Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Salkım Muş'taki çoban sıkıntısına dikkati çekti

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Salkım Muş'taki çoban sıkıntısına dikkati çekti

MUŞ - Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nimet Salkım, Türkiye'deki önemli Hayvancılık Merkezleri'nden Muş'ta çoban bulma konusunda büyük sıkıntı yaşadığını söyledi.

MUŞ - Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nimet Salkım, Türkiye'deki önemli Hayvancılık Merkezleri'nden Muş'ta çoban bulma konusunda büyük sıkıntı yaşadığını söyledi.

Birlik Başkanı Salkım, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1 milyon 200 bin küçükbaş hayvan varlığıyla hayvancılığın önemli kentlerinden olan Muş'ta, besiciler çoban maliyetlerinin 7 bin lira civarına yükselmesi nedeniyle sürü yöneticisi bulmakta güçlük yaşadığını belirtti.

Muş'un küçükbaş hayvancılık sektöründe sayısal olarak çok iyi bir noktada olduğunu hatırlatan Salkım, şunları kaydetti:

"Muş olarak 4-5 ay boyunca hayvanlarımız kar altında besleniyor. Bu büyük bir maliyettir. Yetiştiricilerimiz, çiftçilerimiz baharın gelmesini dört gözle bekliyorlar. Bahar gelince bu kez farklı sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Çoban bulmakta çok büyük bir sıkıntı çekiyoruz. Yetiştiricilerimiz çobanları güney illerinden Siirt, Batman, Mardin bölgelerinden zor temin edebiliyorlar. Bunun yanında Afgan çobanlarını dahi tercih ediyorlar. Özellikle Afgan çobanlarının önü açılırsa biz hayvancılık sektörü olarak daha iyi bir hizmet verebiliriz. Afgan çobanların hem maliyetleri düşük, hem de işlerini daha iyi yapabiliyorlar. Bunun çözüm noktası devlet büyüklerimizin Afgan çobanları bu ülkede istihdam etmeleridir."

Bir yerli çobanın aylık maliyetinin sadece aylık maaşı olmadığını aktaran Salkım, "Bunun konaklaması var, telefonu var, peyniri var ve bazı bölgelerde yünü bile var. Ortalama olarak bir çobanın aylık masrafı 5 bin ile 7 bin lira arasında değişiyor. Bir çobanın bakabildiği sürü sayısı en fazla 500 koyundur. 7 bin TL'ye yakın bir maliyet söz konusudur ama bu da büyük bir rakamdır. Kış mevsiminde hayvanlarımızı kar altında yetiştirdiğimiz için kış maliyetini geçtik yaz maliyetimiz daha yüksek." dedi.

Merkeze bağlı Çukurbağ köyünde besicilik yapan Ersin Tuncer ise bir çobanın ihtiyaçlarıyla kendilerine maliyetinin 6-7 bin lirayı bulduğunu ifade ederek, "Buna rağmen gelip çalışmıyorlar. Genelde çobanlarımızı Batman, Siirt, Şırnak illerinden tutuyoruz. Muş'ta bir kez çoban tuttuk ancak hayvanlarımıza iyi bakmadığı için tercih etmiyoruz. Bizde göçerleri tercih ediyoruz. Şu anda çobanımız yok çünkü çoban bulamıyoruz ve bulduğumuz çoban maliyeti de çok fazla olduğu için koyunlarıma kendim bakıyorum. Bu işin zorluğu da çok fazla." diye konuştu.Kaynak:AA

MUŞ - Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Salkım çoban sıkıntısına dikkati çekti1

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Muş haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Muş Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: çoban sıkıntısı, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nimet Salkım, Muş, Damızlık, Sığır, Yetiştiricileri, Birliği, Başkanı, Salkım, Muştaki, çoban, sıkıntısına, dikkati, çekti.

Paylaşmak İstermisin?

Yorum Ekle