Ahlat Selçuklu Mezarlığı'ndaki 100 mezar taşı daha ayağa kaldırılacak

Ahlat Selçuklu Mezarlığı'ndaki 100 mezar taşı daha ayağa kaldırılacak

BİTLİS - Bitlis'in Ahlat ilçesinde dünyanın en büyük tarihi Türk İslam Mezarlığı özelliğini taşıyan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı'nda "Tarihin Görgü Tanıkları Ayağa Kalkıyor Projesi" ile 100 mezar taşı daha ayağa kaldırılacak.

BİTLİS - Bitlis'in Ahlat ilçesinde dünyanın en büyük tarihi Türk İslam Mezarlığı özelliğini taşıyan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı'nda "Tarihin Görgü Tanıkları Ayağa Kalkıyor Projesi" ile 100 mezar taşı daha ayağa kaldırılacak.

Ahlat Kaymakamlığı, Ahlat Müze Müdürlüğü, Selçuklu Meydan Mezarlığı Kazı Başkanlığı ile Ahlat Doğa ve Kültürel Mirası Yaşatma Derneğince yürütülen proje kapsamında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne bağlı kazı ekibi, 100 mezar taşının tespiti için çalışmalara başladı.

Proje Koordinatörü Bitlis Eren Üniversitesi Ahlat Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi İlter Yiğit, gazetecilere, 1 Nisan'da başlayan proje kapsamında alan taraması yaptıklarını belirtti.

Öncelikle restorasyonu düşünülen 100 mezar taşını tespit edebilmek için çalışmalara başladıklarını ifade eden Yiğit, şöyle konuştu:

"Mezarlıkta kazı, restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları devam ediyor. Bu proje kapsamında buradaki çalışmalara finansman desteği sağlanacak. Öncelikle zemin blokajı bozulmuş olan taşların tekrar dengeye oturmasını sağlayacağız. Bunun dışında kırık, tamamen parçalanmış ve çeşitli nedenlerle zarar görmüş taşların tümlemesi gerçekleştirilecek. Sonrasında liken temizliği yapılarak epigrafik çalışmaları için ön hazırlıkları tamamlanacak. Son olarak Türkçe ve İngilizce bilgilendirme levhaları ile karekod uygulamasına geçilecek. Toplamda 100 mezar taşını kültür mirası olarak koruma altına alıp turistlere tanıtacağız."

Ahlat Kazı Başkanvekili Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Kulaz da Kültür ve Turizm Bakanlığı adına uzun süredir burada çalışmaların yürütüldüğünü belirterek, "Hangi taşlara müdahale edilmesi gerektiğini belirliyoruz. Projemizin saha alanındaki çalışmaları başladığında hızlıca bu taşlara müdahale edeceğiz. Ekibimiz şu anda hazır. 14 Haziran'da restorasyon çalışmalarına başlayacağız. Yaklaşık 40 günlük sürede bitirmeyi amaçlıyoruz." dedi.Kaynak:AA

Mezarlığı'ndaki kaldırılacak taşı daha BİTLİS ayağa mezar Ahlat 100 Selçuklu - 1

Ahlat taşı ayağa mezar - BİTLİS kaldırılacak daha Mezarlığı'ndaki Selçuklu 100 2

- Selçuklu Ahlat ayağa 100 daha Mezarlığı'ndaki kaldırılacak BİTLİS mezar taşı 3

BİTLİS Ahlat kaldırılacak 100 Mezarlığı'ndaki daha - Selçuklu ayağa mezar taşı 4

Selçuklu BİTLİS Ahlat daha Mezarlığı'ndaki kaldırılacak 100 ayağa taşı mezar - 5

- Selçuklu ayağa BİTLİS daha Mezarlığı'ndaki 100 Ahlat taşı kaldırılacak mezar 6

Selçuklu - ayağa Ahlat mezar daha BİTLİS 100 kaldırılacak Mezarlığı'ndaki taşı 7

100 ayağa mezar daha kaldırılacak taşı BİTLİS - Ahlat Selçuklu Mezarlığı'ndaki 8

taşı mezar Selçuklu kaldırılacak Mezarlığı'ndaki BİTLİS daha ayağa 100 Ahlat - 9

Selçuklu taşı 100 Ahlat daha ayağa - mezar kaldırılacak Mezarlığı'ndaki BİTLİS 10

daha 100 - Selçuklu taşı mezar BİTLİS ayağa kaldırılacak Mezarlığı'ndaki Ahlat 11

mezar 100 Mezarlığı'ndaki BİTLİS Ahlat taşı daha kaldırılacak ayağa Selçuklu - 12

Etiketler: Ahlat, Ahlat Doğa ve Kültürel Mirası Yaşatma Derneği, Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Bitlis, inceleme, Mezar taşı.

Yorum Ekle