Bitlis'te işveren aşı olmayan işçilerden haftada bir kez PCR testi isteyebilecek

Bitlis
Bitlis'te işveren aşı olmayan işçilerden haftada bir kez PCR testi isteyebilecek

BİTLİS - Bitlis'te İl Hıfzıssıhha Kurulunca bazı kararlar alındığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulu 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 23. ve 26. maddeleri gereğince 14 Eylül'de düzenlenen toplantıda bazı kararlar alındığı belirtildi.

Kovid-19 aşısı tamamlanmamış işçilerin iş yerinde karşılaşabilecekleri risk ve tedbirler konusunda ayrıca yazılı olarak bilgilendirileceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin Kovid-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da ayrıca bildirilecektir. Kovid-19 aşısı olmayan işçilerden zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları iş yeri/iş veren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacaktır. İl Hıfzıssıhha Kurulumuzca yukarıda alınan kararlara uymayanlara 'İl Hıfzıssıhha Kurul Kararlarına riayet etmemekten' Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. maddesine göre idari para cezası uygulanmasına ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir." Kaynak: AA

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Bitlis haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Bitlis Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Bitlis, İl Hıfzıssıhha Kurulu, Kovid-19, toplantı.

Yorum Ekle