"Denizsiz kentin balıkçıları" ekmeklerini buzla kaplı nehirden çıkarıyor

"Denizsiz kentin balıkçıları" ekmeklerini buzla kaplı nehirden çıkarıyor

"Kara kış"ın çetin geçtiği, deniz bulunmayan Ağrı'da yazın tarım, hayvancılık yaparak ve inşaatlarda çalışarak geçinen köylüler, kışın da soğuk havaya rağmen aile bütçesi için yüzeyinin büyük bölümü buz tutan Murat Nehri'nde balık avlıyor - Köylülerden Orhan Artış:
- "Günde ortalama 50-100 kilogram balık avlıyoruz. Havalar soğuk olduğu için balık avlamak daha da zorlaşıyor. Çoğu zaman suyun içerisindeyiz"

AĞRI AA) - Ağrı'nın Tutak ilçesinde yazın tarım ve hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan köylüler, kışın dondurucu soğuklarla büyük bir kısmı buzla kaplanan Murat Nehri'nde balık avlayarak ekonomilerine katkı sağlıyor.

Tutak ilçesine bağlı 40 haneli Batmış köyünde yazın tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar, kışın ailelerini geçindirmek için Murat Nehri'nde zorlu balık avına çıkıyor.

Çetin geçen kış ayları boyunca hemen hemen her gün sabahın ilk ışıklarıyla uyanan vatandaşlar, hayvanlarının bakımını yaptıktan sonra köyün önünden geçen Murat Nehri'nin yolunu tutuyor.

Balık avı hazırlıklarını yapıp su geçirmeyen tulumlarını giyerek iyi bir başlangıç için "vira bismillah" diyen köylüler, nehrin yüzeyindeki buzlara küreklerle vurarak balıkların yerini tespit ediyor.

Bölge halkının nehirlerde avlanmak için kullandığı ve "serpme" ismini verdiği ağı suya atan balıkçılar, bir süre bekledikten sonra ağı sudan çıkarıp avladıkları balıkların sevincini yaşıyor.

Ağlarını atmak ya da toplamak için dondurucu soğuğa rağmen nehirdeki buzların üzerine çıkan vatandaşlar, avladıkları balıkları lara dolduruyor.

Sabahleyin başladıkları zorlu mesailerini akşam saatlerine dek sürdüren "denizsiz kentin balıkçıları", çuval dolusu balığı tahtalardan yaptıkları kızakların üzerine bırakıp kaydırarak evlerine doğru dönüş yoluna koyuluyor.

Güçlükle yakaladıkları bu balıkları satarak aile bütçelerine katkı sağlayan balıkçıların zorlu ekmek mücadelesi, AA muhabirince drone ile havadan görüntülendi.

- Balık avlarken kaş ve kirpikleri kırağıyla kaplanıyor

Batmış köyünde yaşayan balıkçılardan Orhan Artış, AA muhabirine, çetin geçen kış nedeniyle balık avlarken çoğu zaman kaş ve kirpiklerinin kırağı tuttuğunu söyledi.

Köylülerin kışı balık avlayarak geçirdiğini anlatan Artış, şöyle konuştu:

"Murat Nehri'nin donmaya başlamasıyla biz de balık avına çıkıyoruz. Bu şekilde geçimimizi sağlıyoruz. Günde ortalama 50-100 kilogram balık avlıyoruz. Havalar soğuk olduğu için balık avlamak daha da zorlaşıyor. Kışın suya girmek balık avlamak kadar zordur. Bazen buzu kırıp suyun içine giriyoruz, bu da bizi çok zorluyor. Ne yapalım ekmek davası. Nehirdeki buzlar eriyinceye kadar sürekli balık avlıyoruz."

Avladıkları balıkların büyük bir kısmını satarak evlerini geçindirmeye çalıştıklarını aktaran Artış, geriye kalanını da tükettiklerini sözlerine ekledi.Kaynak:AA

kentin kaplı AĞRI - buzla nehirden çıkarıyor ekmeklerini balıkçıları Denizsiz 1

balıkçıları kaplı AĞRI nehirden - buzla kentin ekmeklerini çıkarıyor Denizsiz 2

buzla nehirden ekmeklerini - balıkçıları AĞRI kaplı çıkarıyor Denizsiz kentin 3

- AĞRI kaplı ekmeklerini kentin nehirden buzla balıkçıları Denizsiz çıkarıyor 4

buzla Denizsiz kentin AĞRI balıkçıları çıkarıyor nehirden kaplı ekmeklerini - 5

ekmeklerini AĞRI Denizsiz - kentin buzla nehirden çıkarıyor kaplı balıkçıları 6

buzla kaplı AĞRI - ekmeklerini balıkçıları çıkarıyor Denizsiz nehirden kentin 7

AĞRI kentin çıkarıyor buzla kaplı - nehirden balıkçıları Denizsiz ekmeklerini 8

- balıkçıları buzla kentin AĞRI nehirden çıkarıyor Denizsiz kaplı ekmeklerini 9

çıkarıyor - buzla nehirden Denizsiz AĞRI kentin balıkçıları kaplı ekmeklerini 10

buzla balıkçıları Denizsiz - nehirden çıkarıyor kentin kaplı ekmeklerini AĞRI 11

AĞRI kentin - Denizsiz nehirden ekmeklerini balıkçıları kaplı çıkarıyor buzla 12

ekmeklerini AĞRI kentin çıkarıyor balıkçıları nehirden - kaplı Denizsiz buzla 13

balıkçıları çıkarıyor buzla - kaplı kentin ekmeklerini Denizsiz AĞRI nehirden 14

kentin buzla Denizsiz - çıkarıyor balıkçıları ekmeklerini kaplı nehirden AĞRI 15

Etiketler: Ağrı, Balık, balıkçılık, buz, kış, Murat Nehri.

Yorum Ekle