Erzurum'da yok olmaya yüz tutan el sanatları kadınlar eliyle canlandırılacak
Erzurum Haberleri

Erzurum'da yok olmaya yüz tutan el sanatları kadınlar eliyle canlandırılacak

ERZURUM - Erzurum'da yok olmaya yüz tutmuş Oltu Taşı işleme, maraş ve filografi gibi yöresel el sanatları, kadınların eliyle canlandırılarak turizme kazandırılacak.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansından (KUDAKA) yapılan açıklamaya göre, 2021 Yılı Sektörel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Altyapı Programı-2 kapsamında onaylanan ve Mama Hatun Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi tarafından uygulanacak "Kadın Kooperatifi Turizmi Canlandırıyor" projesine ilişkin destek sözleşmesi imzalandı.

Ajansta düzenlenen imza törenine, KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven, proje ortağı Yakutiye Belediyesi Başkan Vekili İhsan Karabulut, Mama Hatun Kadın Girişimi ve İşletme Kooperatifi temsilcisi Çiğdem Sulak katıldı.

Proje kapsamında, Yakutiye ilçesindeki 125 kadın kursiyerin katılacağı 5 ayrı mesleki eğitim atölyesi kurularak, yok olmaya yüz tutmuş yöresel el sanatları canlandırılacak.

Oltu taşı işleme, maraş ve filografi gibi alanlarda eğitim verilecek atölyeler sayesinde hem kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması hem de üretilecek ürünlerin ekonomiye kazandırılması sağlanacak.

Proje kapsamında 4 noktada açılması planlanan sergide de üretilen ürünlerin tanıtımı yapılacak, bölgeyi ziyaret eden turistlere satılacak.

Ayrıca, 3 ilde düzenlenecek tanıtım etkinliklerine katılım sağlanarak bu sayede daha geniş kitleye ulaşılmasına imkanı sunulacak.

Projeyle, ilçedeki kadınların meslek sahibi olmalarının yanı sıra bölgenin iş gücüne katılma oranlarının artırılması, proje sonrasındaki 1 yıl içinde de en az 100 kursiyerin daha katılımı ile sürecin yenilerek devamlılığın sağlanması amaçlanıyor. Kaynak: AA

Erzurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir