Patnos Ulaşım ve Altyapı Bilgileri

Patnos Ulaşım ve Altyapı Bilgileri

İlçe merkezi E-23 Karayoluna bağlanan , , Muş, karayollarının kesişme noktasını oluşturmaktadır Ağrı’ya 82 km uzaklıkta olup asfalt yol bağlantısı vardır. Köy ve mezralarla ulaşım kış aylarında zor şartlarda yapılmaktadır. Köy Hizmetleri Şubesinin verdiği hizmetlerle köy yolları açılmaktadır. Şehir merkezinin diğer yerlerle ulaşımı sadece Karayoluyla yapılmaktadır. İlçe merkezinde Helikopterlerin iniş yapabileceği bir alan mevcuttur. İlçenin alt yapı sorunu oldukça fazladır. İlçe merkezinde sadece ana cadde üzerinde kanalizasyon mevcuttur. Buda ilçenin ihtiyacının çok altındadır. Köy ve mezralarda kanalizasyon ve diğer altyapılar bulunmamaktadır. Özellikle şehir merkezinde alt yapının bitirilmesi açısından çalışmalar yapılması gerekmektedir.

İlçede haberleşme PTT ve Telekom şefliği tarafından yapılmaktadır. PTT ve Telekom Şefliği hizmetlerini kendi kurumlarına ait binalarda vermektedir. ’un tüm köylerinde telefon mevcut olup ancak ihtiyaçların altında kalmaktadır. Bu nedenle ilçenin büyük sıkıntılarından biriside haberleşme sorunudur. Nüfusun fazla olması ve yerleşim yerlerinin geniş alanlara dağılması sebebiyle sık sık arızalar olmaktadır. Telekom şefliğince şehir merkezinin belli yerlerinde alt yapı çalışmaları başlatılmasına rağmen sorunlar tam olarak çözülememiştir. Alt yapı çalışmalarının bitirilmesi halinde sorunlara çözüm getirilmiş olacaktır.

Patnos İlçe Merkezi ile köylerde bulunan santral sistemlerinin kapasitesi 13244 olup 9995 abone yapılmış bulunmaktadır.

İlçe merkezi E-23 Karayoluna bağlanan Ağrı, Van, Muş, Bitlis karayollarının kesişme noktasında bulunmaktadır. Ağrı"ya 82 km uzaklıkta olup yol asfalt kaplamadır. Yol tamamına yakın bir kısmında bozuk olup, yapım ve onarım çalışmaları valilik tarafından üstlenilmiştir. , Muş, Erciş ve Van karayolları da asfalt kaplama olup, yıl boyunca yağan yağmurlar nedeniyle yer yer bozulmalar olmaktadır. Bütün bu olumsuzluklara rağmen yine de ulaşım düzenli olarak sağlanmaktadır. İlçeye bağlı köy ve mezralarla olan ulaşım kış aylarında zaman zaman aksamaktadır. Ancak Köy Hizmetleri İl Müdürlüğünün gayretli çalışmaları neticesinde bu aksaklıklar kısa sürede giderilmektedir. Zaman zaman bozulan köy ve mezraların yolları ise Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü tarafından yıllık plan ve programa göre onarılmaktadır.

İlçenin deniz yolu ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Yakın zaman kadar hava yolu ile de bağlantısı bulunmayan İlçemiz Ağrı"da yapılan ve faaliyete başlayan havaalanı sayesinde hava ulaşım imkanına da kavuşmuştur.

Altyapı durumu olarak ilçede sadece ana cadde üzerinde kanalizasyon mevcut olup, ihtiyacın çok altında kalmaktadır. İlçenin diğer cadde, sokak ve lerinde altyapı şebekesi bulunmamaktadır. Bu olumsuz durum köy ve mezralarda da kendini göstermektedir. Bundan dolayı da bölgesel olarak sıcak geçen yaz mevsiminde bulaşıcı hastalıklardan şikayetler artmaktadır. şikayetlere genellikle küçük çocuklarda rastlanılmakta olup, ileriye yönelik olarak kalıcı etki bırakması tehlikesi bulunmaktadır.