Bursagaz, güvenli doğal gaz kullanımı konusunda abonelerini bilgilendirdi

22 Şubat 2021 Pazartesi, 12:12 | Son güncelleme:
Bursagaz, güvenli doğal gaz kullanımı konusunda abonelerini bilgilendirdi

BURSA - SOCAR Türkiye'nin iştiraki Bursagaz, kış aylarının yoğun olarak yaşandığı günlerde güvenli doğal gaz kullanımı hakkında abonelerini bilgilendirdi.

Firmadan yapılan açıklamada, doğal gazın doğru şekilde kullanıldığında en güvenilir, ekonomik ve çevreci yakıt olduğu belirtildi.

Bursagaz'ın 1 milyondan fazla abone ve ailelerinin doğal gazı güvenli şekilde kullanması için çalıştığına işaret edilen açıklamada, "Bir yandan sürekli ve güvenli doğal gaz arzı sağlarken diğer yandan güvenli kullanıma ilişkin abonelerimizi sürekli bilgilendiriyoruz. Doğal gaz acil ekiplerimiz, gaz kaçağı ve sızıntı gibi olaylara karşı 7 gün 24 saat görevinin başında bulunuyor. Bununla birlikte bu tür durumların önlenmesi için abonelerimizin doğal gaz kullanım kurallarına uymaları büyük önem taşıyor." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Bursagaz'ın onayı olmadan müdahale edilen tesisatların oluşturduğu tehlikelere dikkat çekildi.

Abonelerin doğal gazla çalışan cihazların projesinde değişiklik yapacak şekilde müdahalede bulunmamaları uyarısında bulunulan açıklamada, bacaların bakım ve temizliğinin her yıl yetkili kılınan firmalar tarafından yapılması gerektiği aktarıldı.

Açıklamada, havalandırma menfezlerinin kesinlikle kapatılmaması, bacalı cihazların bulunduğu odada uyumanın güvenli olmadığı ve bacalı cihazların banyoya konulmaması konusunda da uyarıda bulunuldu.

Gaz kaçağı ve sızıntı gibi durumlarda vakit kaybedilmeden 187 Doğal Gaz Acil Hattı'nın aranması gerektiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çürük sarımsak kokusuna benzer bir koku duyan abonelerin vakit kaybetmeden 187 Doğal Gaz Acil Hattı'nı aramaları gerekiyor. Kokusuz bir gaz olan doğal gazda olası kaçağın anlaşılabilmesi için çürük sarımsak kokusu veren bir madde eklenir. Abonelerimiz böyle bir koku aldıklarında paniğe kapılmadan mekanı tahliye etmeli ve ücretsiz olarak 7 gün 24 saat hizmet veren 187 Doğal Gaz Acil Hattı'nı aramalıdır. Acil ekiplerimiz olay yerine ulaşana dek herhangi bir yangına yol açmamak için telefon ve kapı zili kullanmaktan kaçınmalı, mümkünse doğal gaz cihazını ve sayacını kapatmalıdır.​​​​​​​"Kaynak:AA

ETİKET: abone, Bursagaz, Doğal Gaz, kullanım.

Yorum Ekle