Erzincan'daki Tercan Baraj Gölü'nde yapılacak tesiste alabalık yetiştirilecek

31 Ağustos 2021 Salı, 16:38 | Son güncelleme:
Erzincan'daki Tercan Baraj Gölü'nde yapılacak tesiste alabalık yetiştirilecek

ERZURUM - Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ile Erzincan'ın Tercan Belediyesi arasında "Tercan Belediyesi Alabalık Yetiştiriciliği Projesi"nin destek sözleşmesi imzalandı.

KUDAKA'dan yapılan açıklamaya göre, kurumun hizmet binasında ajansın 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında hazırlanan proje için imza töreni düzenlendi.

Törene, KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven, Tercan Belediye Başkanı Lokman Gültekin katıldı.

Toplam bütçesi 1,7 milyon lira olan ve 1,5 milyon lirası 2021 yılı SOGEP çerçevesinde finanse edilecek projeyle Tercan Baraj Gölü'nde alabalık yetiştiriciliği için kafes sistemleri kurularak bölge açısından yeni olan ve bölge ekonomisine katma değer sağlayacak su ürünlerinin üretimi gerçekleştirilecek.

Proje kapsamında bölgede su ürünleri üretimi konusunda farkındalık oluşturulması, ortak iş yapma kültürünün yaygınlaştırılması, üretimi yapılacak su ürünlerinin yurt içi ile yurt dışına satılması ve gelir düzeyi düşük dezavantajlı grupların kurulacak tesiste istihdam edilmesi ile göç eğiliminin azaltılması hedefleniyor.

Tercan ilçesi sınırları içerisinde yer alan Tercan Baraj Gölü'nde kurulacak tesis, yeni girişimler ve yatırımlar için iyi bir uygulama örneği olacak ve ilçede alabalık yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacak. Kaynak: AA

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Erzurum haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Erzurum Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Erzurum Haberler, Erzurum Son Dakika, alabalık, baraj, Erzincan, göl, Tercan, tesis.

Yorum Ekle