Ağrı Dağı eteklerindeki çiftçiler kış hazırlığına başladı

Iğdır
Ağrı Dağı eteklerindeki çiftçiler kış hazırlığına başladı

IĞDIR - Türkiye'nin önemli tarım merkezlerinden Iğdır'ın dağ köylerinde yaşayan çiftçiler, kış için hazırlıklara başladı.

Ağrı Dağı eteklerindeki yaklaşık 2 bin metre rakımlı yaylalarda yaşayan çiftçiler, bölgede "beyaz esaret" olarak adlandırılan kış mevsiminde hayvanlarını besleyebilmek için şu sıralar hummalı bir çalışma sürdürüyor.

Yaklaşık 4 ay boyunca ahırlarda kalacak büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kış besinlerini toplamak için uğraşan çiftçiler, otları biçip balyalar haline getiriyor.

Sabahın erken saatlerinde araziye çıkan çiftçiler, kadın ve erkek demeden imece usulü biçtikleri otları arazide kuruttuktan sonra samanlıklara taşıyor.

Aralık ilçesine bağlı Yenidoğan Köyü Muhtarı Mehmet Bilir, AA muhabirine, Ağrı Dağı ve Aras Dağları'nın yüksek kesimlerinde kış hazırlıklarının sürdüğünü söyledi.

Köylülerin yoğun bir mesaiyle kış hazırlığı yaptığını belirten Bilir, "Köylülerimiz kadın, erkek biçilen otları balya şekline getirmeye çalışıyor. Bizim köyümüz, Türkiye'nin en doğusundaki en yüksek rakımlı yerde olan Yenidoğan köyüdür. Ağrı Dağı eteklerinde olan köyümüz kışın 4 ay kar altında kalıyor. Köylülerimiz şu anda 4 ay sürecek kış için yoğun hazırlık içerisindeler." dedi.

Köylülerden Cevdet Aras da komşusunun biçilen otlarını balyalama çalışmasına yardımcı olduğunu dile getirerek, "Bu çayır arkadaşımındır, otları yerde kalmasın diye yardıma geldim. Önümüz kış, bu hazırlığımız da kış içindir. Geçimimizi hayvancılıkla yapıyoruz, bu nedenle hayvanların otunu biçiyoruz, biçilen otları balya haline getiriyoruz. Kış bastırdıktan sonra ahırda 4 ay bakımını yaptığımız hayvanlarımızı bu otlarla besleyeceğiz." diye konuştu.

Besicilerin işi bu yıl zor gibi görünüyor

Köylülerin topladığı otları elle ya da çeşitli tarım araçlarıyla balya haline getirdiklerini anlatan İbrahim Kan ise şunları söyledi:

"Tarım aracımla köylülerin otlarını balya yaparak geçimimi sağlıyorum. Bu mevsimde köylerde başlayan ot biçme yoğunluğu yaklaşık bir ay sürüyor. Bu yıl diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi otta da biraz kuraklıktan dolayı verim az, bu dağ köylerindeki besicilerin işi bu yıl zor gibi görünüyor." Kaynak: AA

Ağrı kış - çiftçiler hazırlığına eteklerindeki başladı IĞDIR Dağı 1

- çiftçiler Dağı kış başladı IĞDIR hazırlığına Ağrı eteklerindeki 2

IĞDIR Dağı başladı - çiftçiler eteklerindeki hazırlığına kış Ağrı 3

- Dağı IĞDIR eteklerindeki kış Ağrı çiftçiler başladı hazırlığına 4

IĞDIR kış Ağrı eteklerindeki çiftçiler başladı - hazırlığına Dağı 5

Dağı Ağrı çiftçiler - kış IĞDIR eteklerindeki hazırlığına başladı 6

- Dağı eteklerindeki hazırlığına çiftçiler kış IĞDIR Ağrı başladı 7

başladı Ağrı - kış IĞDIR çiftçiler hazırlığına Dağı eteklerindeki 8

kış çiftçiler hazırlığına eteklerindeki Ağrı IĞDIR Dağı başladı - 9

IĞDIR Ağrı Dağı kış başladı eteklerindeki hazırlığına - çiftçiler 10

Dağı kış IĞDIR eteklerindeki Ağrı başladı hazırlığına - çiftçiler 11

kış çiftçiler hazırlığına eteklerindeki Dağı IĞDIR - başladı Ağrı 12

Ağrı çiftçiler kış - başladı Dağı IĞDIR eteklerindeki hazırlığına 13

başladı eteklerindeki kış IĞDIR Ağrı hazırlığına - çiftçiler Dağı 14

başladı IĞDIR eteklerindeki çiftçiler Ağrı hazırlığına - kış Dağı 15

kış çiftçiler eteklerindeki başladı Dağı hazırlığına IĞDIR Ağrı - 16

- Ağrı çiftçiler IĞDIR kış Dağı başladı eteklerindeki hazırlığına 17

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Iğdır haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Iğdır Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Ağrı dağı, çiftçilik, Dağ köyleri, hayvancılık, ığdır, tarım.

Yorum Ekle