57 Yıllık Husumeti Barışla Noktaladı
Ağrı Haberleri Yaşam

57 Yıllık Husumeti Barışla Noktaladı

Ağrı: Ağrı'nın Tutak ilçesinde, 57 yıldır arazi anlaşmazlığı nedeniyle akraba olan Şipki Aşiretine mensup 2 aile arasında başlayan husumet, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın girişimiyle barışla sonuçlandı.


İlçeye bağlı Dikme Köyünde oturan Hasan Öztürk ile Dönertaş Köyünde oturan Abdullah Sarıboğa'nın aileleri arasında Gevirlot mevkiindeki arazi anlaşmazlığı sonucu husumet başladı. Yıllardır Öztürk ve Sarıboğa ailelerini barıştırmak için birçok girişimden sonuç alınamamıştı.


Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Tutak Kaymakamı Enis Aslantatar, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Umut Gürses, İlçe Emniyet Amiri Eren Kara, İlçe Müftüsü Mustafa Solhan, İşadamı Fevzi Sayan barıştırılacak aileler arasında mekik dokudu. Yapılan görüşmelerin ardından aileler, Tutak Öğretmenevi lokalinde toplanarak aralarındaki husumeti sonlandırdı.


Bölgenin kanaat önderlerinden Fevzi Sayan'ın uzun süredir devam eden girişimleri sonrası Tutak'ın diğer kanaat önderleri, din adamları, muhtarlar ile ilçe protokolünün hazır bulunduğu barış töreni imamların Kur'an'ı Kerimden sureler okuması ve duaları ile başladı.


Tutak Kaymakamı Enis Aslantatar, Hz. Nuh'un mirası olan kardeşlik, birlik, beraberlik düsturuyla bu topraklarda el ele gönül gönülle birlikte yaşıyor yaşamaya da devam ettiklerini söyledi.


Bazen öyle oluyor ki, kardeşler arasında da sorun yaşandığını aktaran Aslantatar," 57 yıl önce yaşanan bu olayı unutmak istiyoruz. Geçmişte yaşadığımız menfur olaylar üzerine bir sünger çekip yarına hep birlikte gençlere de örnek olacak şekilde el ele yürüyeceğimizi, burada sevgi saygı bağlarını yeniden yeşertip yaşatacağımızı göstermek için bir araya geldik. Başta Ağrı Belediye Başkanımız sayın Savcı Sayan Bey'e ben huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Her iki aileyi bir araya getirmek için bu kadar büyük gayret sarf ettiği için ona destek veren bu süreçte alın teri döken herkesten Allah bin kere razı olsun" dedi.


Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan yaptığı konuşmasında ailelere seslenerek daha önceden yaşanmış bu tarz vahim olayların bir daha yaşanmaması için gençlere sahip çıkılmasını istedi. Sayan, her iki aileye teşekkür ederek birlik ve beraberlik mesajı verdi. Yüzlerce kişinin katıldığı barış töreninde taraflar, oluşturulan Kur'an-ı Kerim Köprüsü altından geçerek, karşılıklı dualar edip el sıkışarak husumete son verdi. Program yapılan duaların ardından verilen barış yemeği ile sona erdi.


57 YILLIK HUSUMETİ BARIŞLA NOKTALADI1
57 YILLIK HUSUMETİ BARIŞLA NOKTALADI2
57 YILLIK HUSUMETİ BARIŞLA NOKTALADI3
57 YILLIK HUSUMETİ BARIŞLA NOKTALADI4
57 YILLIK HUSUMETİ BARIŞLA NOKTALADI5
57 YILLIK HUSUMETİ BARIŞLA NOKTALADI6
Diyadinnet son dakika haberlerini paylaşın. Ayrıca Ağrı, Enis Aslantatar, Savcı Sayan, Tutak ve Ağrı'nın dört bir yanından Yaşam haberleri alın.
Anadolu Ajansı(AA), İHLAS HABER AJNASI (İHA) tarafından geçilen tüm ağrı haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlandığı şekilde yer almaktadır. Ağrı Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir