Sitede 2067 kişi varhava açıkAğrıAçık15.5°C

Magnezyum

Magnezyum

Magnezyum

Magnezyum Nedir
Atom numarası 12, Atom ağırlığı 24,30, yoğunluğu 1,7 olan, Gümüş renginde, parlak bir alevle yanan, çok hafif bir Element ( simgesi Mg ).

Magnezyum Karbonat
Magnezit ve özellikle kalsiyum ve Magnezyum karbonat tuzu olan dolomit biçiminde madde (MgCO3).

Magnezyum Klorür
Hidratlı billurlar vererek billurlaşan Deniz suyunun damıtılmasıyla elde edilen madde (MgCl2).

Magnezyum Sülfat
Renksiz, küçük iğneler biçiminde ve hidratlı olarak billurlaşan, deniz suyunda ve bazı maden sularında bulunan madde (MgSO4).

Magnezyum Koku
Genellikle küresel grafitli dökme demir yapımında kullanılan kükürt giderici ve oksit alıcı malzeme.

Magnezyum Giderme
Magnezyum içiren Alüminyum hurdasındaki magnezyumu azaltma işlemi. Genelikle, erimiş alaşıma klor ve/veya flor içeren halojen bileşikleri katılarak yapılır.

Alüminyum Magnezyum Alaşımları
Ana alaşım elementi %3-10 arasında magnezyum olan alüminyum alaşımları.

Magnezyum (Mg), gümüş beyazlığında bir metaldir ve genellikle alaşım maddesi olarak, yani başka metallerle karıştırılarak kullanılır. Kimyasal simgesi Mg, atom numarası 12; atom ağırlığı 24,312 olan bu element en hafif metallerden biridir ve bu özelliğiyle önem kazanmıştır. Toz halindeki magnezyum kolayca tutuşur ve parlak bir alevle yanar. Bu özelliği nedeniyle, elektrikli fotoğraf makinesi flaşları çıkmadan önce, magnezyum yakılarak flaşlı fotoğraflar çekilmiştir.

1755 yılında İngiltere'de Joseph Black tarafından keşfedilmiştir. 1808 yılında Humphrey Davey tarafından saf olarak, magnezya ve civa-II-oksit (HgO) karışımından izole edilmiştir.