Ağrı Ulaşım Bilgileri

Ağrı Ulaşım Bilgileri

Ağrı Tarihi boyunca doğu ile batı arasında bir köprü olmuştur. Asya dan Avrupa ya, Anadolu ya ve Orta Doğu ya yapılan göçler, akınlar Ağrı ve çevresi Üzerindeki yollardan yapılmıştır.

Hindistan, çin, Afganistan, Orta Asya ve iran ın ipekli kumaşları ipekli kumaşları, baharatları ve diğer malları yÜzyıllarca Doğubeyazıt Üzerinden Anadolu ve Avrupa ya taşınmıştır. Ulaşım ve taşımacılık, günümÜzde petrol, Sanayi ÜrÜnleri, gıda, hammadde vb. olarak devam etmektedir.

Ağrı, E-80 karayoluyla direkt Erzurum ve iran a, bu yoldan kuzey ve gÜneye ayrılan yollarla da çevre illere bağlanır. Karayolu il de ileri durumdadır. Bundan dolayı transit taşımacılığı ile nakliyatçılık Ağrı da gelişmiştir.

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı
8 Ocak 1997 de hizmete açılan Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanından Türk Hava Yolları her gün İstanbul'dan 2 sefer( Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına), Anadolu Jet her gün Ankara'dan Ağrı'ya karşılıklı seferler düzenlemektedir. Ayrıca haftada 3 kez karşılıklı olarak Ağrı - İzmir seferleri yapılmaktadır.(PEGASUS)

Karayolu Ulaşımı
Karayoluyla çevre ile ve ilçelerden Ağrı ya ve Ağrı dan çevre il ve ilçelere dÜzenli karayolu ulaşımı olduğu gibi, bÜyÜk şehirlere de her gÜn karşılıklı otobüs seferleri vardır.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde ulaşımı sağlayan ana yolların bir kısmı Ağrı il sınırları içinden geçer. Asya'ya açılan bir kapı konumundaki Ağrı'dan, Gürbulak sınır kapısı ile İran'a ulaşım sağlanır. İl merkezinden geçen 100 numaralı devlet yolu, Ağrı'yı Erzurum üzerinden orta ve batı Anadolu'ya bağlar. İkinci derece yolları; Doğu Beyazıt-Iğdır-Kars yolu ile Ağrı-Patnos-Van ve Muş yollarıdır.

Ağrı ilinin bazı illere uzaklıkları

Ağrı- Ardahan ............................310 ...km.
Ağrı- Iğdır..................................142... km.
Ağrı- Bitlis..................................243... km.
Ağrı- Erzurum.............................180... km.
Ağrı- Kars...................................221... km.
Ağrı- Van....................................230... km.
Ağrı- Ankara...............................1065.. km.
Ağrı- İstanbul..............................1414.. km.
Ağrı- İzmir..................................1647.. km.

Havaalanı

Havaalanı Santral : +90 472 2160400
Türk Hava Yolları : +90 472 215 9297

Paylaşmak İstermisin?