Hangi Ay Hangi Balık Yenir

15.09.2009 Saat: 18:10

Eğer düzenli gittiğiniz ve güvendiğiniz bir balıkçınız varsa, hangi ayda gittiğinize göre hangi balığın yenilmesi konusunda o da mutlaka sizi bilgilendirecektir.

Balık alma işine yeni yeni başlıyorsanız, o zaman sizin için hazırladığımız Hangi ayda hangi balık yenir konumuzu da kullanabilirsiniz.

Genelde dört mevsim güzel balık bulmak mümkün ancak genel hatlarıyla da olsa hangi balığın hangi Ay ve hangi mevsimde yeneceğini bilmenizi tavsiye ederiz.

Hangi Balık Hangi Ay Yenir

hangi-ay-hangi-balık-yenir

Balık kilo yapıcı bir besin değil. Sindirimi en kolay, hazımsızlık yapmayan, yaz aylarından sıcaklarda ağırlık hissi vermeyen en doğal besindir. Örneğin; her mevsimde levrek, çipura, istavrit, alabalık ve soman tüketilebilir.

Ne zaman, hangi ay ve mevsimde hangi balığı tercih ettiğimize dikkat edelim. Her balığı her ay ve mevsim bulamadığınız gibi, hepsinin tutulma mevsimi ile tutulma ayı ve lezzetli oldukları zamanlar farklıdır.

İşte aylara göre balığı ne zaman bulabileceğinizin kısa bir listesi.

Ocak ayında hangi balık yenir
ocakta-hangi-balık

Ocak'ta Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetini korur. Yine Ocak ayında Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop, kofana ve mezgit ise pazarlarda kolayca bulunur.

Tekir ve kırlangıç; bolca avlanır. Barbunya, kılıç ve mercan az tutulur. Midyenin mevsimi başlamıştır.

Şubat ayında hangi balık yenir
şubat-ayında-hangi-balık-daha-lezzetlidir

Şubatta başlayan kalkan mevsimi, mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Bu ayda Kalkan mevsimi başlar, mayıs sonuna kadar devam eder. Tekir bolca çıkar. Uskumru, lüfer, palamut ise yağını kaybetmeye başlar. Gümüş balığı, kefal, derepisisi, minakop, midye lezzetle yenir. Bu ayda yine palamut, istavrit, mezgit ve hamsi lezzetli balıklar arasında yer alır.

Mart ayında hangi balık yenir
mart-ayında-hangi-balık-yenmeli

Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru çiroz olmaya yüz tutmuştur; tavası ve pilakisi yapılabilir. Gürnüşbalığı fazlaca çıkmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybettiğinden, sadece tava ve pilaki yapılmaya elverişlidir. Kofananın ise ızgarası olur. Tekir lezzetlidir. Bu ayda uskumruda lezzelidir.

Nisan
Kalkanın en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya baslar. Bu nedenle diğer aylara göre daha ucuzdurlar. Ancak kılıç çok lezzetli değildir. Gürnüşbalığı, kefal, mezgit, tekir ve barbunya çok tutulur. Eşkina bu ayda görülür.

Mayıs
istavrit-balık

Mayısta Hangi Balık: Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç ve iskorpit zevkle yenir. Fazlaca çıktığından her Gün pazarlarda bulmak mümkündür. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit yağlarını kaybetmişlerdir. Kefal ise lezzetlidir.

Haziran

Haziranda Hangi Balık:Haziranda balık az tutulur. Dip balıkları, yumurtalarını dökmüş olduklarından dağınık gezerler. Bu nedenle balıkçılık açısından verimsiz bir aydır. Tekir, barbunya, mercan, levrek ve eşkina bulunur; ama pahalıdırlar.

Temmuz

Temmuzda hangi balık: Mevsimi başlayan sardalya, ekim ortasına kadar lezzetini sürdürür, istavrit ile uskumru kızartmaya ve haşlamaya elverişlidir. Tekir ve barbunya lezzetli, kefal ise lezzetsizdir.

Ağustos

Ağustosta Hangi Balık lezzetli olur: Çingene palarnutu mevsimi açılır. Boyu uskumru kadar ya da biraz daha iridir. Sardalyanın en lezzetli zamanıdır. Ağustos ayında kılıcın tadına doyum olmaz, izmarit lezzetini bulmuştur. Kefal tavsiye edilmez.

Eylül

Eylülde hangi balık yenir: Sardalya ve kılıç lezzetlidir. Palamut irileşir, her türlü pişirmeye elverişlidir. Lüfer bu dönem pahalıdır, istavrit ve kırlangıç bolca çıkar.

Ekim

Ekimde hangi balık yenir: Geçici balıkların, yazın Karadeniz'de beslenip, Marmara'ya göçe başladıkları dönemdir. Bu nedenle bol miktarda balık çıkar. Uskumru turfanda olarak kendini gösterir. Lüfer tam lezzetini kazanmıştır, istavrit yağlanmıştır. Palamut bolca çıkar. Tekir, barbunya, kılıç, levrek, mercan, sardunya, eşkina, torik, izmarit gibi balıkları ucuz almak mümkündür.

Kasım

Kasım'da Hangi Balık Yenir?: Uskumrunun en iyi zamanıdır. Torik akışı başlamıştır. Pisinin en lezzetli olduğu aydır. İstavrit ve Hamsi'de bu ayda lezzetlidir. Ekim ayında bol bulunan ve lezzetii olan balıklar kasım ayında da vardır.

Kasım ayında hangi balık alınır ve yenir

 1. Uskumru
 2. Lüfer
 3. İstavrit
 4. Palamut
 5. Tekir
 6. Barbunya
 7. Kılıç
 8. Levrek
 9. Mercan
 10. Sardunya
 11. eşkina
 12. torik
 13. izmarit
 14. Pisi
 15. Hamsi

Aralık

Aralık ayında hangi balık yenir: Uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlı olduklarından her türlü pişirilebilirler. Hamsi lezzetlidir. Tekir bol bulunur.

Palamut Hangi Mevsimde Yenir
palamut hangi ayda yenir

Palamut avı Ağustos ayında başlar. Önce Karadeniz'den sürüler halinde vanoz ve çingene palamutu, eylülden itibaren de palamut gelmeye başlar. En lezzetli zamanı da eylül başından şubat ortalarına kadar olan zamandır.

Lüfer Hangi Ayda Yenir

Soğuk denizlerde yaşayanları daha yağlı olduğundan daha da lezzetli olur. Ülkemizde Karadeniz'de ve İstanbul Boğazı ile Marmara Denizinde yakalananların tadına doyum olmaz. Hırçın bir balıktır ve balık meraklılarının tutarken en çok keyif aldıkları türlerdendir.

Küçükten büyüğe doğru çinekop, sarıkanat, lüfer, kaba lüfer ve kofana adlarını alır. Ekim ayı tutmak ve yemek için en ideal aydır.

İstavrit hangi ayda yenir
istavrit hangi ayda yenir

İstavrit Marmara ve Boğaz'da balık avlamaya başlayanların ilk tanıştıkları balıktır. Ağzı öne uzayabilen, dişleri ince, gözleri iri, kuyruğu derin çatallı ve vücudu iğ biçiminde olan göçmen bir balıktır.

Marmara, Ege ve Karadeniz'de yaşayan yerli türleri de vardır, istavritler sonbaharda Marmara'ya iner, mayıs'tan itibaren de Karadeniz'e geri dönmeye başlarlar.

Her mevsimde yakalanan istavritin en lezzetli olduğu zaman Kasım ile Şubat ayları arasıdır. İstavrit Sonbahar ve Kış mevsiminde yenir.

Hamsi hangi ayda yenir
hamsi hangi ayda yenir

Hamsi, Ülkemizde en çok Marmara ve Karadeniz hamsisi olarak iki çeşidi görülür. Nisan sonunda kuzeye göç eden hamsi, Kuzeybatı Karadeniz'de ürer.

Soğuk aylarda ise kasımdan şubata kadar Trakya kıyılarına ve Marmara'ya göç eder. Nisan ayında da yumurtlamak üzere Karadeniz'e çıkar.

Hamsi esas lezzetini Deniz yeterince soğuduktan ve yağlandıktan sonra aldığı için ideal tüketim mevsimi aralık ayından şubat sonuna kadardır. Kış mevsiminde hamsi yenir.

İzmarit balığı hangi ayda tutulur

İzmarit, ağzı körüklü, gözleri iri, sırt-göğüs ve anüs yüzgeçleri sert diken ışınlı bir balıktır, izmarit; midye, deniz solucanı ve balık yumurtaları ile beslenen bir dip balığıdır. Eti beyaz ve son derece lezzetlidir.

Mayıs ayından temmuza kadar tutulabilir.

Kalkan hangi mevsimde yenir

Kalkan, Karadeniz'in ünlü balığıdır. Kalkan Karadeniz içinde, kışın kuzeyden güneye göç eder.

Her mevsim avlanan kalkan bütün sene boyunca yenebilir. En lezzetli zamanı Ocak sonundan Mart ortalarına kadardır.

Sardalya hangi mevsim yenir

Sardalya, Hamsinin yakın akrabası Sardalya, sürüler halinde yaşar ve kıyılar boyunca göç eder. Kurutularak, tuzlanarak hatta balıkyağı ve balık unu elde etmekte kullanılır.

Sardalya adı konserve işleminden dolayı konserve ile özdeşleşmiştir. Hatta ringa konservesine de aynı ad verilir. En lezzetli zamanı Temmuz - Ekim aylarıdır.

Levrek hangi mevsimde yenir

Levrek, Ülkemizde bayağı levrek ve benekli levrek olmak üzere iki tipi mevcuttur. Sırtlarındaki çok sayıda benek ile ayrılırlar. Benekli levrek Güney Ege ve Akdeniz'de, bayağı levrek ise bütün denizlerimizde görülür.

En güzel mevsimi kış ayları ve ilkbaharın başıdır.

Kefal hangi mevsimde yenir

Kefal, Yaz ayları dışında lezzetli olan, pullu ve göçmen olmayan bir balıktır. Bütün denizlerimizde yetişir.

Sonbahar, kış ve ilkbaharda çok lezzetlidir. Kefal kirli ve bulanık suları çok sevdiği için, alınırken dikkat edilmelidir.

Mezgit hangi ayda yenir
mezgit hangi ayda yenir

Mezgit, Tavuk balığı olarak da bilinen mezgit bütün denizlerimizde bulunmakla beraber en çok Karadeniz'de bulunur. Yaz hariç devamlı yumurtalı durumdadır.

Mezgitin yumurtalı tavası, domatesli sotesi güzel olur. Şubat ayı en uygun mevsimdir.

Uskumru hangi mevsimde yenir

Uskumru, sürüler halinde dolaşan göçmen bir balıktır. Denizlerimizde 30 cm civarında olan uskumru Kuzey Denizinde 50 cm'ye kadar büyür.

Yaz aylarını Karadeniz'de geçiren uskumru, eylül ve ekim aylarında Marmara'ya iner ve kışı burada geçirip yumurtlar. Mart ile Haziran aylarında da Karadeniz'e döner.

Uskumrunun en lezzetli olduğu dönem eylül ayından, yumurtlamaya başladığı ocak ayı sonuna kadardır. Uskumru sonbahar mevsiminde yenir.

Kırlangıç balığı hangi mevsimde yenir

Kırlangıç, bütün denizlerimizde bulunan kırlangıcın özellikle çorbası çok lezzetli olur. Haşlanmış kırlangıcın ayıklanmış etleri mayonezli veya zeytinyağı Limon sıkarak soğuk olarak da yenilebilir. Genellikle Ege ve Akdeniz'de bulunur.

Yerli bir balık türü olan barbunya, sıcak ve ılık denizlerin kıyıya yakın olan kumlu ve çamurlu diplerinde, az olmakla beraber kayalık yerlerde yaşar. Çok lezzetli olan bu balığın en ideal tüketim zamanı temmuz ile ekim ayları arasıdır.

Çipura hangi mevsimde olur

Çipura, Ege'nin meşhur yerli balığı olan ve küçük sürüler halinde gezen çipura, son yıllarda çiftliklerde de üretilmeye başlandı.

Atlas Okyanusu, Kuzeybatı Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de bulunan çipura, her mevsim yenilebilir, ideal avlanma ve tüketme mevsimi ise ağustos ayıdır.

Karagöz hangi mevsimde yenir

Karagöz, Çipuranın yakın akrabası olan karagözün, baltabaş, sivrigaga, sargos ve mırmır gibi çeşitleri vardır.

Kışın derin sulara çekilen Karagöz, Mayıs - Temmuz ayları haricinde daha yağlı ve lezzetlidir.

Bunlara da bakmak istermisiniz

YORUM EKLE

Yorumlar editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İsim*
Email*
Yorumunuz*
Güvenlik Kodu: Güvenlik KoduGüvenlik Kodunu Girin: