Ağrı'da yaşayan Suriye, İran ve Afganistanlı aileler piknikte bir araya geldi

Ağrı'da yaşayan Suriye, İran ve Afganistanlı aileler piknikte bir araya geldi

Türk Kızılay Ağrı Şube Başkanı Orhan Tatlı:
- "Bizler dünyanın en merhametli ülkesi olarak Kızılay ve diğer paydaş kurumlarımızla beraber onların kendi evlerinde olma hissiyatını dün olduğu gibi bugün de onlara yaşatmaya devam ediyoruz" - Afganistanlı anne Tahere Ahmedi:
- "Biz Türkiye'den çok memnunuz. Türkiye çok iyi bir ülkedir. Allah hepinizden razı olsun. Her konuda bize yardımcı oldunuz. Bugün hepimiz çok mutlu olduk"

AĞRI - Ülkelerinde yaşadıkları çeşitli sıkıntılar nedeniyle Türkiye'ye göç ederek Ağrı'ya yerleşen Afganistan, Suriye ve İranlı göçmen ler piknikte buluştu.

Türk Kızılay Ağrı Şubesi, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) kentte yaşayan Afganistan, Suriyeli ve az sayıdaki İranlı aileler ve çocukları için TRT Park'ta etkinlik düzenledi.

Kızılay gönüllüleri burada çocuklarla çeşitli oyunlar oynayarak, uçurtma uçurdu.

Çocuklarla yakından ilgilenen gönüllüler, ailelere ekmek arası köfte, içecek ve dondurma ikramında bulundu.

Çeşitli etkinliklerle vakit geçirip eğlenen anne ve çocuklarına Kurban Bayramı dolayısıyla 200'er liralık hediye çeki verildi.

İl Göç İdaresi Müdürü Mücahit Yumak, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriyeli ailelerin geçici koruma, Afganistanlıların ise uluslararası koruma statüsü kapsamında olduğunu söyledi.

Yabancıların hepsine misafir gözüyle baktıklarını belirten Yumak, şöyle konuştu:

"Dünya geneline baktığımızda Türkiye 4 milyon Suriyeli ile lider durumdadır. 4 milyon yabancıya ev sahipliği yapmaktayız. Etkinlikte 60 göçmen var ve anneler çocuklarıyla piknik yaptı. Burada bulunanlar Afganistan, Suriye ve İranlı yabancılardan oluşmaktadır. Bu aileler Ağrı'da belirli bir süreliğine kalmaktadırlar."

Türk Kızılay Ağrı Şube Başkanı Orhan Tatlı da anne ve çocuklarının çok güzel bir gün geçirdiğini dile getirerek, "Çocuklar uçurtma uçururken neşeleri yüzlerinden okunuyordu. Ülkelerinde yaşanan iç savaş, kaos ve kargaşadan kaçarak ülkemize gelip sığındılar. Bizler dünyanın en merhametli ülkesi olarak Kızılay ve diğer paydaş kurumlarımızla beraber onların kendi evlerinde olma hissiyatını dün olduğu gibi bugünde onlara yaşatmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Aslan Kaya da Türk vatandaşlarına sundukları hizmetin aynısını ayrım gözetmeden göçmen ailelere de sunduklarını anlattı.

Uzun yıllardır Ağrı'da yaşayan Afgan anne Tahere Ahmedi, ülkelerindeki iç savaş ve kaos nedeniyle hiçbir zaman piknik yapma fırsatı bulamadıklarını belirtti.

Türkiye'ye teşekkür eden Ahmedi, şunları kaydetti:

"Allah hepinizden razı olsun. Biz burada çok güzel vakit geçirdik. Biz Türkiye'den çok memnunuz. Türkiye çok iyi bir ülkedir. Biz Türkiye'den çok memnunuz. Türkiye çok iyi bir ülkedir. Allah hepinizden razı olsun. Her konuda bize yardımcı oldunuz. Hepimiz bugün çok mutlu olduk"Kaynak:AA

Afganistanlı AĞRI - piknikte aileler geldi Suriye, araya ve bir İran 1

geldi - piknikte bir AĞRI İran aileler ve Afganistanlı Suriye, araya 2

- bir Suriye, ve AĞRI aileler İran Afganistanlı piknikte araya geldi 3

geldi ve piknikte AĞRI bir - araya aileler Suriye, İran Afganistanlı 4

İran aileler piknikte Afganistanlı araya ve bir AĞRI - Suriye, geldi 5

piknikte aileler araya - İran geldi Suriye, ve bir AĞRI Afganistanlı 6

geldi AĞRI bir piknikte - aileler Afganistanlı İran Suriye, ve araya 7

İran geldi piknikte bir - aileler araya Suriye, Afganistanlı AĞRI ve 8

aileler piknikte AĞRI İran bir araya ve Suriye, geldi - Afganistanlı 9

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Ağrı haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Ağrı Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Afganistan, Ağrı, suriye, Ağrıda, yaşayan, Suriye, İran, ve, Afganistanlı, aileler, piknikte, bir, araya, geldi.

Paylaşmak İstermisin?

Yorum Ekle