Anterenör Nedir Ve Tanımı

ANTERENÖR
Gerekli bilgiyi bilim ısıgında sporcunun başarısı için kullanan daha sonra bu bilgileri spor beceleri ve strateji ile birleştiren ve farklı mizaçlarda insanlara uygulayan kisidir.
Atlet yüzücü boksor vebenzeri sporları ve spor takımlarını yaptığı çalışmalarla yarışma veya karşılaşmalara hazırlayan kimsedir. aynı zamanda sporcuları yetiştiren kimse olarak tanımlanmaktadır.
anterenor sporun sporun.Anerenöre ne kadar kaynak sağlanırsa ve ne kadar iyi eğitirse,yetistileceği sporcularda buna göre ,sporperformansında anternörün eğitimi oldukça önemlidir.

ANTRENÖRÜN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ
Sporcunun yada takımın başarılı olmasında antrenörün kişiliği büyük önem taşımaktadır. Spor bilimine dayalı antrenmalarla sporcuyu müsebakalara ve yarışmalara hazırlayıp, yönlendiren.üstün mesleki niteliklere sahip bir antrenör sporcuyu ,sürekliği olan ve bilnçli olarak elde edilen başalılara ulaştırı
Antrenörün temel bazı kişilik özellikleri şöyle sıralayabiliriz

a-)Spor Bilgisi :antranör konusunda bilgi ve yeniliye açık olmalıdır.Sporcu antrenörün bilgisinden emin olmalıdır.Antrenör ilgili spor dalının kurallarını,tekniğinin ve takdifinin bilgisine sahip olmak zorundadır.
b-)İlgi Düzeyi :Sporculara aylım yapmadan yeterli ilgiyi göstermelidir.Sürekli olarak ilerlemelere ve gelişmeleri izlemeye açık olmalıdır.
c-)Ayrılabilme Özelliği : Antrenör sporcularını yeteneklerine göre yetistirmeli aylıntırelı görebilmeli ve değerlendirmelidir.
d-)Örnek Olma : Antrenör tutum ve özellikleriyle sporcuya örnek olmalıdır.
e-)Olgunluk : Amtrenör sporcularının kusurlarını ve zayıf yönlerini Alay etmeden yerinde ve yapıcı düzeltme yoluna gitmeli, hoşgörölö olmalıdır.
f-)Değişebilirlik : Antranörün gerk dünya görüsü , gerekse spor kültülü yeni bilgilere açık olmalıdır. Alanında en son gelismeleri her an takip edebilmelidir.
h-)Zeka : Bir antrenörün meraklı ,yaratıcı fikirlere açık bir kişilikte olması gerekir. Spor zekası, bilgi ve tecrubenin birikmesinin sonunda geliseçektir .
ı-)İnatcı ve ısrarlı olmak : Antrenör karşılaştığı zorluklarla, hüslanlara ve yenilgilere rağmen cesaretini kırmamalı .Başalıda ısrarlı olmamalıdır. Bunların spor kariyelinde yaşanacak geçiçi bir deneyim oldugunun bilincinde olmalıdır.
i-)Sabırlı Olmak : Kişisel yada grupsal gelisim uzun bir süre alabilir,hatta cesalet kırıcı bir yavaşlıtta da olabilir.Antrenör bunlar bilmeli gerçek dışı , imkansız beklentilerle hayal kırıklıgına uğramatan kaçğınmalıdır.
j-)Kendini kontrol Edebilmeli : Antrenör özellikle musabaka esnasında çok çabuk değişen hücumlarla kendine hakim olarabilmelidir. Çünkü antrenör stres altındaysa bunu sporculara taşır ve performanslarını etkiler.
k-)Organizasyon : İyi eğitirmiş bir antreör zaman yönetiminde etkin olmalıdı ve sporcuyu istenen amaçlar yönünde organize edbilmelidir.
l-)Mizah Duygusu : Antrenör sporcularıyla şaklaşabilecek kadar iyi bir iletişime sehip ve insancıl olarabilmelidir.
m-)Dikkatli VE Çalışkan Olmak : Antrenör çalışma kosullarını bütün ihtiyac ve taleplerine cevap verebilmelidir.

Antrönör aynı zamanda ideral bir antrenör olmak istiyorsa şu özellikleri bulundurmak zorundadır.

1-)Antrenör iy bir branş bilgisine sehip olmalıdır.
2-)Antrenör iyi bir genel kültür bilgisine sehip olmalıdır.
3-)Antrenörün kişişel ve karetter özelliğinin uygunluğu

ANTRENÖR MÜSABAKAYA NASIL HAZIRLANIR
Musabaka belirili kurallarla birden fazla ferdin yine birden fazla ferde karsı yaptığı zaman,ağırlık,mesafe,teknik beceri gibi ölçülerle sonuçu belli olan sportif faaliyetlerdir.
müsebaka öncesi antrenör oyuncuya ve takıma oyun veyayerışma esnasında yol gösteren kişidir.Antrenmanlardan ve müsabaka sonuçlarından sorumludur,

Antrenör müsebaka önceside
Maçın özelliği
Oyuncular
takımın hazırlık şartları
Rakip takım
Musabakanın yapılacağı çevresel şartlardan sorumludur

Musebaka esnasında antrenör
Oyuncuların musebakaperformansı
Rakip oyuncuların musebaka performansı
Skor gelişimi

musabaka başlangıç aşamasında özellikle takım sporlarında,oyuna başlama kadrosu,yedek oyuncuların görevlendirmesi,özel durum görevlendirmeleri(penaltı,faul ve benzeli kullanacak oyuncu saplaması)maç öncesi süreçlerde belirlenir.antrenör gerektiginde cesaletle oyunda risk alabilmelidir.
Hücum ve savunma sistemleri
Hızlı hücum formları
Savunma ve hücumda grup takdikleri
oyuncuların görevlendirmesi ve sorumlukların belirlenmesi
Teorik ve psikolojik hazırlık
ısınma metodları ve süresi

Maç esnasında bazı karar ve örnekleri
Hücum ve savunma takdiklerinin sürdürmek veya değistirmek
Oyuncuların değisim zamanı ve alternatif
Oyunculara yeni bilgi sağlamak ve aktarma
Mola zamanı
Hakem kararlarna tepkiler
devre arası kullanımı
Zaman ve skorra göre alınacak önlemler

Ayrıca üst düzey verim için özellikle takım ruhunun gelistirmesi gereklidir. Bu konudaki bazı öneriler şu sekildedir
Amacın belirlenmesi
Oyunculardan istenilenin belirlenmesi
Zihinsel hazırlık
Gelecğin önemliliği
Takımı motive etmek
Çevredeki alınıcak sonuçlarla mutlu olmasını silmek
Yaratıcılıgın cesaletlendirmesi
toplantılar
Genel deneyimler

Bunların geliştirmesi içn ise alınacak bazı önemli önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz
Sorumlulugun bölüştürülmesi
Bazen arkadaşça antrenörlük yönetimi
Takım ruhunu oluşturmuak
Kendine güveni yaratmak
İsteneleni belirlemek
Zihinsel çalışma
Antrenör-oyuncu iş birligi
Sosyal etkinlikler

ANTRENÖR TİPLERİ
1-)Aşırı Dİsiplinli Otoriter Antrenör Tipi: Genellikle yetreli deneyime sahip olmayan genç antra-enörlerdir.Sporculara ve insanlara pek güven duymaz,onun için ne olursa olsun yönetmek çok önemlidir.Kontrol kendilerinden alındıgında büyük bir kaygı,stres ve emniyetsizlik içine düserler.
Avantaşları :Disiplinli bir oortam yaratır, oyuncuların kendilerine amaçlarına adamalarını sağlar.
Dezavantaşlarıard arda gelen başasızlıklarla,takımda huzursuzluğa yol açabilir.

2-)Uysel ve iyi huylu Antrenör Tipleri:Bu tip antrenörler sevimli ve çoğu zaman sempatik kişilerdir.Sporcularla sevgiye ve saygıya dayalıilişkiler kurar.
Avantaşları:Karşılıklı sevgi ve iyi duygular ortamı takım ruhunu güçlendirir.
Dezavntaşları:Bazen antrenörün esnekliği ve tüm önelilere açıklığı takımlarda zayıflığa yada otorite boşluguna yol açbilir.

3-Gerğin Ve Hareketli Antrenör Tipi Bu tip antrenörler otoriter antrenör tipine benzer.Yinede aralarında farklılıklar vardır.Huzursuz tiplerdir.Alıngan ve telaşlılardır.güven veliçi olmazlar.

4-Gevşek Antrenör Tipi:Boyun eymeğe meğilli, herşeyi rahatlıkla karşılıyan ciddi olmayan (güven veriçi)tiplerdir.
Avantaşları Sporcuya veya kişiye bağlı olmadığı için ,bağımsızlık hissi verir.Bu rehat ortam, grubun performansı üzerinde baskıcı ortam oluşturmaz.
Dazavantaşları:Antrenör ciddi olaylar karsısında sık sık yetersiz kalır.Tum bir gelişme planı yoktur.

5-iş yapar GĞörünümlü Ve Gayletli antranör Tipi:Geyletli ve ciddi davranışlıdır.Tutumları ve ağırbaşlıdır.
Beşka bir ğörüse göre uygulamalarda 3 antrenör tipi vardır.

1-otoriter antrenör
2-demokratik antrenör
3-her iki özelliği olan antrenör

Diyadinnet 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abonesi olduğumuz İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA) alınan haberlerin herhangi bir ortamda basılması ve yeniden yayımı, ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.