"Doğu'nun Ihlara Vadisi" kışın tüm güzelliklerini yansıtıyor

"Doğu'nun Ihlara Vadisi" kışın tüm güzelliklerini yansıtıyor

Ağrı'da adını içerisinden geçen nehirden alan ve kışın kar yağışıyla beyaza bürünen kilometrelerce uzunluktaki Murat Kanyonu, şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenlerin uğrak yeri oluyor
- Diyadin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Alper Balcı:
- "Kanyon, yazın muhteşem çiçekleriyle, sonbaharda da eşsiz florasıyla görülmesi gereken bir yer. Kışın ise karla kaplı beyaz gelinliği üstüne örtmüş gibi görülüyor"

AĞRI - Ağrı'nın Diyadin ilçesinde bulunan ve "Doğu'nun Ihlara Vadisi" olarak adlandırılan kilometrelerce uzunluktaki Murat Kanyonu, karla kaplı görüntüsüyle ilgi çekiyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli akarsularından Murat Nehri'nin kaynağından başlayan kanyon, kilometrelerce uzunluğu ve yamaçlarda farklı aşınma sonucu oluşan basamak biçimindeki onlarca metre yükseklikteki kayalıklarıyla beğeni topluyor.

Şelaleler, köprüler, Murat Nehri ve kayalıkların üzerindeki yerleşim yerleriyle görenlerin ilgisini çeken kanyon, kışın kar yağışıyla beyaza bürünerek farklı güzellik ortaya çıkarıyor.

Yer yer 150 metre genişliğe sahip olan kanyon, yılın her dönemi, şehrin gürültüsünden sıkılıp doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenlerin uğrak yeri oluyor.

- Yazın gelin ve damatları, ilkbaharda doğa tutkunlarını ağırlıyor

Düğünlerin yoğunlukta olduğu yazın evlenen çiftlerin dış çekim fotoğraflarında tercih ettiği kanyon, ilkbahar ayalarında da doğa ve fotoğraf tutkunlarını ağırlıyor.

Kışın etkisinin yaklaşık 6 ay yaşandığı bölgede, kar yağışıyla "beyaz gelinliğini" giyen kanyon, AA muhabirince drone ile havadan görüntülendi.

Kanyonda incelemelerde bulunan Diyadin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Alper Balcı, AA muhabirine, Murat Kanyonu'nun yılın dört mevsimi ayrı güzellikler barındırdığını söyledi.

Kanyonun ilçe için çok önemli bir değer olduğunu belirten Balcı, şöyle konuştu:

"Kanyon harika, turizmci ve vatandaşlarımızın görmesi gereken yer. Diyadin ile kaplıcalar arasındaki Murat Nehri'nin bulunduğu bölgede harika bir kanyona sahibiz. Kanyonun genişliği 50-150 metre, uzunluğuysa 30-40 kilometre arasında. Buranın eşsiz florasını baharda görmek ve piknik yapmak için vatandaşlarımızı Diyadin'e bekliyoruz. Kanyonumuzun girişinde Millet Bahçemiz var ve vatandaşlarımız burada piknik yapabiliyor."

Balcı, kanyonun Türkiye'nin sayılı vadileri arasında yer aldığını, hayata geçirmeyi düşündükleri projelerle buranın daha cazip hale geleceğini ifade etti.

İlçenin kaplıcalar, Meya Antik Kenti ve Murat Kanyonu gibi çok sayıda güzelliğe sahip olduğunu vurgulayan Balcı, "Kanyon, yazın muhteşem çiçekleriyle, sonbaharda da eşsiz florasıyla görülmesi gereken bir yer. Kışın ise karla kaplı beyaz gelinliği üstüne örtmüş gibi görülüyor." ifadelerini kullandı.Kaynak:AA

kışın Ihlara - Vadisi güzelliklerini Doğu'nun AĞRI tüm yansıtıyor 1

- kışın Doğu'nun Ihlara güzelliklerini yansıtıyor AĞRI Vadisi tüm 2

AĞRI yansıtıyor tüm güzelliklerini - kışın Ihlara Vadisi Doğu'nun 3

tüm Doğu'nun Vadisi Ihlara AĞRI yansıtıyor kışın güzelliklerini - 4

tüm - güzelliklerini Doğu'nun kışın AĞRI yansıtıyor Vadisi Ihlara 5

Doğu'nun Vadisi Ihlara güzelliklerini kışın yansıtıyor AĞRI tüm - 6

Ihlara tüm Vadisi Doğu'nun yansıtıyor - kışın güzelliklerini AĞRI 7

Vadisi kışın Ihlara - AĞRI yansıtıyor tüm Doğu'nun güzelliklerini 8

güzelliklerini tüm Doğu'nun yansıtıyor Vadisi Ihlara kışın AĞRI - 9

güzelliklerini kışın AĞRI Doğu'nun - yansıtıyor tüm Vadisi Ihlara 10

Vadisi yansıtıyor AĞRI - tüm güzelliklerini Ihlara kışın Doğu'nun 11

tüm Ihlara AĞRI kışın Doğu'nun Vadisi - yansıtıyor güzelliklerini 12

güzelliklerini AĞRI Ihlara - Vadisi Doğu'nun tüm yansıtıyor kışın 13

tüm güzelliklerini kışın - Ihlara AĞRI Doğu'nun yansıtıyor Vadisi 14

Vadisi tüm - yansıtıyor AĞRI Ihlara kışın Doğu'nun güzelliklerini 15

yansıtıyor Doğu'nun - kışın güzelliklerini tüm AĞRI Ihlara Vadisi 16

yansıtıyor Ihlara güzelliklerini tüm Vadisi - AĞRI Doğu'nun kışın 17

Etiketler: Ağrı, doğa, kış, Murat Kanyonu.

Yorum Ekle