Bilal Ekşi

Bilal Ekşi haber ile ilgili bütün haberleri, ayrıca Bilal Ekşi'nin en son dakika haber, durum ve gelişmelerini bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Kategori son güncelleme: 04.06.2021 - 19:04
Bilal Ekşi
Bilal Ekşi

THY yönetim kurulu üyesi ve Genel Müdürü Bilal Ekşi kimdir? Rizeli olup 1968 yılında Rize'de doğdu. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde tamamlayarak 1989 yılında mezun olmuştur. Bilal Ekşi Meslekî hayatına, T.C. Devlet Demiryolları’nda Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olarak başlamıştır. Ekşi daha sonra İstanbul Ulaşım A.Ş.’de Atölye Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Ayrıca bu görevde önemli ulaşım projelerinin hayata geçirilmesinde etkin rol oynamıştır.

53 yaşında olan Bilal Ekşi 2003 - 2005 yılları arasında Türk Hava Yolları A.O.'da uçak motoru, iniş takımları ve tüm komponentlerin bakımından sorumlu Revizyon Atölyeleri Başkanlığı görevini yürütmüştür. Ayrıca 2005 yılında Türk Hava Yolları A.O.'da Yer İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı'na atanmıştır. Bu süre zarfında, özellikle zamanında kalkış performansının iyileştirilmesine yönelik önemli çalışmalarda bulunmuştur.

Bilal Ekşi 2008 - 2009 yıllarında Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.'de üretimden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştür. Anı zamanda 2010 yılında Kıbrıs Türk Hava Yolları'nın (KTHY); yeniden yapılandırılması projesi kapsamında KTHY Genel Müdürlüğü, CEO ; 2010 - 2011 yılları arasında ise Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. ve Amerikan motor üretim devi Pratt & Whitney'in ortak kuruluşu olan "Turkish Engine Center"da (TEC) Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Bilal Ekşi ayrıca 2011 yılının Nisan ayında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, CEO görevine atanmıştır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, CEO görevini yürüttüğü dönemde; Türkiye, 66 yıl aradan sonra ICAO Konsey üyeliğine tekrar seçilmiştir. Aynı zamanda ICAO'nun karar alma merciindeki 36 üyesinden biri olmuştur.

Bu Sayfaya Emoji İle Tepki Ver!