Romatizma ve eklem ağrıları için Glukozamin kondroidin

15.09.2009 Saat: 00:00

Romatizma, özellikle de diz romatizması şikayeti çok az kişi var.

50 yaşına yaklaşıldığında diz Ağrıları ortaya çıkmaya başlıyor ve bu noktada, sorunlara doğal çözümler arama telaşı başlıyor. İlk akla gelen doğal destek "Glukozamin sülfat' oluyor.

Bazı doktorlar Glukozamin sülfatı etkili bulurken, bazıları da pek faydası olmadığını söylüyorlar. Aslında, diz eklemi , herhangi bir travma ile karşılaştığı zaman iyileşmek için Glukozamin'i kendisi de üretiyor.

Yaş ilerledikçe vücudumuzda Glukozamin üretimi azalıyor. ağız yoluyla alınan Glukozamin desteğinin eklem kıkırdağının onarımında yararlı olabilmesinin sebebi belkide bu. Glukozamin'in yararlı olabilmesi için tavsiye edilen doz, günlük 750-1500 mg arasında. Bu destek eklem ağrısı yanında şişliğini azaltabiliyor. Glukozamin'den iyi sonuçlar elde edebilmek için bir kaç hafta beklemek gerekiyor.

Glukozamin+kondroidin kombinasyonu daha iyi

Glukozamin'i, Kondroidin sülfat ile birlikte kullananlar ve bu kombinasyonun daha iyi sonuçlar verdiğini gösteren araştırmalar var. Kondroidin sülfat da aslında tekrarlanan glukoza birimlerinden oluşuyor.

Bu maddenin kıkırdak elastikiyeti desteklediği, kıkırdağın parçalanmasına yol açan enzimlerin faaliyetini önlediği, eklemde Su tutumunu artırdığı, yeni kıkırdak üretimine faydalı olduğu belirtiliyor. Kondroidin sülfatın kemiklerin kalsiyum gücünü artırdığını, kemik onarımını hızlandırdığını düşünenler var. Bizim kanaatimiz de Glukozamin ve Kondroidin'in birlikte kullanımının daha faydalı olabileceği yönündedir.

YAN ETKİSİ VAR MI

Glukozamin destekleri ıstakoz, karides, yengeç gibi Deniz ürünlerinin kabuklarından, Kondroidin ise köpekbalığı ve sığır kıkırdağından elde edilmektedir. Glukozamin'in deniz ürünlerine alerjisi olanlarda alerji yapabileceği, ayrıca karın ağrısı, mide yanması, bulantı, kusma, ishal ve baş ağrısına yol açabileceği biliniyor.

Bu doğal destekleri tok karınla kullanmanızı tavsiye ederim. Glukozamin'in insülin direncini tetikleyebileceğini, kan şekerini biraz artırabileceğini ileri sürenler de var. Diyabetli iseniz dikkatli olun, kan şekerinizi iyi izleyin!

DOKTORUNUZA SORMADAN KULLANMAYIN

Belirttiğimiz bu destekleri sadece ve sadece doktorunuzun önerisi ile kullanmalısınız. Bu desteklere başlama kararını mutlaka doktorlara bırakmalı, kendi başınıza veya satıcıların, kapıdan kapıya ürün pazarlayanların, komşuların tavsiyesi ile bu ürünlere başlamamalısınız.
Prof.Dr.Osman Müftüoğlu

Bunlara da bakmak istermisiniz

Romatizma ve eklem ağrıları için Glukozamin kondroidin yorumları

nihan 21-04-2017 10:50:49

Komşu tavsiyesiyle anneme almıştım.Yaklaşık 5 aydır annem kullanıyor.Vede şiddetle tavsiye ediyor.

afra 06-09-2016 16:36:29

7 ay önce aşil tendon ameliyatı oldum hala tendonumda agrılar ve haraketimdde kısıtlamalar var bu ileç bana faydası olur mu?

Mahmut 20-05-2016 18:05:14

2 yerde Menuskus yırtık var bu ilaç iyileşirmi dızım baya ağrıyor saygılar

Latif Yasin Engüler 26-04-2016 14:20:31

Doktor Trocol yazmıştı eklem ağrılarım için glukozamin kondroitin ve ayrıca hyaluronk asitle kolajen içeriyor. Baya faydasını gördüm herkese tavsiye ederim ama düzenli kullanmak gerekiyor 1-2 ay

Fadime 14-04-2016 18:43:58

Dizimde sıvı eksilmesi var sizce bu ürün işe yarar mı lütfen acil bildirir misiniz ??

Adem.. 11-04-2016 23:30:58

Mrb arkadaşlar benim ayak bileğinde Kıkırdak ve Eklem Zedelenmesi var Erken evre.Eklem kemikte Ödem ,Eklemde ve Tendon da sıvı artışı mevcut. Kıkırdak ve Eklem Zedelenmesi tedavi olurmu Aydinlatirsaniz çok sevinirim Saygılarımla.

emre 08-04-2016 1:47:48

Arkadaşlar bütün Glikozomin kombinasyon hapları bir değildir.Kaliteli marka olması şarttır.Özellikle amerikada Shiff Ve Osteobiflex markaları Tavsiye ediliyor ikiside türkiyede mevcut başka markalarda fayda göremessiniz.Kaliteli marka olması şart

Yase 19-08-2015 22:43:48

Merhaba, sol dizimde ağrı şişlik vardı. Yürürken merdiven çıkarken otururken araba kullanırken çok zorlanıyordum. Glikozamin kondritin msm üçlüsü kullanmaya başladım. Şükürler olsun faydasını hördüm. Günlük 1500mg kullanmanız gerekiyor. Tok karnına. Ağrınız yokolacak ve rahat edeceksiniz üçbeş gün içinde rtkisini göreceksiniz. Ya şafii cc...

Fatma 06-05-2015 21:18:07

Basketbol oynarken ön çarpaz bağım koptu yaklaşık 5 buçuk 6 ay oluyor ve agrılarım ciddi şekilde vardı ilk zamanlarda yürürken ağlıyordum. Doktorum bir fizik tedavi uzamanına sevk etti ve dizime kinesio tape bantlarindan yapıştırdı 6 hafta boyunca baya düzelme oldu. Ama daha sonra kontrole gittiğimde ortopedi uzmanım dizinin durumu baya kötü ameliyat olmalısın diyerek tıp fakültesindeki başhekim yardımcısına gönderdi. Oda egzersiz programı yaptı kaslarini güçlendirirsek ameliyata gerek kalmayabilir dedi ama 1 ay sonra kontrole gittiğimde ameliyat olman gerekiyor gibi şeyler söyledi ve kondro mega isimli bir ilaç yazdi. İlacı bulmam baya zor oldu elime 3 hafta sonra ulaştı kullanmaya henüz başlıyorum ama demek istediğim olay şu eğer işe yarayan bir ilaç olmasa doktorum kesinlikle vermezdi çünkü kendisi alanında ciddi anlamda iyi ve tahsilli bir doktor. Ve benim araştirdigim kadariyla yararida azimsanacak şekilde değil. Doktorunuzla konuştuktan sonra kullanmanizi tavsiye ederim çünkü pahali bir ilaç ve doktor gerek görmediği surece alipta buzdolabinda durmasina hic gerek yok.

elmas 19-04-2015 15:09:19

kıkırdak zedelenmesi yaşıyorum glukozamin destekli ilaçlar işe yarar mı lütfen yardımcı olur musunuz. yaşım daha çok genç :(

aslihan 15-03-2015 8:50:49

Kullanmayi düşünüyor um ama cesaret edemiyorum lütfen gerçek ten faydası olan varsa yardımcı olabilir mi

hacer 06-05-2014 23:09:55

1 yıldır dayanılmaz diz ve diğer eklemlerim ağrıyor, o kadar çok ilaç kullandım ki geçici rahatlamalar sağladı.bir haftadır kullanıyorum nbl-msm sabırla ağrıların geçmesini bekliyorum.....

bedia 29-04-2014 0:00:53

glukozamin kondroitin adlı bitkisel ilacı ben de kullanıyorum yaklaşık bir haftadır fakat bir şey fark etmedi ağrılarımda aksine daha kötü hissetmeye başladım ağrılarımı acaba neden sabırlı olup beklemeliyim yoksa bırakmalı mıyım bilemiyorum.

GÖKHAN 03-12-2013 15:31:02

Allah bana bu ürünü tavsiye edenlerden razı olsun.2 haftada inanılmaz sonuçlar verdi.Ağrılarım inanılmaz azaldı.Sabır edin ve düzenli kullanımda inanılmaz sonuçlat alacaksınız.

talha 23-11-2010 11:26:05

inanmak her şeyin başında gelir,dua hükmüne geçer. yukarıda bahsedildiği üzere bir yakınım namazlarını sandalyede kılan yaşıda epey geçmiş birisi iken ağrıalrıda vardı tabikii, FOREVER FREEDOM (GLUKOZAMİN,KONDROİTİN,MSM VE ALOE VERA KATKILI) adlı içeceği yaklaşık 2 aylık bir süre kullanımdansonra şu an rahat rahat namaz kılabiliyor ve ağrıları dindi tavsiye ederim fakat düzenli, sabırlı ve inanarak kullanacaksanzı bol sağlıklı günler bitkiderman.flptr.com

gülbahar 22-10-2010 11:34:37

inanmak istiyorum ama inanamıyorum.sağlık önemli çünkü.

YORUM EKLE

Yorumlar editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İsim*
Email*
Yorumunuz*
Güvenlik Kodu: Güvenlik KoduGüvenlik Kodunu Girin:

Diyadinnet 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abonesi olduğumuz İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA) alınan haberlerin herhangi bir ortamda basılması ve yeniden yayımı, ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.