Boyun Fıtığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir

15.09.2009 Saat: 10:00

Söz konusu Ağrılar olduğunda boyun ağrıları ilk sıralarda yer almakta. Modern yaşamın ve sürekli olarak bilgisayar başında çalışmanın biricesi olan bu ağrıların kökeni iseellikle boyun fıtığı oluyor.

Boyun fıtığının çaresi de yine teknolojide. En yeni yöntemler ile hem erken teşhis, hem de tedavi eskiye göre çok daha kolay.

Nöroşirurji Uzmanı Prof.Dr. Tuncer Süzer on soruda boyun fıtığı hakkında bilgi veriyor.

Boyun Ağrıları Neden oluşuyor?

Özellikle çalışan kesiminde ortaya çıkan boyun ağrıları her yaş grubunda karşılaşılan önemli bir problem. Her üç kişiden biri, yaşamında en az bir kere boyun ağrısından şikayet ediyor.

Boyun ağrıları; boyun omurgasını oluşturan omur ismi verilen kemiklerin, eklemlerin, omurların arasında yer alan disklerin ve omurga çevresindeki kas ile bağların bozulmasıicesinde gelişiyor.

Modern yaşam tarzının getirdiği olumsuzluklardan birisi olan boyun ağrılarına boyun fıtığı, disk dejenerasyonu, boyun omurgasında kireçlenme, miyofasyal ağrı sendromları, romatizma, osteoporoz, kötü duruş ve boynu kötü kullanma ile tekrar eden ese bağlı zedelenme gibi pek çok neden sebep oluyor. Boyun ağrılarının en önemli nedeni ise boyun fıtıkları.

Boyun Fıtığı Nedir

Boyun Fıtığı TedavisiBoynumuz yedi adet boyun omurundan oluşmaktadır. Omurlarımızın arasında da hareket edebilmemizi sağlayan diskler bulunuyor. Disk adı verilen bu yapı içerdiği Su ve kollajen yapı sayesinde omurga üstüne binen yükü absorbe ediyor.

Aynı zamanda iki kemik dokunun birbirine temas etmesini önlüyor. Yaş ilerledikçe ya daavmalaricesinde disk dokusu suyunu kaybederek daha sert ve hareketi kısıtlı hale geliyor.

Vücudumuzun yükünü taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu zaman hastalık ortaya çıkıyor. Diskin dış kısmındaki daha sert olan yapıdaki küçük yırtıklardan içteki yumuşak olan kısım dışarı çıkıyor.

Bazen omur yapısı bozulduğundan omurlar üstünde küçük kemik çıkıntıları meydana geliyor. İçerdeki yumuşak yapının ya da kemiklerin çevre dokulara baskı yapması sonucunda ortaya çıkan tabloya "boyun fıtığı" adı veriliyor..

Boyun Fıtığının Belirtileri Neler

Boyun Fıtığı Tedavisi
Boyun fıtığının en önemli belirtisi, ağrı. Hastalığın başlangıç döneminde boyun ve sırt ağrısı ön plandadır. Olay ilerledikçe dejenere olan diskin sinirlere baskı yapmasıicesinde kollarda, parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar ortaya çıkar.

Bir süre sonra sinirin baskı altında kalmasına bağlı olarak kuvvet azalması başlar. Tedavi edilmeyen ileri olgularda omurilik baskı altında kaldığında bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırma gibi oldukça tehlikeli bir dönem başlar.

Boyun Fıtığında Teşhis Nasıl Konulur

Boyun Fıtığı TedavisiHastaların anlattıkları şikayetler tanı için yardımcı olur. Kesin teşhis muayene ve MR incelemesiye konulur. Benzer şekilde boyun ve kol ağrısı yapabilen diğer hastalıklardan ayırıcı teşhisinin yapılması tedavi planlaması için oldukça önemlidir.

Benzer şekilde ağrılara neden olan boyun omurlarını tutan tümör ya da enfeksiyonların gözden kaçmaması için muayene ve radyolojik incelemeler büyük önem taşımaktadır.

Boyun Fıtığında Hangi Tedavi Yöntemlerinden Yararlanılır?

Boyun Fıtığı Tedavisi
Zannedilenin aksine, boyun fıtığında cerrahi tedavi son çare olarak görülmektedir. Hastaların büyük kısmı için yatak istirahatı, ilaç tedavisi ya dafizik tedavi yeterli gelmektedir.

Başlangıç döneminde şiddetli ağrı varsa istirahat ve ilaçlar verilir. Ağrının azaldığı dönemde ise fizik tedavi programı önerilir. İlaç olarak ağrı kesici, ödem azaltıcı ve kas spazmını çözücü ilaçlar verilir.

Özellikle akut dönemdeki boyun zedelenmelerinde de kısa süreli kullanım için boyunluk verilebilir. Fakat uzun süreli boyunluk takılması boyun kaslarını zayıflatacağından önerilmez. Bunların haricinde bazı seçilmiş olgularda enjeksiyonlar yapılarak ağrı azaltılabilir.

Boyun fıtığı Fizik Tedavi Nasıl Yapılır

Boyun fıtıklarının çoğunda fizik tedavi ile düzelme sağlanabilmektedir. Yumuşak doku ve sinir kökü baskısına bağlı ağrıları gidermek ve spazm oluşan kasları gevşetmek için kızıl ötesi ışınlar, sıcak uygulamaları, uason ve eleiksel uyarı uygulanıyor.

Boyun Fıtığında Ne Zaman Cerrahi Tedaviye Başvurulur

Boyun fıtığının tedavisinde cerrahi yönteme ortalama 10 hastadan birinde başvurulmaktadır.

Cerrahi tedavi ancak ilerleyici kas gücü kaybı, duyu kusuru ve refleks kaybı olacak şekilde kol sinirlerine ve omuriliğe baskı yapan boyun fıtıklarında, tedaviye rağmen şikayetleri devam eden hastalara, omurga kırığı ile omurga kayması olanlara, ciddi omurilik ve sinir baskısı olanlara yapılmaktadır.

Ayrıca omurgada tümörü ya da enfeksiyonu olan hastalara da yine cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

Boyun Fıtığında Cerrahi Tedavi Kesin Çözüm Sağlıyor mu?

Boyun Fıtığı Tedavisi
Boyun fıtığında cerrahi tedavinin amacı, omurilik ve sinir dokusuna olan basıyı gidermektir. Bir başka deyimle fıtığı yok etmektir. Bunun neticesinde de hasta ağrı, kolda uyuşma ve güç kaybı gibi şikatetlerinden kurtulmaktadır.

Günümüzde uygulanan cerrahi operasyonlar boyun fıtığında kesin çözüm sağlayabilmektedir. Üstelik, yeni yöntemler, gelişebilecek olan komplikasyonların da ortadan kalkmasını sağlayabilmektedir.

Boyun Fıtığı Operasyonu Nasıl Uygulanır

Boyun fıtığında; servikal laminektomi, önden ya da arkadan diskektomi ile korpektomi gibi çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de klasik ameliyatlar ön taraftan, boynun ön yüzünde,ellikle sağ taraftan 4-5 santimlik bir kesiden girilerek uygulanmaktadır.

Ameliyat Mikroskobu kullanılarak fıtıklaşmış olan disk materyali çıkartılır ve kollara giden sinirlerin afındaki kemikler açılarak sinir rahatlatılır.

Disk boşaltıldıktan sonra omurların çökmemesi, ilerde gelişebilecek deformitenin engellenmesi ve sinirin geçtiği alanınişletilmesi için o bölgeye kemik ya da titanyumdan yapılı greft veya kafes konulur.

Boyun Ağrılarını Önlemek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Boyun Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?: Masa başında çalışıyorsanız, kol destekli bir sandalyede, omuzlarınız geride ve ayaklarınız yere değecek şekilde oturun.

Sırtınıza ve belinize arkadan destek koyun. Ensenize de bir yastık ile destek sağlayın. Sandalyenizden öne doğru kayarak kalkın. Uzun süre bilgisayar kullanmak, kitap ve gazete okumak, Televizyon seyretmekten sakının.

Yüksekten bir şey alacağınız zaman, merdiven kullanarak o yüksekliğe yakın olmaya çalışın. Ani ve sert hareketlerden kaçının. Özellikle iş yaparken rahat ve sıkmayan kıyafetler giyin.

Masada otururken kısa aralar verip, ayağa kalkın. Kısa yürüme ve gerinme egzersizleri yapın. Çok sayıda veya kalın yastıkla yatmayın, televizyon izlerken kanepenin koluna başınızı dayayıp, uyuyakalmayın.

Ayrıca telefonun ahizesini omuz ile boynuzun arasına sıkıştırarak konuşmayın. Omurga sağlığınız için yüzmeyi de ihmal etmeyin

Bunlara da bakmak istermisiniz

Boyun Fıtığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir yorumları

Nisa 27-05-2017 9:56:05

17 yasindayim ve yaklaşık 8 Ay önce boyun fıtığı teşhisi konuldu nöroloji ve fizik tedaviye gitmem söylendi fakat gitmedim 8 ay geçti vetek kolda olan ağrım iki kol oldu ve eskisinden fazla ağrıyor ameliyat gerekir mi acaba

Seval 01-01-2017 2:40:11

31 yaşındayım boynunda 3 yerinde boyun fıtığı. Sağ tarafta eğime ve düzlesme var dedi doktor bey hiç çaresi yokmu lütfen cevap yazarmisiniz

Gürbüz 13-08-2016 11:26:44

Bende boyun fıtığı olduğu söylendi acil amaliyat dendi kolda hafif güç kaybı var amaliyat olmak istemiyorum enjeksiyon tedavisi mümkünse olmak ve ağrıdan kurtulmak istiyorum. Bana fikir verirmisiniz.

Fulya 02-06-2016 14:32:34

Üc yıldır boyun fıtıgım var.İlaçlar igneler boyunluk tedavisi hepsini gördüm.Şu anda çok agrım var.Ne yapmalıyım ?

Tarkan 03-04-2016 11:34:33

Bende bel fıtığı vardi aylarca fiziktedavi gördüm cok iyi neticeler alamadim ancak omurga kaslarini guclendiren yuksek eforlu egzersizler ile yine yuksek eforlu yuzmenin cok iyi neticeler verdigini gördüm.tek tavsiyem bu.hergün kullandigim agrikesicileri biraktim.herkezi bu hasyaliktan allah kurtarsin

Selma 30-03-2016 16:57:55

merhaba,
bana boyun fıtığı teshisi kondu ameliyat dendi fakat ben ameliyat konusunda kararsızım ,Ağrılarım omuzlarıma ve kollarıma dağıldı geceleri ağrılar daha da artıyor ve uyutmuyor lütfen yardımcı olur musunuz ?Sizce ne yapmam gerekiyor fikir verebilirseniz sevinirim ..

Güzide 08-12-2015 11:02:46

merhabalar. benim eşimdede boyun fıtığı var sizce onada iyi gelirmi lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

Yücel Demir 01-12-2015 0:43:47

Aklımdaki tüm soruların cevaplarından çok çok fazlasını buldum.
Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

murat 23-10-2015 16:47:59

sizce migren için bu yöntem uygulanırmı

Sema 06-09-2015 17:48:44

Ben 16 yıl önce araba kazası yaptım burada ki doktorlar teşhis koyamadılar şu an boynumda dört tane boyun fıtıgı var amaliyat kesinlikle yasak çünkü omur iliğin üstünde gitmediğim hastane doktor kalmadı bununla yaşamayı öğreneceksinler diyorlar

pınar 27-08-2015 2:52:29

aman tedavısi yok sa allah yardmcımz olsun cümlemzin

Gökhan 07-07-2015 15:12:37

Bu soylediklerinizin hepsi boş 1 ,5 yil oldu ilaç kullanıyorum kullanıyorm egzersiz yapıyorum bi arpa boyu yol katedemedim yarin gidip doktorla kavga edecem neden doktor oldun diyede bi sorcam gel benim isimi bana sor sana hatasiz yapayim ama doktor hah gulcem simdi 10 tane varsa 5 tanesini çöpe kafasi okulu başarıyla bitirmis ama bide beyaz önlük gelene gidene firca atiyor

ali efe 21-05-2015 1:01:36

annem başım ve kollarım arıyor diyor geceleri uyuyamıyor cok zorlanıyor nolur bir el atın

Fatma 22-03-2015 1:34:12

Boyun Fıtığı cok zor ve acı veren bir hastalık Allah bana ve boyun ağrısı çeken herkese yardımcı olsu

EDA 05-03-2014 19:33:30

yakın bir arkadaşım bir senedir boyun fıtığından dolayı rahatsız 2 kere ameliyat oldu fizik tedavi gördü ama bir faydasını göremedi ağrılar omuzlarına ve kollarına dağıldı geceleri ağrılar daha da artıyor ve uyutmuyor lütfen yardımcı olur musunuz ?

raziye ünalan 03-02-2013 9:41:55

ben boyun fıtıgıyım nolur bana egzersiz ile televizyonda yapın

YORUM EKLE

Yorumlar editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İsim*
Email*
Yorumunuz*
Güvenlik Kodu: Güvenlik KoduGüvenlik Kodunu Girin: