Aydemir: '30 Ağustos milli kıyamdır'

30 Ağustos 2021 Pazartesi, 09:09 | Son güncelleme:
Aydemir: '30 Ağustos milli kıyamdır'

AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir, '30 Ağustos yüce milletimizi asırlara hakim kılan milli duruşun ifadesi; bizi insanlığın hak ve adalet mücadelesinde sorumlu kılan milli kararlılığın neticesi; Anadolu'yu yurt kılan Malazgirt zaferine mana veren milli benliğimizin seciyesi; yüce milletimize kefen biçmeye kalkışanların izalesidir.' dedi.

ERZURUM - 'La galibe illallah'

Milletvekili Aydemir, '30 Ağustos, varlığını Hakka adamış aziz milletimizin yedi düvele karşı 'La Galibe İllallah' nidası; Hakka tapan milletin 'Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım/ Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!' sedası; batılı zail eden bir milletin 'Garb'ın fkını sarmışsa çelik zırhlı duvar/Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var' vera'sıdır.' mesajını paylaştı.

Aydemir'den 30 Ağustos Zaferi Tarifi

Milletvekili Aydemir, '30 Ağustos, Çanakkale ruhunun takdimi, Aziziye ruhunun tasviri, Bedir Ruhunun tafsili, İla'yı Kelimetullah için can verme sırrının tahsini, cihanın, 'Ne çelik tabyalar ister, ne siner hasmından/Alınır kal' mı göğsündeki kat kat man?/Hangi kuvvet onu, hş, edecek kahrına rm?/ Çünkü te'sis-i İlh o metn istihkm' hakikatiyle tezyinidir.' tarifinde bulundu.

'Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu ciht'

'30 Ağustos, Milli şairimizin ifadesiyle, yalnız hakka rüku eden ve Hakka tapan milletin eseridir' diyen Milletvekili Aydemir, ' Milli Şairimizin kaydıyla, bütün coğrafyası şüheda gövdesiyle bezeli mübarek milletimizin kanıyla tevhidi kurtarma mücadelesi, tarihe sığmayan şühedanın azameti, Akifçe vurguyla, 'Sen ki, İslm'ı kuşatmış, boğuyorken hüsran/O demir çenberi göğsünde kırıp parçaladın;/Sen ki, rhunla beraber gezer ecrmı adın/Sen ki, a'sra gömülsen taşacaksın...Heyht/ Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu ciht' nitelemesidir.' kaydını düştü.

Milli İman

Milletvekili Aydemir, '30 Ağustos, 'Allah yolunda öldürülenler için "ölüler" demeyin. Hayır, onlar diridirler, fakat siz bilemezsiniz.' hakikat ve müjdesine gönül adamış bir milletin terkibi; milli kimya ve mayanın küresel idrakte teşrihi; milli marşımızda yer alan, 'Cnı, cnnı, bütün varımı alsın da Hud/Etmesin tek vatanımdan beni dünyda cüd' vurgusunun küresel izanda tavzihidir.' dedi.

Müslümanlıkla Yoğrulan Mübarek Coğrafyamız

Milletvekili Aydemir, '30 Ağustos, Bayrak Şairimizin beliğ ve berceste aktarımıyla, dualı bir milletin, 'Minareleri/Sen, ezansız bırakma Allahım/ Bizi vatansız bırakma Allah'ım/Müslümanlıkla yoğrulan yurdu/ Müslümansız bırakma Allah'ım!' niyazı; 'Ezanımdan alışıp tekbire/ Buldunuz mutluluk, imanımla/Vatan ettim sizi ey topraklar/Beş vakit damgalayıp alnımla' nidasıdır.' vurgusunda bulundu.

Muhteşem Milletin Uyanışı

Milletvekili Aydemir, '30 Ağustos, Destan Şairimizin benzersiz betimlemesiyle, 'Vatan, millet, din ve devlet, alsancaklar hakkına/ Dar günlerin erkek aslan sesi' olanların, 'Seni aldatmasın batı denilen/Onun mayasıdır katı denilen/Onun iç yüzüdür kötü denilen' tespitine ram olan bir milletin zaferi; 'Sen Oğuz Ata'nın has milleti sen/Sen Son Peygamberin has ümmeti sen/O seni boğmadan boğ ümmet isen/Uyan durma uyan, uyumak nene/ Kalk, doğrul yerinden, yürü geç öne' nidasında gönlünü birleştiren muhteşem milletin uyanışıdır.' paylaşımını yaptı.

30 Ağustos'u Gökyyayca Tarif

Milletvekili Aydemir, '30 Ağustos, Şair Gökyay'ın ifadesiyle; 'Bu vatan toprağın kara bağrında/Sıradağlar gibi duranlarındır/Bir tarih boyunca onun uğrunda/Kendini tarihe verenlerindir' gerçeğinin ikrarı; 'Tarihin dilinden düşmez bu destan/ Nehirler gazidir, dağlar kahraman/ Her taşı yakut olan bu vatan/Can verme sırrına erenlerindir.' hakikatinin tekrarıdır.' ifadesine yer verdi.

Niyaz

Milletvekili Aydemir, '30 Ağustosta milli kıyam ile bir diriliş destanı kaydeden Yüce Milletimizin coşkusunu paylaşıyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şühedamızı rahmet, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor; 'Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Millet, Tek Devlet ahdimizi yineliyoruz. Rabbim milletimizin birliğini, devletimizin dirliğini kardeşliğimizi ebedi kılsın. ' niyazında bulundu. Kaynak: İHA

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Erzurum haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Erzurum Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Erzurum Haberler, Erzurum Son Dakika, .

Yorum Ekle