Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tunceli'nin doğal güzelliklerinin korunacağını söyledi:
Tunceli Haberleri

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tunceli'nin doğal güzelliklerinin korunacağını söyledi:

"(Munzur ve Pülümür vadileri )Bu doğal güzelliğimizi koruyacak ve zarar vermeyi engelleyecek adımları atma kararı aldık ki bu çerçevede arkadaşlarımız, üniversitemizle birlikte tespitlerini yapıyorlar. Bu alanın bütününde kesin korunacak hassas alan ilanı yapıyoruz" - "961 hak sahibi vatandaşımız var. Bunlar için yer tespit çalışmaları da bitme aşamasına geldi. İnşallah Mazgirt'te 100, merkezde 250, Pertek'te 100, köylerde de 500 olmak üzere 950 konutu hak sahiplerine yine Elazığ ve Malatya'da olduğu gibi Tunceli'de de yapma kararını aldık"

TUNCELİ - Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tunceli'deki Munzur ve Pülümür vadilerinin kesin korunacak hassas alan ilan edilmesi için çalıştıklarını belirtti.

Bakan Kurum, Vali Mehmet Ali Özkan ve ilgili kurum müdürleriyle Valilikte kentteki yatırım projelerini görüştü.

Kurum, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 81 ilde 780 bin kilometrekarede aynı anlayışla Türkiye'nin her yerini ihya ve inşa etmek, el birliği içinde şehirleri 2023'e hazırlamak için proje yapmaya gayret gösterdiklerini söyledi.

Türk'ü, Alevi'si, Sünni'si, Laz'ı ve Çerkez'iyle aynı memlekette, aynı bayrak altında hizmet etmeye gayret gösterdiklerini ifade eden Kurum, şöyle konuştu:

"Hacı Bektaş-ı Veli, 'incinsen de incitme' sözleriyle biz incinsek de her zaman vatandaşımızı incitmeyecek, onların yanında olacak, onlarla beraber hareket ederek adımlarımızı atmaya gayret gösteriyoruz. Bu anlayışla çalışıyoruz. Atalarımız bize bıraktığı miraslar sadece yapılar değil. Sözleriyle, düşünceleriyle biz de torunları olarak onlara yakışır bir şekilde davranmaya gayret gösteriyoruz. Bu anlayışta her ilimizde olduğu gibi Tunceli'de de sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 19 yılda çok önemli yatırımlar yapıldı. Çevre, şehircilik alanında sağlık alanında turizm, eğitim alanında tam 5 milyar liralık yatırım yapıldı. Bu yatırımların 2 milyar lirası da Çevre Şehircilik Bakanlığımızca yaptığımız yatırımlar. "

Tunceli'de 2002'de hiçbir vatandaşımıza atık su arıtma hizmeti verilmiyordu

Bakan Kurum, sosyal konut kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığıyla bugüne kadar 1833 konutu yaparak Tunceli'de alt gelir vatandaşların oturmasını sağladıklarını belirterek, kentte 662 konut ve sosyal donatı inşaatlarının hem Çemişgezek ilçesinde hem de Ovacık'ta devam ettiğini dile getirdi.

Şehirlerin ve köylerin ihtiyaçları doğrultusunda yatırım yaptıklarını anlatan Kurum, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu '81 ilde 100 bin sosyal konut' kapsamında Tunceli merkezde, Mazgirt'te ve Akpazar'da toplam 329 konutu yapacağımızı ifade etmiştik. Kuralarımızı çektik, inşallah bu yıl içinde konut inşaatlarımıza başlayarak en kısa zamanda vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız. İller Bankası Genel Müdürlüğümüzle yine şehrimizin ve köylerimizin ihtiyaçları olan yatırımları yapmaya gayret gösteriyoruz. Dün KÖYDES'ten ödeneğimizi Tunceli'mize gönderdik ve bu kapsamda da köylerimizin ihtiyaçlarını yapacağız. Tunceli'de 2002 yılında hiçbir vatandaşımıza atık su arıtma hizmeti verilmiyordu. Bugün yaptığımız yatırımlarla nüfusumuzun yaklaşık yüzde 60'ına atık su arıtma hizmeti verir hale geldik."

Munzur ve Pülümür vadileri, Tunceli'nin can damarıdır

İller Bankası Genel Müdürlüğüyle bugüne kadar Tunceli'de 25 projede 112 milyon lira kaynak sağladıklarını aktaran Kurum, ayrıca 38 milyon liralık projenin de proje aşamasında olduğunu bildirdi.

Tunceli için önemli kararlar aldıklarını vurgulayan Kurum, şunları kaydetti:

"Munzur ve Pülümür vadileri, Tunceli'nin can damarıdır. Hem doğal güzellikleri içinde yaşayan endemik bitki türleri ve yabani hayvanları sebebiyle bu bölgemizin çok önemli bir doğal güzelliği hem de turizm noktasında bölgemize cazibe katan önemli bir varlığımız. Bu doğal güzelliğimizi koruyacak ve zarar vermeyi engelleyecek adımları atma kararı aldık ki bu çerçevede arkadaşlarımız, üniversitemizle birlikte tespitlerini yapıyorlar. Bu alanın bütününde kesin korunacak hassas alan ilanı yapıyoruz. Bu sayede hem burada doğa güzellikleri, endemik türleri koruma altına alacağımız ve gelecek nesillere de aktaracağımız önemli bir kararı almış olacağız. Munzur Gölü ve Pülümür Vadimizi koruyacak hassas alan çalışmasını bakanlığımız üniversitemizle yapmaktadır. İnşallah en kısa zamanda bu kararı alarak Cumhurbaşkanımızın onayı ile Munzur ve Pülümür vadimizi koruyacağız ve gelecek nesillere de en güzel şekilde aktarmış olacağız."

- Depremden etkilenen vatandaşlara konut müjdesi

Munzur Üniversitesindeki çalışmalarından da bahseden Kurum, şu an 6 bin 500 öğrencisi bulunan üniversitenin her alanda şehre hizmet vereceğini ve bölgedeki cazibesini artıracağını söyledi.

Kurum, Elazığ depreminde Tunceli'nin de etkilendiğini anımsatarak, "961 hak sahibi vatandaşımız var. Bunlar için yer tespit çalışmaları da bitme aşamasına geldi. İnşallah Mazgirt'te 100, merkezde 250, Pertek'te 100, köylerde de 500 olmak üzere 950 konutu hak sahiplerine yine Elazığ ve Malatya'da olduğu gibi Tunceli'de de yapma kararını aldık. İçişleri Bakanlığımız, AFAD, TOKİ başkanlığımız bu süreci yürütecekler. 81 ilde millet bahçemiz var. 303 tane millet bahçemiz oldu ve 57 tanesini tamamladık öbürleri de etaplar halinde tamamlanıyor. Tunceli'de Munzur mahallemizde hemen Munzur'un kenarında önemli bir millet bahçesi projesi yapıyoruz. Tunceli'mize millet bahçesi kazandırıyoruz." diye konuştu.

Kentteki tüm cem evlerinin çevre düzenleme projelerini İl Özel İdare ile yapacaklarını aktaran Kurum, "Bakanlık olarak buna hibe desteği sağlayacağız ve cem evlerimizin etrafını da Tunceli'mize yakışacak şekilde ihya etmiş olacağız. Amacımız Tunceli'mizi güçlü kılmak ve imkan sağlamaktır." ifadesini kullandı.Kaynak:AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir