"Doğanın bekçilerinin" kaçak avcılıkla mücadelesi yaban hayatı popülasyonunu artırdı

"Doğanın bekçilerinin" kaçak avcılıkla mücadelesi yaban hayatı popülasyonunu artırdı

Doğa Koruma ve Milli Parklar 13. Bölge Müdürlüğü görevlilerinin, sorumluluk sahasındaki Ağrı, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Bingöl, Kars, Ardahan ve Iğdır'daki çalışmaları sayesinde yaban hayatı popülasyonunda ciddi artış yaşanıyor - Dağlık ve ormanlık alanlara yerleştirilen fotokapanlarla, çok sayıda farklı türün doğadaki yaşamından görüntülerin yanı sıra kaçak avcılara ilişkin bilgiler de elde ediliyor - Doğa Koruma ve Milli Parklar 13. Bölge Müdürü Mehmet Fehmi Yüksel - "2020 yılının sonunda yaptığımız envanterde, binin üzerinde çengel boynuzlu dağ keçisi, 3 bin civarında dağ keçisi, 300 civarında dağ horozu ve 150 civarında da bozayı tespit ettik"

ERZURUM - İLHAMİ ERKILIÇ - Yurdun doğusundaki 8 ilde, kaçak avcılıkla mücadele ve yaban hayatını korumaya yönelik yürütülen çalışmalar sayesinde, yabani hayvanların sayısında ciddi artış yaşandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 13. Bölge Müdürlüğü görevlilerince , Erzurum, Erzincan, Bayburt, Bingöl, Kars, Ardahan ve Iğdır'da, dağlık ve ormanlık alanlara yerleştirilen 240 fotokapan ile yaban hayvanlarının ve yeni türlerin renkli dünyası ile popülasyonu hakkında bilgiler elde ediliyor.

Bölgede çeşitli alanlara bırakılan ısıya ve harekete duyarlı fotokapanlara; çengel boynuzlu dağ keçisi, tilki, ayı, kurt, vaşak, tavşan, yaban keçisi, keklik, atmaca ve kaya sansarı gibi çok sayıda farklı türün doğadaki yaşamından görüntülerin yanı sıra kaçak avcılar da takılıyor.

Bölgenin biyoçeşitliliğini kayıt altına almak için yerleştirilen fotokapanların, belgeselleri aratmayan görüntüleri, yaban hayatının ve farklı türlerdeki hayvanların doğal yaşamının güzelliklerini de yansıtıyor.

Ekipler, çoğu zaman fotokapana takılan kaçak avcıları da kolluk kuvvetleriyle tespit ederek cezai işlemi uyguluyor.

- Fotokapanlar ile "Milli Parklar kamerayla doğayı izliyor" mesajı veriliyor

Doğa Koruma ve Milli Parklar 13. Bölge Müdürü Ahmet Fehmi Yüksel, AA muhabirine, 8 ilde sorumluluk alanlarındaki çeşitli noktalara 240 fotokapan kurduklarını söyledi.

Kurulan fotokapanlar sayesinde "Milli Parklar Bölge Müdürlüğü kamerayla doğayı izliyor mesajı" verildiğini belirten Yüksel, "Bu fotokapanlara takılan görüntülerde hem kaçak avcılık yapanlara işlem yapmaktayız hem de envanter çalışmalarında kullanmaktayız. Aynı zamanda değişik türlerimiz var mı, bölgede popülasyon durumuz ne, onu da tespit etmekteyiz." dedi.

Yüksel, zaman zaman hava şartlarına göre drone ve özel dürbünler ile de koruma kontrol ve envanter çalışması gerçekleştirdiklerini aktardı.

Teknolojiyi kullanarak yaban hayatını korumak için çalıştıklarını ifade eden Yüksel, "Gece görüşlü dürbünlerle termal kameralarla yaban hayatı izlemek için izin talebinde bulunduk, bunları hem envanter hem de koruma kontrol çalışmasında kullanacağız. Teknolojinin bütün nimetlerinden yaralanarak yaban hayatına hizmet ediyoruz." diye konuştu.

Yüksel, yaban hayatını koruma ve kontrol çalışmalarının sonuçlarının, hayvan popülasyonunun artmasıyla daha iyi anlaşıldığına işaret ederek, geçmiş yıllarda bölgede çengel boynuzlu dağ keçisinin görüntüleri ve sayılarının az olduğunu anlattı.

- Dağ keçisi, dağ horozu ve bozayı nüfusu arttı

Koruma ve kontrol faaliyetleri ile yaban hayatı popülasyonunda ciddi artış olduğuna dikkati çeken Yüksel, şunları kaydetti:

"2020 yılının sonunda yaptığımız envanterde, binin üzerinde çengel boynuzlu dağ keçisi, 3 bin civarında dağ keçisi, 300 civarında dağ horozu ve 150 civarında da bozayı tespit ettik. Önceki yıllara göre bunların popülasyonunda ciddi artış var. Bu artışın sebebi ise kaçak avcılıkla olan mücadelemizin verimli meyveleri ve etkin korumadır. Bölgemizde nadir türleri koruyarak bölge ekonomisi ve turizmine katkı sunacağız."

Yüksel, Bölge Müdürlüğü olarak belirli dönemlerde fotokapanlardaki görüntüleri topladıklarını, söz konusu fotokapanların kaçak avcılıkla mücadelede de kendilerine önemli katkı sağladığını sözlerine ekledi.Kaynak:AA

mücadelesi - kaçak ERZURUM yaban hayatı bekçilerinin artırdı avcılıkla popülasyonunu Doğanın 12

yaban - ERZURUM artırdı Doğanın popülasyonunu hayatı bekçilerinin avcılıkla mücadelesi kaçak 1

bekçilerinin popülasyonunu avcılıkla artırdı kaçak - yaban ERZURUM Doğanın hayatı mücadelesi 2

kaçak avcılıkla artırdı - ERZURUM yaban mücadelesi Doğanın bekçilerinin popülasyonunu hayatı 3

avcılıkla popülasyonunu Doğanın bekçilerinin hayatı mücadelesi kaçak artırdı ERZURUM yaban - 4

avcılıkla kaçak Doğanın artırdı bekçilerinin mücadelesi popülasyonunu - yaban hayatı ERZURUM 5

bekçilerinin artırdı mücadelesi hayatı kaçak Doğanın - ERZURUM yaban popülasyonunu avcılıkla 6

mücadelesi ERZURUM - avcılıkla hayatı artırdı bekçilerinin kaçak popülasyonunu Doğanın yaban 7

bekçilerinin ERZURUM popülasyonunu artırdı hayatı yaban mücadelesi - kaçak avcılıkla Doğanın 8

ERZURUM artırdı kaçak avcılıkla hayatı - popülasyonunu bekçilerinin Doğanın mücadelesi yaban 9

hayatı - kaçak bekçilerinin yaban mücadelesi artırdı avcılıkla popülasyonunu Doğanın ERZURUM 10

popülasyonunu bekçilerinin avcılıkla hayatı mücadelesi ERZURUM yaban kaçak Doğanın artırdı - 11

artırdı yaban ERZURUM hayatı - Doğanın kaçak avcılıkla mücadelesi popülasyonunu bekçilerinin 13

bekçilerinin kaçak artırdı avcılıkla yaban hayatı - ERZURUM Doğanın mücadelesi popülasyonunu 14

ERZURUM kaçak - hayatı avcılıkla yaban bekçilerinin artırdı mücadelesi popülasyonunu Doğanın 15

Etiketler: Erzurum, FOTO KAPAN, hayvan popülasyonu, yaban hayatı.

1 Yorum

Ağrılı

Ağrılı

3 hafta önce

Merhabalar,
Daha önce de benzer haberlerinize aynı yorumları yazmışlığım vardır. Bu bölgede yaban hayatına pek saygı duyulmadığını üzülerek ifade etmeliyim. Gerek kendiliğinden yetişen ağaçlara, gerek derelerdeki balıklara ve gerekse de keklik, bıldırcın, tilki, kurt, dağ keçisi vb canlılara. Tüm bunları bir cümlede yazmamın bir tek nedeni var. Eğer bir kimsenin idrak yeteneği ve vicdanı yeterli ise tüm bu canlıların birbirine bağlı bir ekosistem içerisinde olduğunu anlayacaktır ve bunların hiçbirini diğerinden veya kendi nefsinden ayırmayacaktır.
Son olarak ileride Ağrının yüzakı olacak iki bölgesinin koruma altına alınmasını, milli park/orman ilan edilmesini önemle istirham ediyorum. 1. Baraj yolundaki dere ve etrafındaki ağaçlar, 2. ise Radar Dağı diye bilinen Yayla/Bube Köyü kırsalındaki ağaçlık arazi. GEÇ KALMADAN HER İKİSİNİ DE KURTARMALIYIZ...Saygılar...

Yorum Ekle