Bitlis Valiliği, "Dere Üstü Kentsel Dönüşüm" projesiyle ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu

Bitlis Valiliği, "Dere Üstü Kentsel Dönüşüm" projesiyle ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını duyurdu

BİTLİS - Bitlis Valiliği, "Dere Üstü Kentsel Dönüşüm" projesiyle ilgili son zamanlarda basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

BİTLİS - Bitlis Valiliği, "Dere Üstü Kentsel Dönüşüm" projesiyle ilgili son zamanlarda basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Dere Üstü Kentsel Dönüşüm projesiyle ile ilgili yazılı ve görsel basında yer alan bazı haberler ile esnaftan bir kesimin basın bildirilerinde eksik, hatalı ve yanlış ifadelerin bulunduğu belirtildi.

Haberlerde bahsi geçen alandaki tarihi değeri yüksek camiler ile tescilli yapıların daha önce korunduğu ve dokusuna uygun restore edilerek kullanıma açıldığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 9'ncu maddesinin 3. fıkrasında, 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun kapsamındaki alanlarda uygulamada bulunulması halinde Kültür ve Turizm Bakanlığının görüşü doğrultusunda işlem yapılacağı yönünde açık hüküm olmasına karşın, proje kapsamında tarihi yapıların yıkılacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığı aşikardır. Bu durum, belli çevrelerce yalan ve yanlış bilgilerle kamuoyunu etkileyerek, ilimizin geleceği için vazgeçilmez olan dönüşüm projesinin engellenmesine yönelik kasten gerçekleştirildiğini göstermektedir. Bu nedenle çalışmalarına devam edilen proje hakkında kamuoyunun ve halkımızın doğru bilgilendirilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur."

Söz konusu okul binasında herhangi bir işlem yapılmayacağı bildirilen açıklamada, proje kapsamında tescilli hiçbir cami veya tarihi yapının yıkılmayacağı vurgulandı.

Alandaki binaların altında kaybolmuş köprü ve kale surları gibi tarihi ile kültürel varlıklarının ortaya çıkarılarak gelecek nesillere aktarılacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yapıların tahliye ve yıkım işlerinden sonra dere ıslahıyla beraber söz konusu alanda halkımızın gezip dolaşacağı, dinleneceği, leriyle vakit geçireceği yerler oluşturularak, tarihi ve kültürel yapılarla alanın turizm merkezi haline getirilmesi sağlanacaktır. Dönüşüm uygulamalarına başlanılabilmesi için 6306 sayılı kanunun 6/A maddesinin 1. ve 3. fıkraları gereği, riskli alandaki yapıların, 30 Haziran 2021'e kadar tahliye edilmesi gerekmektedir. Bu sürede taşınmazın tahliye edilmiş veya edilmemiş olmasına bakılmaksızın elektrik, su, doğalgaz ve iletişim bağlantıları kesilerek yapılara giriş çıkışlar engellenecektir."Kaynak:AA

Paylaşmak İstermisin?

Etiketler: Dere Üstü Kentsel Dönüşüm projesi, dere, yapı, yıkım.

Yorum Ekle