Kalp sağlığı için altın öğütler

13.09.2009 Saat: 00:00
Kalp sağlığı için altın öğütler

Kalp tıkanıkları genç yaşlarda başlıyor, ileri yaşlarda tıkanma artarak kalp kirizine neden oluyor. Bu nedenle kalbi korumaya genç yaşlarda başlanmalı.
* Bol bol meyve, sebze ve baklagil tüketin. Gün içinde, ufak porsiyonlar halinde 5 öğün yemek yiyin. Bir porsiyon; 2-3 kaşık sebze, bir adet meyve (mesela bir muz) veya 2-3 adet küçük boy meyve (örneğin erik), 1 küçük kase meyve salatası, veya bir bardak taze sıkılmış meyve suyuna denktir.
* Makarna, pirinç, ekmek, buğday, patates ve mısır gevreğinden oluşan nişastalı yiyecekleri, öğünlerinizde düzenli olarak tüketin.
* Diş çürümelerini önlemek için; şekeri tamamen kesmemeli, fakat küçük miktarlarda tüketmeye özen göstermelisiniz. Şekersiz içecekleri tercih edip, şeker yerine tatlandırıcı kullanmalısınız.
* Günde 1.5 Litre sıvı almayı hedefleyin. Su tüketiminizi artırın ve ayrıca bol bol meyve suları ve süt için. Alkol alımında da aşırıya kaçmamaya çalışın.
* İşlenmiş et, peynir ve aburcuburlar gibi fazla tuzlu yiyeceklerden kaçının ve yemek pişirirken veya sofrada yemeğe eklediğiniz Tuz miktarını azaltın. Yemeklerinize tat vermek için, tuz yerine baharatlardan faydalanın.
* Sağlıklı bir dengeyi korumak için, kan basıncınızı düzenli olarak kontrol ettirin.
* Aldığınız kalorinin yüzde 60′ı Ekmek ve zeytinyağından olsun.
* Omega 3 bakımından zengin besinler Alın (balık, semizotu, soya, çay, üzüm ve keten tohumu).
* Günde yarım Saat yürüyün. Bu kalp krizini yüzde 50 azaltır. Haftada en az 5 kez egzersizle bu riski yüzde 98′e kadar indirebilirsiniz.
* Karaciğerinize güveniyorsanız, günde 2 kadeh şarap için.
* Günde bir avuç kayısı ya da incir sağlıklı beslenme için vazgeçilmezdir.
* Sarımsak vücudun koruyucu hücrelerini destekler ve tansiyonu düşürür.
* Etin yanında çiğ Domates yararlı. Domatesteki Lycopin antioksidan, etteki zararlı olan omaga-6′yı yok eder.
* Hür türlü kızartmadan uzak durun.
* Lahana zayıflamak için çok yararlı.
* Her sabah bir bardak ılık suyun ardından, bir avuç ceviz yiyin.
* Şişmanlık sigara kadar tehlikeli, özellikle bel kalınlığı.
* Şişman olabilirsiniz ama spor yapıyorsanız, hiç spor yapmayana göre daha az risk altında olursunuz.

Bunlara da bakmak istermisiniz
Copyright © 2004 - 2017 diyadinnet.com Tüm Hakları Saklıdır. Diyadinnet 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Abonesi olduğumuz İhlas Haber Ajansı (İHA), Doğan Haber Ajansı (DHA) ve Anadolu Ajansı (AA) alınan haberlerin herhangi bir ortamda basılması ve yeniden yayımı, ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir.