Balkabağı ve Balkabağının Faydaları

15.09.2009 Saat: 22:10

1800 yıl önce yaşamış olan Bergamalı ünlü hekim Galen ve 800 yıl önce yaşamış olan Buharalı ünlü Türk hekimi İbni Sina, balkabağının şifa veren özelliklerini kitaplarında pek çok kez anlatmışlardı.

İbni Sina bu mucizevi sebzeyi özellikle Kanser hastalarına önermiştir.

Balkabağının en önemli özelliği; çok yüksek miktarlarda beta karoten içermesidir. Karoten, cildimizi ve ağzımızdan anüse kadar tüm beden boşluklarını döşeyen yüzey dokunun kendini yenilemesi, onarması için gerekli bir vitamindir.

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmak için de beta karoten gereklidir. Çünkü bağışıklık sistemimiz bizi hem mikrobik hastalıklardan hem de kanserden koruyan en önemli savunma sistemidir.

Turuncu renkli bu sebze Mineral bakımından da oldukça zengindir. Balkabağı; Demir, potasyum, sodyum, fosfor, kalsiyum ve Magnezyum içermektedir.. Çocuklarda sağlıklı kemik gelişimine katkıda bulunur. Demir içermesi nedeni ile kansızlığı önler. Balkabağı, bilinen en güçlü antioksidanların bir çoğunu bir arada içermektedir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, antioksidanlar vücudumuzun 'paslanmasını' önleyici maddelerdir. Bir çok kronik dejeneratif hastalığa, Alzheimer'a, erken yaşlanmaya ve kansere karşı koruyucudur.

İçeriğindeki yüksek doz beta karotene bağlı görme keskinliğini artırıcı etkisinin, Alzheimer'dan koruyucu etkileri ile birleşmesi bu sebzeyi bilgisayar başında uzun süre çalışanlar için de bir kurtarıcı haline getiriyor. Hem göz, hem de beyin sağlığı için mükemmel bir besindir.

Balkabağının Faydaları

BalKabağı

  • Şeker içermesine rağmen kalorisi çok yüksek değil, ılımlı miktarda şeker hastaları bile tüketebilir.
  • Bol miktarda lif içermektedir, içerdiği bitkisel lifler gıdalar ile alınan toksinleri, zararlı yağların bir kısmını sünger gibi emer ve kolesterolün, kandaki zararlı yağ oranının düşmesine yardım eder.
  • Bu lifler bağırsaklarda su çekip kitle etkisiyle bağırsak hareketlerini artırırlar.
  • Hem bu etkisi hem de toksin emici etkisiyle balkabağı mide ve bağırsak kanserlerine karşı koruyucu kalkan oluşturur.
  • Bol lif içeren sebze ve meyvelerin düzenli tüketilmesinin kilo koolünde de önemi büyüktür.
  • Kabızlık ve hemoroid sorunu olanlar için de mükemmel bir sebzedir.

Bu harika sebzeyi, çorba, tatlı, pasta, kek, muhallebi ve reçel olarak tüketebilirsiniz.

Bal Kabağının Sağlımıza Faydaları

BalKabağının Faydaları
Balkabağını özelikle de çizgi filmler de görmeye alışkın olduğumuz bir besin maddesidir. Peki sizler Bal kabağını nereler de tüketirsiniz.

Aslın da arkadaşlar bal kabağını tüketebileceğiniz bir çok yer vardır. Örneğin yemekler de reçelde veya yemeklerin yanına süs veya tatlı niyetine de kullanabilirsiniz. Peki bal kabağının faydaları nelerdir neden bal kabağı tüketmeliyiz. Aslın da bal kabağının bir çok faydası bulunmamaktadır.

İşte tam da bu faydalar için sizlere bal kabağının faydaları hakkın da küçük bir araştırma yaptık. O zaman haydi bir an önce başlayalım da sizler de bal kabağının faydaları hakkın da bilgi sahibi olunuz.

Balkabağı gerek yapısın da bulunan gerek ise çekirdeklerin de bulunana A ve E vitaminleri sayesin de göz sağlığına büyük bir yarar sağlamaktadır.

Ayrıca bal kabağın da bulun besin maddeleri ile kanser yapımın da oluşan yapıların giderilmesine ve kanserin baş düşmanı olma rolü de bize büyük bir yarar sağlamaktadır.

Balkabağının sağlığa olan yararlarının yanı sıra bir de güzel bir cilde sahip olma yolun da da bize büyük bir yardım mı olmaktadır. Peki nasıl?

İstediğiniz miktar da bal kabağını püre haline getirin ve daha sonra içerisine biraz bal ve biraz da süt ekleyiniz. Daha sonra el de etiğiniz karışımı macun kıvamın getirin ve yüzünüze uygulayınız.

BalKabağının Faydaları NelerdirEl de etiğiniz bu işlemi on beş Dakika boyunca bekletiniz ve daha sonra yüzünüzü bol Su ile yıkayınız. Bu şekil de siz de bal kabağının mucizevi faydalarından yararlanın.

Bunlara da bakmak istermisiniz

Balkabağı ve Balkabağının Faydaları yorumları

Adnan Savaşır 01-05-2014 15:21:55

İbn Sina 800 değil 1000 yıl önce yaşadı ve Türk değil İranlı'ydı.

nuran 23-12-2013 17:30:38

Sağlıklı beslenme açısından çok güzel değere sahip bir meyve...

gamze 08-02-2012 16:35:00

çok güzel ama kadınlar için

YORUM EKLE

Yorumlar editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İsim*
Email*
Yorumunuz*
Güvenlik Kodu: Güvenlik KoduGüvenlik Kodunu Girin: