Reklamlar
Erzurum

Erzurum'da vatandaşlar "Deprem Anı Ülke Tatbikatı"nı kafede uyguladı

Tatbikata katılan vatandaşlardan Emirhan Özkan:
- "Biz de kafe ortamında tatbikata rastladık. Tatbikata katılarak ne gerekiyorsa yaptık. Bunun bilincinde olduk. Herkese bunun bilincinde olarak gerekli kurallara uymalarını tavsiye ediyorum"

Erzurum - Türkiye genelinde 12 Kasım 1999 Düzce Depremi'nin yıl dönümü dolayısıyla saat 18.57'de yapılan tatbikata, Erzurum'daki bir kafede oturan vatandaşlar da katıldı.


"Deprem Anı Ülke Tatbikatı" kapsamında, 18.57 itibarıyla "Çök, kapan, tutun" hareketinin uygulanması için kentteki merkezi anons sistemi aracılığıyla camilerden, belediye hoparlöründen, GSM şirketleri tarafından ikaz yoluyla tatbikat duyuruldu.


Reklamlar

Havuzbaşı Kent Meydanı'nda Büyükşehir Belediyesine ait kafede oturan vatandaşlar, duyuru üzerine "Çök, kapan, tutun" hareketini uyguladı.


Masalarda sohbet edip çayını içen müşteriler, uyarı ile masaların yanlarına çöktü.


Bir süre tatbikat kurallarına göre pozisyon alan vatandaşlar, daha sonra sohbetlerine devam etti.


Güzel bir tatbikat oldu


Tatbikata katılan Ali Beyazbulut, AA muhabirine, Türkiye'nin bulunduğu konumun deprem bölgesinde olduğunu söyledi.


Reklamlar

Geçmişte büyük depremler yaşandığını hatırlatan Beyazbulut, "Daha önce Marmara, Elazığ ve Van'da olmak üzere ölümle sonuçlanan depremler yaşandı. Bizim de bu tatbikattan haberimiz vardı. Arkadaşlarımızla beraber kafede oturuyorduk. Tatbikat anını bekledik ve tatbikat anında da çök, kapan, tutun hareketini yaparak önlemimizi aldık. Halkımızın bu yönde bilinçlenmesi gerekiyordu. Güzel bir tatbikat oldu." diye konuştu.


Vatandaşlardan Emirhan Özkan ise Türkiye'de geçmişte çok fazla deprem olduğu için tatbikat yapıldığına işaret ederek, "Biz de kafe ortamında tatbikata rastladık. Tatbikata katılarak ne gerekiyorsa yaptık. Bunun bilincinde olduk. Herkese bunun bilincinde olarak gerekli kurallara uymalarını tavsiye ediyorum." dedi. Kaynak: AA


Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Belediye, Deprem, Elazığ, Erzurum, Türkiye, Van ve Erzurum'un dört bir yanından Güncel haberleri alın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir