

Ağrı - Ağrı'da günün büyük bölümünü geçirdikleri evlerinden çıkıp yüzme sporuna başlayan bedensel engelliler, milli forma hayaliyle antrenman yapıyor.


İbrahim Çeçen Üniversitesi bünyesinde 4 yıl önce kurulan, başkanlığını ve antrenörlüğünü Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Baykal Karataş'ın yaptığı Sağlık Kültür ve Spor Kulübü sayesinde daha önce evlerinde vakit geçiren 11 bedensel engelli, yüzme sporuna kazandırıldı.


Bu süreçte yüzmeyi öğrenip yurt içinde düzenlenen ulusal organizasyonlara katılan engelli yüzücüler, birçok şampiyonadan dereceyle döndü.


Müsabakalar nedeniyle daha önce hiç görmedikleri şehirleri de gezme fırsatı bulan engelli yüzücüler, sporla hem sosyalleşti hem özgüven ve kuvvet elde etti.


Milli sporcu olmayı hedefleyen yüzücüler, üniversitenin yarı olimpik kapalı yüzme havuzunda 5-7 Aralık'ta Konya'da düzenlenecek Para Yüzme Şampiyonası'nda başarılı olmak için yoğun antrenman yapıyor.


- Hedef Avrupa kotası


Sağlık Kültür ve Spor Kulübü Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Karataş, AA muhabirine, bugüne kadar çok sayıda müsabakaya katıldıklarını ve başarılar elde ettiklerini dile getidi.


Sporcularının fiziksel anlamda güçlendiğini ve sosyalleştiğini ifade eden Karataş, şöyle konuştu:


"Daha önce görmedikleri şehirlere gittikleri için kültürel zekaları da arttı. Bu sporcular daha önceleri evlerinde televizyon karşısında oturan, sokağa zar zor çıkabilen, arkadaşlarıyla iletişim kurmada problem yaşayan çocuklardı. İçlerinde yüzmede normal bireylere kafa tutacak sporcularımız da var. Bu arkadaşlarımızla hedefimiz öncelikle Avrupa kotalarını yakalayabilmek. Milli takım düzeyinde yarışlara katıldıktan sonra da kamplara katılıp orada ülkemizi en iyi yerlerde temsil etmek istiyoruz."


Ülkemizi iyi yerlerde temsil etmek istiyoruz


Karataş, farklı illerde katıldıkları müsabakalarda birincilik ve ikincilikler kazandıklarını, madalyaların sporcuları motive ettiğini söyledi.


Tüm engellileri havuza davet ettiklerini belirten Karataş, "Biz bir takımız, bu yüzden gelecekte inanıyorum ki Paralimpik Oyunları'nda içimizden birileri mutlaka bizi temsil edecektir. 'Yarının Engellisi' sloganıyla çıktığımız bu yolda Ağrı'daki tüm engelli arkadaşlarımızı havuza bekliyoruz. Zaten halihazırda hafta sonları Down sendromlu, otizmli ve diğer küçük sporcularımız var. Onlarla devam ediyoruz. Bize katılın güçlenelim. Şehrimizi temsil edelim. Ülkemizi iyi yerlerde temsil edelim." ifadelerini kullandı.


Sporculardan Taha Burak Duzlu ise serebral palsi hastası olduğunu, geçmişte çok yoğun fizik tedavi gördüğünü, yüzmenin kendisine çok iyi geldiğini dile getirdi.


Katıldığı yarışlarda Türkiye ikinciliği, üçüncülüğü ve dördüncülüğünün bulunduğunu anlatan Taha Burak, "Ben yüzmeden önce topuğumu yere basamıyordum. Şimdi basabiliyorum. Eskiden elimi bir şeye götüremiyordum, şimdi götürebiliyorum." diye konuştu.


Doğukan Bayat da yüzmeyle hayatlarının değiştiğini ve bu branşta antrenör olabileceğini vurgulayarak, "Önceden dışarıya çıkmıyordum, evde oturuyordum. Yüzme sayesinde sosyalleştim ve çok sayıda arkadaş edindim." değerlendirmesinde bulundu. Kaynak: AA


Evlerinden spora başlayan engelliler AĞRI atıyor çıkıp - kulaç başarıya bedensel 7
engelliler - spora kulaç başarıya başlayan atıyor AĞRI çıkıp bedensel Evlerinden 1
engelliler spora Evlerinden çıkıp AĞRI kulaç - başarıya atıyor bedensel başlayan 2
başlayan - engelliler Evlerinden kulaç spora atıyor AĞRI bedensel çıkıp başarıya 3
başlayan atıyor spora - çıkıp başarıya kulaç Evlerinden engelliler AĞRI bedensel 4
Evlerinden AĞRI - atıyor engelliler bedensel başlayan başarıya çıkıp spora kulaç 5
atıyor bedensel spora AĞRI başlayan kulaç - Evlerinden engelliler başarıya çıkıp 6
bedensel spora atıyor engelliler çıkıp başarıya AĞRI kulaç başlayan - Evlerinden 8
- bedensel Evlerinden başlayan kulaç engelliler AĞRI atıyor çıkıp spora başarıya 9
çıkıp bedensel AĞRI atıyor spora Evlerinden başarıya kulaç engelliler başlayan - 10
Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Abdullah Söylemez, Ağrı, Spor, Türkiye, Yüzme ve Ağrı'nın dört bir yanından Güncel haberleri alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir