Ağrı Dağı'nın zirvesinde 3 gün 2 gece kaldı

Ağrı Dağı'nın zirvesinde 3 gün 2 gece kaldı

AĞRI - Dağcı Erdek Cennet, Ağrı Dağı'nın zirvesi olan 5 bin 137 metrede kamp kurup 3 gün 2 gece kaldı.

AĞRI - Dağcı Erdek Cennet, Ağrı Dağı'nın zirvesi olan 5 bin 137 metrede kamp kurup 3 gün 2 gece kaldı.

Ağrı Dağı tırmanışı hakkında konuşan Erdik Cennet: "81 il 81 zirve solo tırmanış Anadolu Parsı unvanı projemin 7'nci ili Ağrı 7'nci zirvem. 5 bin 137 metre ile Ağrı Dağı zirvesinde 3 gün 2 gece kalarak başarılı bir şekilde gerçekleştirdim. Yaptığım araştırmalara ve çevremdeki dağcı arkadaşlarımdan öğrendiğime göre Ağrı Dağı tarihinde hiçbir solo alpinist Ağrı Dağı'nın zirvesi olan 5 bin 137 metrede 3 gün kamp kurup kalmamıştır. Bu tırmanışım ile Ağrı Dağı zirvesinde 3 gün ve 2 gece yüzde 11 olan oksijen miktarında kalan ilk ve Türkiye'de tek solo alpinist olarak büyük bir başarı ve rekor elde ettim." ifadelerini kullandı.

'Etkinliğim boyunca birikmiş çöplerimi de indirip çöpe attım'

Çevirme Köyü'nden 40 kilogramlık kamp yükü ile solo olarak Ağrı Dağı zirvesine ulaşarak 3 gün ve 2 gece zirvede kamp kurduğunu dile getiren Cennet: "Ardından 1 günde zirveden Çevirme Köyü'ne kamp yükü ile indim oradan da araçla Doğubayazıt ilçesine giderek zirve etkinliğimi tamamladım. Etkinliğim boyunca birikmiş çöplerimi de indirip çöpe attım." diye konuştu.

'Ağrı Dağı'nın zirvesinde yıldızları izlemek ve bunları hissederek görerek yaşamak çok güzel'

Ağrı Dağı'nın zirvesine yaptığı solo tırmanışla rekor kırdığını kaydeden Cennet, devamında şunları söyledi:

"Yaptığım araştırmalara göre Ağrı Dağı tarihinde Solo alpinist olarak benim dışımda hiçbir solo alpinist Ağrı Dağı'nın zirvesinde 3 gün kalıp zirvede kamp kurup kalmamıştır. Bu bir rekordur. Türkiye’nin en yüksek zirvesi ve çatısı olan Ağrı Dağı 5 bin 137 metre irtifası olan sönmüş bir volkanik dağda 3 gün ve 2 gece yaşamak, usulca güneşin doğuşunda ve batışındaki renk armonisini izlemek ufuk çizgisinden dünyayı izlemek bulutları izleyip içinde kaybolmak ve o bulutları içine çekmenin verdiği mutluluk ve hazzı kelimelerle tarif etmek imkansız. küçük ağrı dağını saran ve etrafında dönen bulutların muhteşem bir görünüşü ve örtü buzulunda zirvenin güneyinde çadırda olmak, yıldızları izlemek ve bunları hissederek görerek yaşamak çok güzel." (İHA)

Erdek Cennet1

Erdek Cennet2


Yorum Ekle