Dukan Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır

23.02.2005 Saat: 23:00

Dukan Diyeti, diyet yapanlar tarafından yaklaşık 40 yıldır uygulanan ve Fransız Uzman Pierre Dukan tarafından ortaya atılan bir zayıflama tekniğidir.

Dukan Diyeti herkeste aynı etkiyi bırakmayabilir. Bu yüzden işe yarayıp yaramayacağını anlamak için uygulamak gerekir.

Dukan Diyeti 4 aşamadan oluşur. Kilo kaybına göre, 2 Gün ile 7 gün arasında süren, bol miktarda Protein tüketilmesi gereken, günde en az 20 Dakika egzersiz yapılması önerilen ve ortalama 1 ile 4 kilo arasında zayıflama sağlanması amaçlanan ilk evre 'Atak Aşaması' olarak adlandırılır.

Sonraki evre, yine bol miktarda proteinin yanında 32 çeşit sebze tüketilen, haftada yaklaşık 1 kilo verilmesi hedeflenen ve günde en az 30 dakika egzersiz uygulanması önerilen 'Seyir Aşamasıdır'.

3. evre olan 'Sağlamlaştırma Aşaması'nda, bol miktarda protein ve 32 çeşit sebzenin yanında tam tahıllı Ekmek tüketilir.

Bunun yanında meyve ve peynir tüketilmesi de önerilir. Bu aşama, kaybedilen her kilo için, evrenin üzerine 10 gün eklenerek uygulanır. Günde en az 25 dakika egzersiz uygulanması tavsiye edilir.

4. ve son evre olan 'Dengeleme Aşaması'nda gıda ayırt edilmeksizin sağlıklı olan tüm besinler tüketilebilmektedir. Ömür boyu uygulanması tavsiye edilen bu evrede günde en az 30 dakika egzersiz önerilmektedir. (MB)

Ayrıca tüm evrelerde günde 2 kaşık Yulaf kepeği tüketilmesi, diyetin devamlılığı açısından önemlidir.

Dukan Diyetinin uygulama evresi kişiden kişiye değişmek kaydıyla, süre olarak 6 Ay hatta bazı kişilerde ömür boyu sürebilmektedir.

Kişinin kaybettiği kiloya ve yağ oranına göre evreler değişebilir. Dukan Diyeti uygulanırken beslenme yöntemlerinin doğru olması, kızartma gibi zararlı ve aşırı yağlı yiyeceklerin çok fazla tüketilmemesi, özellikle ızgara ve mangal gibi daha sağlıklı bir beslenme şeklinin tercih edilmesi önerilir.

Bu beslenme şekli evre evre uygulanmalıdır. Sağlamlaştırma evresinde, yemek pişirme yöntemlerinde esneklik aynı şekilde görülebilmektedir.

Dukan Diyeti'nde çok hızlı kilo verilmektedir ancak diyetin uygulanma aşamasında ve koruma sürecinde de mutlaka ara öğün sıklığına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Burada da önemli olan, her evreye göre serbest olan besinlerin ara öğünlere eklenmesidir. Dukan Diyeti'nde kiloların korunması esas alınıyorsa, tüm evrelerin mutlaka başarılı bir şekilde uygulanması gerekir.

Günümüzde en önemli sorunlardan biri olan obeziteyle mücadelede Dukan Diyeti de yöntemlerden biridir. Ancak yukarıdaki yazı tıbbi bir nitelik taşımamaktadır. Daha ciddi sorunlar için bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Bunlara da bakmak istermisiniz

Dukan Diyeti Nedir ve Nasıl Uygulanır yorumları

Selda 03-08-2017 1:03:52

Merhaba diyet listesi yokmu

arda 20-06-2010 14:38:11

çok faydalı bilgiler, teşekkür ederim.

YORUM EKLE

Yorumlar editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İsim*
Email*
Yorumunuz*
Güvenlik Kodu: Güvenlik KoduGüvenlik Kodunu Girin:

Diyadinnet 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abonesi olduğumuz İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA) alınan haberlerin herhangi bir ortamda basılması ve yeniden yayımı, ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.