Taşlıçay Turizm Bilgileri

Taşlıçay Turizm Bilgileri

Sinek ve Aladağ Yaylaları
ilk baharda karlar erimeye başlayınca, yaylalar hayat ve canlılık kazanır. Renk renk çiçekler, göçmen kuşların cıvıltıları ve yemyeşil kırlara yayılan sürüler, doyulmaz bir tabiat güzelliği oluştururlar. Buz gibi kaynak sular, serin ve temiz hava bu yaylalarda hep vardır. Yaylalar yeşilliğini ve tazeliğini ağustos ortalarına kadar korurlar. Yaylaların gidilebilecek her yerine yol yapılmıştır.

'a 40km olan göl, Doğubeyazıt’ ın Sinek Yaylası’nda bulunmaktadır. 2245 metrelik rakımı ile yurdumuzun en yüksekte bulunan gölüdür. 34 km2 lik yüzölçümü bulunan gölün çevresinde kurulu 10 tane köy vardır. Bu köylerden 5 tanesi ilçemize bağlıdır. Doğubeyazı’ın içme suyu da bu gölümüzden sağlanmaktadır. Özel bir tür alabalığı ve çok lezzetli Sazan Balığı vardır. Gölün çevresindeki köy halkı geçimini balıkçılık ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Gölün ortasında üzerinde tarihsel kalıntılar bulunan 4 dekar alanında bir de ada bulunmaktadır. Kışın tamamen donan gölde yazın yerli ve yabancı turistler tekne turu yapmaktadırlar. Muhteşem günbatımı ve Dağı manzarasıyla kartpostallara konu olan güzelliğiyle görülmeye değer bir doğa harikasıdır.

Balık Gölü ilçenin kuzeyindeki Balık gölü Sinek yaylasında alabalığı ile ünlü bir lav seti gölüdür. Gölün suyu tatlı ve temizdir. Sazan balığı ve ünlü kırmızı pullu (kızıl alabalık) alabalığı vardır. Gölün çevresindeki buz gibi kaynaklar, Anadolu’nun en güzel sularıdır. Göl, doğal bir güzelliğe ve sade bir manzaraya sahiptir. Doğu Anadolu’nun Abant’ı sayılmaktadır. Gölün kuzey tarafında üzerinde tarihi kalıntılar bulunan dört dekar genişliğinde küçük bir ada vardır. Adaya motorlu ve kürekli kayıklarla gitmek mümkündür.

Deniz seviyesinden 2241m. Yükseklikte bulunan Balık gölü, yurdumuzun en fazla yüksekte oluşmuş gölüdür. Alanı 34km kare olup, derinliği 100 m. yi aşmaktadır. Gölün güney kıyısında plaj sitesi ve turistik tesisler vardır. Balık gölüne Taşlıçay veya Doğubeyazıt üzerinden gitmek mümkündür. Ayrıca ve Taşlıçay’da üretilen

’nin en güzel ve kaliteli balı olan Beyaz balı Taşlıçay’dan temin edebilirsiniz.

Bayrak Tepe

İlçeye 3 km uzaklıkta, anayol üzerinde bulunan Geçitveren Köyü girişindeki Toptaş Tepesi’nin düzenlenmesi ile oluşturulmuştur. Çevre düzenlemesi ile modern bir mesire alanı görünümü kazanan Bayraktepe’de yaz aylarında havanın yakıcı sıcağından korunmak için kamelyalar ve mangal yapmaya elverişli alanlar bulunmaktadır. Ayrıca çocuklarınızın hoş vakit geçirebilecekleri oyun parkı da bulunmaktadır.

Bayraktepe’nin yapım çalışmalarına Ağrı Valiliği, Tugay Komutanlığı ve ilçe esnafının maddi ve manevi büyük katkıları olmuştur. İlçede çalışan memur, korucu, jandarma ve polis seferber olmuş, Bayraktepe’ nin inşaatında gönüllü olarak çalışmışlardır.. Bayraktepe’de, Anıtkabir’de 01 Şubat – 15 Şubat 2004 tarihleri arasında dalgalanan şanlı Türk Bayrağı dalgalanmaktadır.

Konaklama
KAYMAKAMLIK KONUKEVİ

Taşlıçay Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılan

Vali Hüseyin YAVUZDEMİR Konukevi 27 odasıyla büyük çoğunluğu öğretmen olmak üzere ilçede çalışan memurlara konforlu bir ortam sağlamaktadır. Tek kişilik, iki kişilik ve üç kişilik odalarında mutfağı ve 24 saat sıcak suyuyla zor şartlarda çalışan köy öğretmenlerinin ve memurların sıkıntılarından uzaklaştıkları sıcak bir ortamı yaşatmaktadır. Tüm odalarında ADSL internet bağlantısıyla Taşlıçay’ın dünyaya bağlantısını sağlanmaktadır. Kafeteryasında çalınan sazlar, patlatılan kestaneler dışarıdaki sıfırın altındaki soğukları sımsıcak gülüşlere ve sevgilere dönüştürmektedir.

TAŞLIÇAY ÖĞRETMENEVİ

Taşlıçay Öğretmenevi
Tel :0 472 551 22 58
Fax :0 472 551 32 13

Taşlıçay Öğretmenevi 24 yatağıyla modern görünümü ve sımsıcak ortamıyla ilçe öğretmenlerine hizmet vermektedir. İki kişilik odaları, kütüphanesi, süreli yayınları, çamaşırhanesi, 24 saat sıcak suyu, oyun salonu, kantini, ADSL internet bağlantısı, dev ekranda maç ve sinema keyfiyle öğretmelerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamaktadır.