İshal Nasıl Geçer, İshale Ne İyi Gelir

İshal Nasıl Geçer, İshale Ne İyi Gelir

Sindirim sistemi olması gerektiği şekilde işlevlerine yerine getiremediğinde ishal problemi ortaya çıkar.

İshal başlıca olarak kişinin dışkısını sürekli olarak sıvı yaptığını fark ettiğinde anlaşılır, üstelik tüm bu belirtiler Gün içerisinde muhtemelen üç ve daha fazla kere gerçekleşmektedir.

Dolayısıyla bu durumun sonucu ishal olarak tanımlanır; yazımızda değineceğimiz ishalden kurtulma yöntemi sayesinde, sadece doğal ve pratik çözümleri ele alarak, ishalin üstesinden gelmeniz için yol göstereceğiz.

İshal probleminin temelinde aslında viral enfeksiyonlar vardır. Burada viral enfeksiyonlar daha çok sindirim sisteminin; dış etkenlere bağlı olarak enfeksiyon kapmasını ifade eder.

Burada enfeksiyona ve dolayısıyla ishal rahatsızlıklarına neden olan dış etkenleri geniş çaplı düşünmeliyiz.

Söz konusu dış etkenleri kısaca sıralamak gerekirse özellikle tüketmiş olduğunuz gıdaların önemi ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda;

Gün içerisinde tüketmiş olduğunuz yiyecek veya içecekler, bozulmuş yada sevmediğiniz halde tüketmiş olduğunuz gıdalar...

Sonuç olarak eğer ki aşırı duyarlı bir sindirim sisteminiz de varsa; ishal başta olmak üzere, çoğu kaynakta kalın bağırsak iltihabı olarak da adlandırılan problemler ortaya çıkar.

İshal belirtileri ise tipik olarak çoğu kişide görülen benzer şikayetler; şişkinlik, mide bulantısı, karın Ağrısı şeklindedir.

Genel olarak ishal ciddi bir Sağlık sorunu teşkil etmez. Öyle ki pek çok insan yukarıda sıralamış olduğumuz genel ishal belirtilerinin ortaya çıkmaya başladığı günden, yaklaşık olarak 2 ile 4 gün süreç sonunda tüm bu belirtilerden kurtulur.

Bu süreç aynı zamanda ishalin vücutta ortaya çıkarmış olduğu tüm etkileri kapsamaktadır. Oldukça pratik ve hemen hemen her evde, mutfakta kolay bir şekilde uygulanabilecek doğal yöntemler sayesinde, tamamen sağlıklı bir şekilde ishalin üzerinden kısa sürede; üstelik sağlığınızı koruyarak, üstesinden gelmeniz mümkündür.

Bunun için işinize yarayacak olan en önemli 10 ip ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

İshale İyi gelen yiyecekler

1. Yoğurt
ishale iyi gelen yiyecekler yoğurt

Evet yoğurt birinci sırada çünkü yoğurdun içerisinde bulunan; lactobacillus acidophilus ve de bifido bakterileri insanların sindirim sistemini çalıştırmaya yarayan en önemli bakterilerdir.

Üstelik yoğurdun ev ortamında kolay bir şekilde bulabileceğiniz; yaşayan Canlı bakterileri içeren bir gıda olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda, ne kadar önemli olduğunu görebiliriz.

Dolayısıyla tüketeceğiniz yoğurt sayesinde bu yararlı bakteriler sindirim sisteminize ulaşacak ve bağırsak iltihaplarına neden olan kötü bakterileri ortadan kaldırarak, sindirim sisteminizin etkin bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan söz konusu bakterileri destekleyecektir.

2009 yılında Amerikan Tıp Derneği Dergisi; yapılmış olan araştırmalar sonucunda probiotiklerin sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiğini ortaya çıkartmış, ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıkları için kullanılabilecek probiotikler; anti biotik olarak nitelendirilmiştir.

Sadece gün içerisinde iki kase kadar yoğurt yediğinizde; rahatladığınızı hissedeceksiniz. Peki bu rahatlama hissini daha da arttıracak ve de sindirim sisteminiz için faydayı maksimum arttıracak olan muzu da yoğurt ile birlikte tüketmeye ne dersiniz?

Muz ve yoğurt ikilisi ishal başta olmak üzere, çeşitli sindirim sistemi sorunu yaşayanlar için en ideal ve pratik bir çözüm olmaktadır.

2.Zencefil

zencefil ishali keser mi

Zencefil kolayca bulabileceğiniz bir bitkidir. Zencefil hem baharat olarak kullanılabilir hem de çay olarak da içilebilmektedir.

Üşütmeye yada diğer sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan midenizdeki kramplar ve ani derin ağrıların üstesinden gelmek istiyorsanız zencefil kesinlikle tüketmeniz için önerilen bir bitkidir.

Çoğu insanlar ve büyüklerimizin de inandığı üzere; zencefil ile birlikte bir tatlı kaşığı balı da eklersek, etkiyi maksimum hissedebiliriz.

Bal ile birlikte tüketeceğiniz zencefil sadece kısa bir süre içerisinde etkisini göstererek; midenizdeki sıvı akışını kontrol altına alacak aynı zamanda da sindirim sisteminizin normale dönmesini sağlayarak, rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Uyarı: Fakat tam da burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var ki bu ikiliyi tükettikten hemen sonra Su içmekten kaçının.

İshali önlemek ve midenizin normale dönmesi için zencefili sadece tek başına yada Bal ile birlikte, gün içerisinde iki yada üç kere içebilirsiniz.

Yetişkin bir birey için bir sakıncası yoktur. Burada zencefili ne şekilde kullanarak kürü hazırlamanız gerektiği kafanızı karıştırmasın.

İster zencefili doğrayıp bir suyun içerisine atın, isterseniz hazır olarak almış olduğunuz zaten parçalı halde bulunan zencefili suya ilave ederek ardından bal ile birlikte tüketebilirsiniz.

3. Çemen tohumları

Çemen tohumu içeriği tam bir ishal karşıtıdır. Mesela bir kaşık yoğurt ile birlikte kolay bir şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca yoğurtun; ishal ve sindirim sistemi konusundaki önemine zaten değinmiştik.

Bunu günde üç defa uyguladığınızda, sindirim sisteminizin ihtiyaç duyduğu içeriği kolay bir şekilde karşılamış olacaksınız.

4.Elma sirkesi

elma sirkesinin ishale faydası

İshale karşı kendiniz yapabileceğiniz kolay ev kürlerinden birisi olarak da elma sirkesini bulabiliriz.

Sahip olduğu içeriği sayesinde, Elma sirkesini tükettiğinizde, ishale neden olan virüsler vücudunuzdan kısa bir sürede arındırılacaktır.

Yapmanız gereken ise çok kolay. Sadece bir bardak suya bir yada iki çay kaşığı elma sirkesi katıp, bu bardağı tamamen içiniz. Günde iki bardak mesela sabah ve akşama doğru içmeniz yeterli olacaktır.

5.Muz

muz ishali keser mi

Muzların insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmez. Muz ayrıca mide ve sindirim sisteminiz açısından da en faydalı besinlerden birisi olma özelliği taşır.

Dikkat: Ancak özellikle ishale karşı savaşırken tercih edeceğiniz muza dikkat etmelisiniz. İshal için en ideal muz, gerçekten olgun olan muzdur.

Bunun nedeni ise olgun ve tatlı muz içerisinde daha çok pektin barındırır. Bu da ishalle muz yiyerek baş etmenizi sağlayacak olan en önemli besindir.

Muz oldukça fazla potasyuma da sahiptir. Bu da vücudunuzdaki sayısız sağlık probleminin üstesinden gelmenizde en büyük yardımcınız olur. Gün içerisinde bir kaç muz tükettiğinizde, ishal ve sindirim sistemi problemlerinizin azaldığını fark edeceksiniz.

6.Papatya Çayı

Papatya çayı özellikle midede sık sık gerçekleşen gereksiz kasılmaların önüne geçer aynı zamanda ishale bağlı olarak gerçekleşen sindirim problemlerini de minimuma indirir.

Üstelik papatya çayının bağırsak iltihabında da etkili olduğunu biliyor musunuz?

Hazırlayacağınız kür ise çok basit. Sadece bir çay kaşığı papatya ve bir çay kaşığı naneyi birlikte, 10 Dakika boyunca kaynatacağınız suyu dökeceğiniz bardağın içerisine katın, ardından kür hazırlanmış olacaktır.

Bu karışım bir papatya çayıdır ve günde bir kaç kez içebilirsiniz. Ek ve alternatif olarak yeşil çay da önerilmektedir.

7.Beyaz Pirinç

ishal kurtulmak için pirinç

İshal sürecinde tüketilmesi önerilen besinlerin başında beyaz Pirinç gelmektedir. Bunun nedeni ise tüketiminin kolay olmasıdır.

Enfeksiyona uğramış olan bir sindirim sisteminde kişinin yediği yiyeceklerin ayrıştırılması daha zorlayıcı olmaktadır.

Dolayısıyla pirinç içeren bir besin tükettiğinizde sisteminiz zorlanmadan ve fazla enerji harcamadan tüketim yapmanızı sağlayacaktır.

Kolay bir tüketim ve de özellikle ishal sürecinde görülen ishal problemlerinin de önüne geçerek, daha katı bir dışkı yapmanızı sağlayacak olan kesin çözümlerden birisidir.

8.Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağı pek çok hastalık için kullanılır. Mesela Gaz, mide ağrısı, Astım, kabızlık ve ishal benzeri tüm şikayetlerin üzerinden gelebilmeniz için birebirdir.

Çörek otu yağından en iyi bir şekilde faydalanmak istiyorsanız, büyük bir bardakta yoğurt ile karıştırın. Bu karışımı günde iki defa tüketmeniz yeterli olacaktır. İkinci tüketiminizden kısa bir süre sonra muhtemelen tüm etkiler neredeyse bitecektir.

Uyarı: Burada dikkat etmeniz gereken ve unutmamanız gereken önemli bir bilgi ise; ishale bağlı olarak çıkan çeşitli sindirim problemlerinin kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiğidir.

Dolayısıyla pek çok geçici rahatsızlık en fazla 3 ile 4 güne kadar sürer ancak siz bu kadar zaman geçmesine rağmen hala aynı sorunları yaşıyorsanız, o halde uzman bir doktora görünmek en doğru yol olacaktır.

9.Havuç Çorbası

ishale karşı havuç

Ülkemizde o kadar bilinmese de, aslında havuç çorbası büyük bir gıda kaynağı aynı zamanda hazımsızlık sorununu yenmenizde sizin en büyük yardımcınız olmaktadır.

Havuç çorbası özellikle çocuklar için idealdir çünkü çocuk yaştakilerin yaşamış olduğu ishal ve hazımsızlık sorunu sürecinde kaybetmiş oldukları besin içeriklerini tekrardan kazanmalarını sağlar.

Havuç çorbasını yapmak oldukça kolaydır. İhtiyacınız olan 500 gramlık havuçlar, su ve de bu çorbayı daha da nefis yapacak olan tuza ek olarak diğer malzemeleri de ekleyebilirsiniz.

10. İshale Faydalı İçecekler

ishale iyi gelen içecekler

İshal vücudunuzda aşırı sıvı kaybına neden olmaktadır. Dolayısıyla kaybetmiş olduğunuz sıvıyı, vücuda tekrardan doğal bir şekilde iade edebilmeniz için son derece faydalı olan içecekleri tüketmeniz önerilir.

Dolayısıyla sağlığınız için en faydalı olan bu içecekler; sade olarak tüketeceğiniz bir tavuk suyu çorbası, Hindistan cevizi suyu, günlük sekiz bardağa kadar su ve de doğal maden sularıdır.

Kesinlikle sindirim sisteminiz bozulduğunda yda ishal yaşadığınız dönemlerde asla asitli içecekler ya da midenizin yanmasına sebebiyet verecek soslu sıvı gıdalar tüketmeyiniz. Bu her şeyi daha kötü yapar.

07.07.2011 Saat: 00:00
Bunları Okudunuz mu?
Bunlara da bakmak istermisiniz
Bayanlara Özel