Ağrı Dağı'nın eteğinde dokunan halılar Japon evlerini süslüyor

Ağrı Dağı'nın eteğinde dokunan halılar Japon evlerini süslüyor

Iğdır Üniversitesinin başlattığı projeyle ev kadınlarının dokuduğu halılar, ortak girişimle Japonya'da satışa sunuluyor - Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Cavit Polat:
- "Japonya haneleri düşünülerek özel bir çalışma oldu, özel motiflerden oluşan 1 ile 2 metrekarelik halılar üzerinde durmaktayız"

IĞDIR - Iğdır Üniversitesi ile Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü (İŞKUR) iş birliğiyle yürütülen proje çerçevesinde kadınların dokuduğu el emeği halılar Japonya'ya ihraç ediliyor.

Kentte, üniversite ve İŞKUR işbirliğinde gerçekleştirilen, İl Özel İdaresi ile Halk Eğitim Merkezi tarafından da desteklenen projeyle ev kadınları halı dokuyor.

Dağı eteğine kurulan üniversitenin Karaağaç yerleşkesinde yer alan atölyede, proje kapsamında meslek öğrenen kadınların dokuduğu el emeği halılar, üniversite ortaklı bir işletme tarafından Japonya'ya satılıyor.

Iğdır Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Geleneksel Türk El Sanatları Bölüm Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Cavit Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin üniversitenin özel sektörle yürüttüğü bir çalışma olduğunu söyledi.

Halıların Japonya'daki evlerin alanları düşünülerek dokunduğunu anlatan Polat, "Japonlar dar alanda yaşayan toplumdur. Bu nedenle atölyelerimizde bu dar alanlarda kullanılacak küçük boyutlu halılar dokunmakta. Japonya haneleri düşünülerek özel bir çalışma oldu, özel motiflerden oluşan 1 ile 2 metrekarelik halılar üzerinde durmaktayız. Genellikle dar alanlara uyumlu halılar örüp bu halılarda özellikle Türk bitkisel motifleri kullanıyoruz." dedi.

Iğdır Üniversitesi Meslek Yüksekokulu (MYO) El Sanatları Bölüm Başkanı Melahat Teleri de ev kadınlarına yönelik halı dokuma kursunun iki aydır devam ettiğini belirtti.

Kursta kadınlara meslek öğretildiğine işaret eden Teleri, "Iğdır Üniversitesinin yöresel ürünleri dış pazara açma projesi kapsamında Adıyaman'dan bir firmayla, dokunan halıları Japonya'ya gönderiyoruz. Meslek öğrenen kadınlar firmanın istediği desenleri halı tezgahında işliyor. Firma da bunları Japonya'ya göndererek satışını gerçekleştiriyor." bilgilerini verdi.

Iğdır'dan ilk kez Asya pazarına açılmış olduk

Bu proje sayesinde Iğdır Üniversitesi atölyesinin tezgahlarında ilk kez halı dokumacılığı yapıldığını anlatan Teleri, şunları kaydetti:

"Iğdır'dan ilk kez Asya pazarına açılmış olduk. Bu projenin, bu çalışmaların sonucunda bizim de kendi ürünlerimizi ortaya çıkarabileceğimizi düşünüyoruz, hedefimiz bu yönde. Proje dahilinde kendi ürettiğimiz ipliklerle, kendi ürettiğimiz boyalarla halı dokumayı planlıyoruz."

Usta Öğretici Hatice Mengü ise kursiyerlerin Memlük tarzlı halıları ürettiklerini belirterek, "Eskiden bu Memlük tarzı halıları evlerimizin duvarlarını süslemek için dokurduk. Şimdi bu Memlük halılarını Japonya'ya göndermek için dokuyoruz. Bu Memlük dediğimiz halı tarzı özellikle Selçuklu dönemi yöresel motiflerinin ağırlıkta kullanıldığı halılardır." ifadesini kullandı.Kaynak:AA

evlerini IĞDIR Ağrı süslüyor Dağı'nın dokunan Japon - eteğinde halılar 1

halılar süslüyor evlerini - Japon Ağrı Dağı'nın IĞDIR eteğinde dokunan 2

Dağı'nın Ağrı IĞDIR eteğinde Japon - evlerini dokunan süslüyor halılar 3

- dokunan eteğinde Dağı'nın süslüyor Ağrı IĞDIR evlerini halılar Japon 4

Ağrı halılar Dağı'nın - süslüyor evlerini dokunan eteğinde Japon IĞDIR 5

halılar Ağrı evlerini - Dağı'nın eteğinde süslüyor IĞDIR Japon dokunan 6

eteğinde süslüyor Dağı'nın halılar Ağrı evlerini - dokunan IĞDIR Japon 7

Dağı'nın - Japon süslüyor evlerini eteğinde Ağrı halılar dokunan IĞDIR 8

dokunan Japon Ağrı Dağı'nın süslüyor eteğinde IĞDIR evlerini - halılar 9

Dağı'nın eteğinde evlerini halılar - dokunan IĞDIR Ağrı süslüyor Japon 10

- dokunan eteğinde Ağrı halılar süslüyor Dağı'nın Japon evlerini IĞDIR 11

Japon - Dağı'nın süslüyor IĞDIR dokunan evlerini halılar Ağrı eteğinde 12

- IĞDIR eteğinde Ağrı süslüyor Dağı'nın Japon dokunan halılar evlerini 13

dokunan halılar Ağrı - evlerini Dağı'nın eteğinde IĞDIR süslüyor Japon 14

Japon halılar dokunan Ağrı evlerini - Dağı'nın eteğinde IĞDIR süslüyor 15

evlerini IĞDIR halılar süslüyor - Japon eteğinde Dağı'nın dokunan Ağrı 16

Ağrı - evlerini IĞDIR Dağı'nın dokunan halılar süslüyor Japon eteğinde 17

süslüyor halılar IĞDIR Dağı'nın eteğinde - Ağrı Japon evlerini dokunan 18

Etiketler: el dokuma halı, ığdır, Iğdır Üniversitesi, İŞKUR, Japonya pazarı.

Yorum Ekle