Golf Nedir

Golf Nedir

Türkiye'de Golf
Golf sporunun ülkemizle ilk tanışması 1800'lü yılların sonunda oldu. İlk Golf kulübü 1895 yılında İstanbul'da kuruldu. (İstanbul Golf Kulübü) Bu kulüp ülkemizde golf sporunun temellerinin atılmasında önemli rol oynadı. Bunu 1905 yılında İzmir Bornova Golf Kulübü 1949 yılında ise Ankara Golf kulüpleri izledi. Bu kulüpler 1926 yılında kurulan Tenis Federasyonu'na bağlandı. Bu üç kulübümüzden İzmir-Bornova Golf Kulübü 1970 Boğaziçi-Bebek Golf Kulübü 1923 Ankara Golf Kulübü ise 1980 yılında çeşitli nedenlerden dolayı kapanmak zorunda kaldı.

İlk golf sahası ise İstanbul-Maslak'ta yapıldı. Bu saha 1922'de 1. Levent'e 1940'dan sonra 4. Levent'e son olarak da halen 9 delik olarak faaliyet gösterdiği Harp Akademileri içindeki yerine taşındı. İstanbul Golf Kulübü'nün Maslak'taki sahasında 22 Haziran 1977'de 18 çukur üzerinden medal (sayı oyunu) olarak yapılan ilk Cadddie müsabakası golf tarihimizin skoru kayda geçmiş ilk Caddie yarışı oldu ve Bülent Çakır 1. geldi.

22 Mayıs 1989 tarihli 6. Beş Yıllık Kalkınma Planı'nda yer alan temel hedef ve stratejilerin kabulü ile golf sporu yeni bir atılım şansını elde etti. Nitekim Mayıs 1990 yılında Turizm Bakanlığı Antalya'da 6 İzmir'de 1 olmak üzere 7 alanda golf arazilerinin tahsisini sağladı. Türkiye'nin ilk profesyonel golf sahası ise 1994 yılında İstanbul'da (Klassis Golf Country) açıldı. Bunu Antalya Belek'te açılan National Golf ve Kemer Country Club izledi.

Dünya'da Golf
Rakibe ve skora karşı oynanmadığı için golf her yaş cinsiyet ve kondisyonda yapılabilen bir spordur.
Golf sporunun kökeninin 15. yüzyıla indiği dönemde Hollandalı denizcilerin golfe benzeyen bir oyunu aralarında ilk kez oynadıkları bilinmektedir. Flemenkçe'de "çomak" anlamına gelen golfün daha sonra denizciler tarafından Britanya adalarına taşındığı sanılmaktadır.

Yontulmuş taşlara çomakla vurarak deliklere sokmak şeklindeki oyun iskoçya'da çobanlar tarafından oynanmaya başlanırken 1413'ten itibaren St. Andrews kasabası halkı tarafından biraz daha modernize edildi. 1744 yılında golf oyununun kuralları yazılı hale getirilerek Royal Ancient Golf Rules adıyla yayınlandı. İngiliz soyluları tarafından oynanmaya başlanan golf sömürgeciliğe paralel olarak dünyanın pek çok noktasına taşındı. Özellikle 19. yüzyılın sonlarından itibaren ABD Uzakdoğu ve Avustralya'da hızlı bir gelişme gösterdi. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa ve Japonya'da da yayılmaya başladı.

Günümüzde golf sporunun uluslar arası kuruluşları ABD Golf Birliği (USA Golf Association) ile Sanit Andrews Kraliyet ve Antik Kulübü'dür. Golf de tenis gibi profesyonellerin ve amatörlerin açık turnuvalarda karşılaşabilecekleri nadir spor dallarından biridir. Profesyoneller için en tanınmış uluslar arası turnuva Ryder Kupası'dır. Amatörler için ise en tanınmış uluslararası turnuvalar Walker Kupası Dünya Şampiyonası ve ABD-İngiliz bayan takımları arasında oynanan Curtis Kupası'dır.

Golf Kuralları
MATCH PLAY

Deliğin galibi deliklerin hesaplanması
"Match play" deliklerin kazanılması üzerine kurulu oyunlardır. Kuralların dışına çıkılmadığı sürece en fazla deliği kazanan taraf match play müsabakalarının galibidir.

Deliklerin hesabında şu terimler kullanılır; "holes up" veya "all square" (sayıların eşit olması) ve "to play"

"Match play"de kalan çukur sayısından fazla çukur kazanarak galibiyeti garantileyen bir oyuncu ya da takıma "dormie" adı verilir.

Halved hole
"Match play" müsabakalarında çukurun paylaşılmasıdır. Taraflar eşit vuruş sayısı sonunda çukuru tamamlamışlarsa bu delik paylaşılmış sayılır.

Müsabakanın galibi
Komite tarafından aksi bir karar alınmadığı sürece şart koşulmuş roundtan oluşan müsabakayı kalan deliklerin sayısından fazla sayıda deliği kazanmayı başaran taraf kazanır. Maç komitesi eşitlik durumlarında müsabakayı maçı bir tarafın kazanmasını sağlayacak şekilde fazla çukur oynatabilir.

Bir sonraki vuruş delik ya da karşılaşmadan ödün verilmesi
Eğer rakip oyuncunun topu "rest" halindeyse oyuncu rakibinin bir sonraki vuruşta topu deliğe sokmasına müsaade eder ve top her iki oyuncu tarafından bir club veya benzeri sopayla çıkarılır.

Haklar
Bu müsabakalar esnasında şüpheli veya tartışmaya açık durumlar ortaya çıkıyor ve maç komisyonu kısa sürede oyun yerine ulaşamıyorsa oyuncular komite gelene kadar kaldıkları yerden devam etmelidirler. Rakipler arasında ihtilafa sebep olabilecek herhangi bir durum komite tarafından herhangi bir oyuncu bir sonraki deliğe geçmeden önce (eğer son delikte ihtilafa düşülmüşse -bütün oyuncular putting alanını
terk etmeden önce) çözüme kavuşturulmalıdır.

Genel ceza (penaltı)
Match oyunlarında başka türlü şartlar koşulmadığı sürece kural ihlalinden doğan ceza o deliğin kaybedilmesidir.

STROKE PLAY
Kazanan

Kuralların dışına çıkılmadığı sürece topu en az atışla deliğe sokmayı başaran taraf stroke play müsabakalarının galibidir.

Delik dışı
Hole out hatası. Eğer herhangi bir yarışmacı herhangi bir delikte delik dışına düşüyor ve bir sonraki alanda vuruş yapmadan önce (ya da son delikte ise "putting green"i
terk etmeden önce) bu hatasını telafi edemiyorsa diskalifiye edilmelidir.

Prosedürdeki çelişkili durumlar

a. Prosedür
"Stroke play" esnasında oyuncu bir deliği oynadığı sırada kendi hakları veya prosedür konusunda şüpheye düştüyse penaltı olmadan ikinci bir top kullanabilir. Oyuncu emin olamadığı durumlarda başka atışa geçmeden önce işaretçisine ya da takım arkadaşına bu kural ve eğer uygunsa bu kuralı kullanarak yararlanacağı top hakkında bilgi vermelidir. Yarışmacı her iki topla birden puan almadıysa skor kartına geçmeden önce tüm gerçekleri komiteye bildirmelidir. Bunu yapmadığı belirlenen oyuncular diskalifiye edilmelidir.

b. Delik için skorun belirlenmesi
Eğer kurallar yarışmacı tarafından peşinen kabullenilen prosedürlere müsaade ediyorsa seçilen topla elde edilen skor oyuncunun delik için elde ettiği skordur. Eğer yarışmacı bu kuraldan yararlandığını peşinen belirtmezse kurallar çerçevesinde orijinal top veya oyuna giren ilk top (eğer
orijinal top oynanan toplardan biri değilse) dikkate alınır.

Kurala uymayı reddetme
Eğer bir yarışmacı sonuç olarak diğer yarışmacının haklarına etki eden açık kurallara itiraz ediyorsa diskalifiye edilmelidir.

Genel ceza (penaltı)
Vuruş oyunlarında başka türlü şartlar koşulmadığı sürece kural ihlalinden doğan ceza iki vuruştur.