12.09.2009 Saat: 00:00

Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş ağrısı genelikle çene etrafında,çenede ve dişlerde zonklama şeklinde ortaya çıkan ağrı,hafif ağrı veya şiddetli ağrı şeklinde ortaya çıkar.Diş çürümesi,enfeksiyon,iltihap,kırık diş,diş eti...

Diş Ağrısı genelikle çene etrafında, çenede ve dişlerde zonklama şeklinde ortaya çıkan ağrı, hafif ağrı veya şiddetli ağrı şeklinde ortaya çıkar.

Diş çürümesi, enfeksiyon, iltihap, kırık diş, diş eti hastalığı, gevşek dolgular diş ağrısı nedenleri arasında yer alır.

Eğer diş ağrısı başlıdaysa, sorunun daha da kötüleşmemesi için en kısa zamanda iyi bir diş hekimine gitmek gerekir.

Eğer o an için doktora gitmeniz mümkün değilse bazı doğal yollarla geçici olarak diş ağrısını rahatlamak için bazı doğal tedavi yöntemleri vardır.

Evde diş ağrısı nasıl geçer

1. Ağrıyan dişin çevresini temizleyin: Ağrıyan dişin çevresinde ve üzerinde bulunan yemek birikintileri, diş fırçası veya diş ipi kullanılarak temizleyin.

2. Tuzlı ılık su: Ilık tuzlu bir bardak suyla ağızda hafifçe gargara yapmak basit bir diş ağrısı tedavisinde yardımcı olabilir.

Su bardağına bir çay kaşığı Tuz ilave edip iyice karıştırın. Elde edilen tuzlu suyla ağız iyice çalkalanmalıdır. Suyu bir süre ağzın içinde tutun.

Tuzlu Su şişme ve iltihabı azaltıp aynı zamanda enfeksiyona neden olan bakteri ile de mücadele edecek.

3. Soğan: Antiseptik ve Antibiyotik özelliği olan soğan enfeksiyona neden olan mikropları öldürerek diş ağrısında rahatlama sağlayabilir.

Diş ağrısı başladığı sıralarda bir kaç Dakika içinde acıyı hafifletmek için çiğ soğan çiğneyin. Soğanı çiğneyemiyorsanız doğrudan ağrılı dişin veya diş eti üzerinde bir parça çiğ soğan bırakabilirsiniz.

4. Karanfil: Antifbakteriyel ve anestezik özelliği bulunan karanfil diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Karanfili zeytinyağı veya evde bulunan herhangi bir sıvıyağla iyice karıştırıp ağrıyan dişin üzerine bırakın.

Ağrı Kesicilere Dikkat

Bilinçsiz ve aşırı ağrı kesici kullanımından kaçınmak gerekir. Bilinçsiz ağrı giderme yöntemlerinden kaçınmak ( ağrıyan diş üzerine ağrı kesici konması, alkollü pamuk uygulaması, vb.) gerekir.

ağrıyan diş üzerine ağrı kesici koymayın

Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmaz. Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilir.

Diş Ağrısına Karanfil Yağı

Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır.

Yine bir miktar karanfil çiğnemek, ya da karanfili toz haline getirip ağrıyan diş üzerine uygulamak az ağrılı durumlarda işe yarayabilir. Fakat fazla miktarda ve uzun süre uygulanması halinde diş etinin tahriş olacağı unutulmamalıdır.

Karanfil tomurcuğu diş ağrısını kesmekte kullanılır. Bir adet karanfil tohumu ağıza alınır. Ağrıyan çürük dişin yakınına getirilir ve bir süre orada tutulur.

Diş ağrısı başladığında vakit kaybetmeden bir diş hekimine gitmekte fayda vardır.

Diş ağrısının ızdırabından kurtulabilmek için sadece bu mucizeye ihtiyacınız var.

Evde yapılabilecek fazla bir şey yoktur. En kısa sürede bir diş hekimine gitmek gerekir.