Akut Febril Nötrofilik Dermatoz (Sweet Sendromu)

07.07.2011 Saat: 00:00

İlk kez 1964 de Robert Sweet  tarafından tanımlanmıştır. Özellikle kadınlarda sık tekrarlayan ateşli cilt hastalığıdır. başlangıç yaşı 30-60 yaş arasıdır. Erişkin kadınlarda erkeklere göre  üç kat sık görülmektedir. Çocuklarda ise erkek ve kızlar eşit oranda etkilenir. Ateşli gripal enfeksiyonlardan sonra veya kan hastalıklarıyla (lösemi, lenfoma) birlikte görülebilir. Mide, barsak, meme, böbrek ve mesane kanserlerine eşlik edebilir.

BELİRTİLERİ

Daha çok bahar aylarında ortaya çıkan, keskin sınırlı, hızlı yayılan, Ağrılı, deriden hafif kabarık, çapları 2-10 mm arasında değişen kırmızı-morumsu yaralar görülür. Kan hastalıklarıyla ilişkili olanlarda içinde Su olan kabarık yaralar da görülebilir. En sık yüz, boyun ve kollar tutulur. Kaşıntı yoktur. Nadiren gözlerde ve ağız içinde de yaralar çıkabilir. Ateş, halsizlik, diare, eklem ağrısı eşlik edebilir. Kalp, böbrek, karaciğer tutulumu da düşük oranda izlenebilir. Kan tetkiklerinde savunma hücrelerinde artış ve kanda iltihap oranında yükselme görülür. Kanserlere eşlik eden tipinde Kansızlık saptanabilir.

TANI

Tanısı klinik özelliklere ek olarak deri biyopsisi sonucu ile konur. Öncesinde gripal enfeksiyon geçirme öyküsü, Kanser veya gebelikle ilişkili olması, halsizlik ve ateş olması, kan tetkik sonuçları da tanı konulmasında yardımcıdır. 4 alt tipi tanımlanmıştır:

1-Klasik Tip(En Sık Görülen)

2-Kanserler İle İlişkili Olanlar

3-İltihaplı Hastalıklar İle İlişkili Olanlar

4-Gebelikle İlişkili Olanlar

TEDAVİ

Bu hastaların çoğunluğunun başlamasında gripal enfeksiyonlar etkili olduğu için, bu hastalığın geçmesiyle tablo kendiliğinden geriler. Ağrı kesiciler ve kortizon de tedavide kullanılabilir. 50 yaş üzerindeki hastalar, kan tetkiklerinde kansızlığı saptanan ve yaralarında içi su dolu kabarcıklar çıkan hastalar, birlikte görülebilen kanserler açısından araştırılmalıdırlar.

HAZIRLAYAN; Dr. Burcu MELİKOĞLU

Bunlara da bakmak istermisiniz