Doğubayazıtlı çocuklar sanatla buluştu

Doğubayazıtlı çocuklar sanatla buluştu

Tarihi İshak Paşa Sarayı'nda açılan "İtalyan Ressamlar Doğubayazıt'ta" resim sergisi, Doğubayazıtlı çocukların sanatla aralarında köprü kurdu.

Tarihi İshak Paşa Sarayı'nda açılan "İtalyan Ressamlar Doğubayazıt'ta" resim sergisi, Doğubayazıtlı çocukların sanatla aralarında köprü kurdu.

AĞRI - Ağrı Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda ve "İshak Paşa Sarayı Kültür Sanat Etkinlikleri" projesi kapsamında düzenlenen "İtalyan Ressamlar Doğubayazıt'ta" sergisinin açılışı için İstanbul'dan çok sayıda konuk da Doğubayazıt'a geldi. Konuklar arasında bulunan ünlü ressam Ahmet Güneştekin ve Hikmet Eraslan, özellikle çocuklar için bir de sürpriz hazırladı.

Açılış töreni sonrasında sergiyi ziyaret etmek için Doğubayazıt'ın köylerinden gelen 40 çocuk için bir sanat sınıfı kuruldu. Resme ilgi duyduklarını belirten çocuklara ünlü ressam Ahmet Güneştekin ve Hikmet Eraslan tarafından, resim defteri ve boya kalemlerinden oluşan birer set hediye edildi. İshak Paşa Sarayı sırtlarında oluşturulan sınıfta Ahmet Güneştekin'den resme dair temel bilgiler alan çocuklar daha sonra serbest resim çalışması yaptı. Çocuklarla pek çok kez resim atölyesi yaptığını ve çok keyif aldığını belirten Güneştekin, daha sonra yapılan çalışmaları Hikmet Eraslan ile değerlendirdi.

Böylesi iddialı bir koleksiyon ile Doğubayazıt'ın sanat ile konuşulmasını sağlayacaklarını belirten Hikmet Eraslan, "Doğa içinde büyüyen çocuklar resimlerinde de genelde doğa figürlerini işlediler. Doğadan ilham alan bu pırıl pırıl çocukların sanata ilgi duymaları ve hayaller kurmaları için resmin çok önemli olduğunu düşünüyorum. İnanıyorum ki, bu lardan nice Ahmet Güneştekin'ler çıkacaktır. Sanatın güzelliklerini doğduğum topraklara taşımaktan çok mutluyum" dedi.Kaynak:İHA

Doğubayazıtlı çocuklar sanatla buluştu1

Doğubayazıtlı çocuklar sanatla buluştu2

Doğubayazıtlı çocuklar sanatla buluştu3

Doğubayazıtlı çocuklar sanatla buluştu4

Doğubayazıtlı çocuklar sanatla buluştu5

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Ağrı haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Ağrı Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaşmak İstermisin?

Yorum Ekle