Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

15.09.2009 Saat: 00:00

Pek çok kişinin günün herhangi bir saatinde sık sık yada ara sıra karşılaşmış olduğu yaygın problemlerden biri baş Ağrısının evde nasıl geçeceği konusunda, doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir.

Baş ağrısı çoğu zaman o kadar çok etkilidir ki kusmaya ve dayanılmaz ağrılara bile sebebiyet verir.

Baş ağrısının ortaya çıkmasına sebep olabilecek pek çok etken vardır. Bunlar genel olarak yaygın görülen başlıca Sağlık problemleri; stres, tansiyon, uykusuzluk, Migren ve de nefes almanızı zorlaştıran çeşitli sağlık problemleri de buna dâhildir.

Dolayısıyla baş ağrısı çekmenize neden olan pek çok sebep, aynı zamanda pek çok çeşitli sağlık problemine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Pek çok insan sadece bir ağrı kesiciyle, baş ağrısının üzerinden gelmeyi planlar ancak ağrı kesicinin olmadığı yada bulunmadığı durumlarda da baş ağrınızı yenmenizin pek çok kolay yöntemi var.

Bu konuda ise ağrı kesici dışında kalan; doğal ve evde kolay bir şekilde bulabileceğiniz besinler ile baş ağrısını nasıl yenebileceğinizi ele alacağız.

İşte baş ağrısından kurtulmanızı besinler.

Baş ağrısına iyi gelen yiyecek ve içecekler

1.Su
su

Son günlerde yaşamış olduğunuz aşırı Su kaybı nedeniyle baş ağrınız olabilir. İşte tam da bunun için sadece içeceğiniz bir bardak su sayesinde bile ağrıdan kurtulmanız mümkündür.

Özellikle çoğu zaman Gün boyunca devam eden hafif baş ağrıları bu durumun bir göstergesi olarak kabul edilir.

Bu nedenle gün boyunca yavaş yavaş bir iki bardak suyu arada yudumlayarak tüketmeniz, su kaybına bağlı olarak baş ağrısı ve bu ağrının vücudunuza olan etkisini ortadan kaldıracaktır.

Öte yandan sporcu içecekleri vücut su oranını arttırdığından ve normale döndürdüğünden dolayı tercih edebileceğiniz bir içecek türüdür.

Ancak kesinlikle baş ağrısı sebebi ne olursa olsun, ağrı sürecinde Alkol içeren içeceklerden uzak durmanız önerilmektedir.

2. Baş ağrısına buz dolu torba
buz

Buz dolu bir torba yada benzeri bir şey ile başınızın ön, Alın tarafına doğru hafif bir masaj yaptığınızda, o bölge buzun vermiş olduğu aşırı soğukluktan dolayı uyuşacak ve kısa bir süre içerisinde uyuşacaktır.

Bu da sonuç olarak özellikle aşırı ağrıları büyük bir oranda azaltacaktır. Bu işlem aynı zamanda o bölgedeki kan kanallarının etkin bir şekilde çalışmasına destek olacak ve kan akışının da doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesinde etkili olacaktır.

Bunu yapmak çok kolay, sadece bir buz kütlesi yada parçalanmış buzları örtü yada ince havlu gibi bir şey ile kafanıza sarın. Özellikle kafanızın ön kısmında buz kütlesini hissetmeli ve de havluyu kafanıza sarmalısınız.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise kesinlikle buzu doğrudan teninize sürmemenizdir. Bu cildinize büyük bir zarar verebilir.

3.Sıcak Su

Eğer strese bağlı olarak ortaya çıkmış olan bir baş ağrısının üzerinden gelmek istiyorsanız, bu durumda boynunuzun arkasına sırtınıza doğru uygulayabileceğiniz bir Sıcaklık hissi sayesinde, ağrıyı büyük oranda azaltmanız mümkün olacaktır.

Bu bölgede doğru bir şekilde uygulayacağınız sıcaklık sayesinde, gerilmiş olan kaslar rahatlayacak ve strese bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrınız dinecektir.

Sıcaklığı bu bölgeye uygulamak çok kolaydır. Yapmanız gereken sadece sıcak su ile ıslanmış bir havluyu orada gezdirebilir yada sadece ılık bir duş alabilirsiniz.

Başka bir seçenek ise sadece ılık su dolu bir küvet gibi bir şeyin içerisine her iki elinizi de 10 ile 15 Dakika arasında bekletin. Bu kan dolaşımını güçlendirecek ve ağrınızın azalmasını sağlayacaktır.

Eğer bu ağrı belirtileri sizde düzenli bir şekilde, kronik olarak sık sık gerçekleşiyorsa o halde günlük olarak gece uyumadan önce ayaklarınızı sıcak su dolu bir kovada bir kaç dakika bekletmeniz, gün içerisinde ve uykuda daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

Bunu sadece yatmadan önce 10 dakika boyunca yapmanız yeterlidir.

4.Limon
limon

Baş ağrısını geçirmek için tercih edebileceğiniz en etkili ve güçlü yöntemlerden birisi de limondur çünkü Limon hem ferahlatıcı hem de rahatlatıcı etkiler gösterir. Tüm bunlara ek olarak limon vücudun Asit dengesinin normal olmasını sağlar.

Sıcak su bardağına sıkabileceğiniz yarım limon baş ağrınızın şiddetini düşürmeye yetecektir. Bu yöntem özellikle mide ve sindirim sistemine bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrılarını geçirmek konusunda son derece başarılıdır.

Bir diğer alternatif yöntem olarak ise sadece limon kabuklarını başınızın alın tarafında gezdirerek, masaj hareketlerini hafifçe uygulayabilirsiniz.

5.Elma
elma ve elma sirkesi

Hem Elma hem de elma suyu sirkesi baş ağrısını kısa bir sürede geçirmek için kullanılabilir özelliktedir. Özellikle vücuttaki asit dengesini sağlıklı bir seviyede tutmayı sağlayan içeriklere sahiptirler.

Özellikle sabah uyandığınızda ağır bir baş ağrısı hissediyorsanız sizler için son derece sihirli bir formül olarak; dilimlenmiş olan elmanın üzerine serpeceğiniz biraz tuzu tüketmeniz önerilir.

Ardından sıcak bir bardak suyu tüketin ve bu sabah uyandığınızda şikayetçi olduğunuz baş ağrısı probleminden kısa bir sürede tamamen doğal ve sağlıklı bir şekilde yenmenizi sağlayacak.

Alternatif olarak; elma sirkesi suyu ile de baş ağrınızın üzerinden gelebilirsiniz. Bunun için yapılacak şey çok basit.

Sadece elma suyu sirkesi ile henüz buharları bile çıkan sıcaklıktaki su ile aynı kaba koyup, karıştırın. Bu karışıma katacağınız elma sirkesi suyu için sadece 3 yada 4 kaşık yeterli olacaktır.

Bu kabın geniş ve büyük olması önemlidir çünkü karışımı yaptıktan sonra kafanızın tam da üzerinde yaklaşık olarak 15 dakika boyunca bekletmeniz gerekmektedir.

Bir diğer kolay yöntem ise bir kaç kaşık sirke ile birlikte, limon suyunu da karıştırın ve için. İsteğe bağlı olarak bu karışıma Bal da ekleyebilirsiniz. Bunu günde 3 su bardağı olacak şekilde tüketmeniz yeterli olacaktır.

6.Nane

Nane özellikle yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi ile bilinir. Bu da baş ağrınızı yenmenizi sağlayacak olan etkenler olarak bilinir.

1 Kaşık kurutulmuş naneyi bir kupa fincana katarak, bitkisel bir çay hazırlamanız mümkündür. Bunun için yaklaşık bir kupa bardakta içebileceğiniz orandaki suyu kaynatın ve sonrasında naneyi ekleyerek, 10 dakika bekleyiniz.

Ardından isteğe bağlı olarak ve tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz. Sonuç olarak baş ağrınızı yenmenizde en büyük yardımcınız olacak olan doğal nane çayınız hazır olmuş olacaktır. Yavaş yavaş yudumlayınız.

Yukarıdaki yönteme ek bir alternatif yöntem olarak; eğer elinizde varsa, nane yağını şakak ve boyun bölgesine, sırt ve omuzlarınıza doğru uygulamakta baş ağrınızı büyük oranda dindirmenizi sağlayacaktır.

Ek olarak nanenin kokusunun bile yatıştırıcı özellik göstermeye yetebildiğini unutmayın.

7.Zencefil
zencefil

Zencefil yatıştırıcı özelliği ile bilinir aynı zamanda kafanızdaki kan damarlarının rahatlamasını ve sağlıklı bir şekilde işlev gösterebilmesini de sağlamaktadır.

Beynin rahatlamasını sağladığı gibi özellikle şiddetli bir ağrı yaşadığınız dönemde başınızı doğal bir şekilde uyuşturarak, ağrıyı hissetmemenizi sağlar.

Baş ağrısı ve bu ağrının neden olduğu diğer etkilerden kurtulana kadar gün içerisinde 3 bardak kadar zencefil çayı içebilirsiniz.

Unutmayın ki her bir bardak zencefil çayı, sizi bu ağrıdan kurtulmanızı daha çok sağlayacaktır. Özellikle baş ağrısının başladığı ilk anlarda bu zencefil çayını içmeniz, çok daha hızlı bir şekilde etki etmesini sağlayacaktır.

8.Tarçın

Tarçın baş ağrısını yenmenizde etkin bir biçimde işlev gösteren bir bitkidir. Özellikle soğuk havada yada sürekli esen rüzgardan dolayı ortaya çıkan baş ağrısını yenmeniz için kullanabileceğiniz en iyi tercih olarak söyleyebiliriz.

Öğütülmüş tarçına birazcık su ekleyin ve bir oyun hamuru gibi kıvama gelmesini sağlayın. Tüm bu işlemler sonrasında elde ettiğiniz Hamur kıvamındaki tarçını başınızın ön, alın tarafına yapıştırır bir şekilde tutturun ve uzanıp yarım Saat kadar dinlenin.

Muhtemelen baş ağrınız dinmiş olacak ve de alnınızı ılık suyla yıkamayı unutmayın.

Doğal ve bitkisel çözüm yöntemlerini denemenize rağmen, sürekli olarak baş ağrısı çekiyor ve de bu ağrılarınızı dindiremiyorsanız, o halde bir doktora görünmeniz önerilir.

Bunlara da bakmak istermisiniz

YORUM EKLE

Yorumlar editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İsim*
Email*
Yorumunuz*
Güvenlik Kodu: Güvenlik KoduGüvenlik Kodunu Girin: