Bitlis'te asırlık ev restore edildi

10 Eylül 2021 Cuma, 14:06 | Son güncelleme:
Bitlis'te asırlık ev restore edildi

BİTLİS - Bitlis'te yaklaşık 115 yıllık olduğu değerlendirilen ev restore edildi.

Sahibinin kentten göç etmesiyle boş kalan ve zamanla harabeye dönüşen ev, Bitlis Kadın Girişimcileri Derneği üyelerinin girişimleriyle restore edildi.

Kentin yaşam kültürünün yansıtıldığı evde, kadınlar zaman geçirecek ve yapacakları yemeklerle aile ekonomilerine katkı sunacak.

Dernek Başkanı Gül Göktekin, evde Kültür ve Turizm Müdürlüğünün destekleriyle restorasyon çalışmalarını tamamladıklarını söyledi.

Dernek üyelerinin çalışmaları sonucu içi döşenen evde kadınların yaptıkları yemeklerle ekonomiye katkı sunacağını belirten Göktekin, şunları kaydetti:

"Eskiden bir Bitlis evi nasıl ise aynı şekilde evimizi döşedik. Fiziksel ve yaşam tarzı olarak da bugüne taşıyarak yaşatmaya çalışıyoruz. Bu bizim açımızdan çok güzel. Bunun bir emsal teşkil edeceğine de inanıyoruz. Bitlis'te bu tür tarihi evler çok fazla. Önemli olan ve asıl olan bunlara hayat buldurabilmek. Gördüğümüz kadarıyla Bitlis göç verdiği gibi kendi geleneksel yaşamları da sonlanıyor. Bu geleneksel yaşamın sonlanması bir kültürün yok edilmesidir ki yok edilmemesi gerek bir kültürdür."

Bitlis Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Metin Çoban ise bu tür mekanların korunmasının tek yolunun içinde yaşam olmasından geçtiğini söyledi.

Restore edilen evin örnek bir yapı olduğu belirten Çoban, "Bitlis'teki bu tür yapıların hayat bulması çok önemli ve değerlidir. Bu yapıların korunması ve gelecek nesillere aktarılması yönünde önemli bir girişimdir." şeklinde konuştu. Kaynak: AA

BİTLİS - Asırlık ev restore edildi1

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Bitlis haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Bitlis Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Bitlis, restorasyon, Tarihi ev.

Yorum Ekle