09.06.2005 Saat: 22:40

Anal Fissüre Ne İyi Gelir

Anal Fissür,bir diğer adı ile Çatlak olarak da bilinmektedir.Peki,Anal Fissür Nedir? Anal Fissür; Makat yani anüs bölgesinde oluşan yırtık ya da çatlaklara verilen isimdir.Anal Fissür'ün iki dönemi...

Anal Fissür, bir diğer adı ile Çatlak olarak da bilinmektedir. Peki, Anal Fissür Nedir? Anal Fissür; Makat yani anüs bölgesinde oluşan yırtık ya da çatlaklara verilen isimdir. Anal Fissür'ün iki dönemi bulunmaktadır. Bu iki dönem; Akut Anal Fissür ve Kronik Anal Fissür olarak adlandırılmaktadır.

Kronik Anal Fissür Nedir?
Uzun süreli çatlak ya da şişme yapmış yırtıklara, Kronik Anal Fissür denmektedir.

Akut Anal Fissür Nedir?
Makat bölgesinde oluşan ve ilk bir aylık döneme dahil olan yırtıklara, Akut Anal Fissür denmektedir.

Anal Fissürün Nedenleri Nelerdir?
Anal Fissürün en önemli nedeni, kabızlık gibi durumlarda anal mukozanın zorlanmasıdır. Kabızlık durumunda serleşmiş haldeki dışkı, tuvalet sırasında deriyi yırtabilir. Uzun süreli ishal durumlarında, zorlanmadan kaynaklı olarak çatlaklar görülebilir. Doğum sırasında bebek, makat bölgesine de aşırı bir Basınç uygulayabilir. Ve bu sebepten çatlak oluşumu görülebilir. Bir diğer faktör ise, genetik faktörlerdir.

Anal Fissürü Anlamak İçin Hangi Belirtilere Dikkat Etmek Gerekir?
Çoğu hastalıkta olduğu gibi, anal fissürde de en belirgin belirti Ağrıdır. Tuvaletten sonra veya tuvalet sırasında, ciddi ağrılar yaşanabilmektedir. Anal Fissürde bazen kanama görülebilir. Bu kanama bazen hastaları yanıltarak, onlara Hemoroid olduklarını düşündürebilir. Aynı şekilde Anal Fissüre dayalı olarak makat bölgesinde şişlik oluşabilir. Ve bu şişlikler de hastaya Hemoroid olduğunu düşündürebilir. Bazen hastalarda belirti, kaşıntı olarak ortaya çıkabilir. Ve bazı hastalarda akıntı ile birlikte kötü koku oluşumu da görülebilir.

Peki, Anal Fissüre Ne İyi Gelir

Kabızlık ve İshal durumundan kaynaklanabilen Anal Fissür için, Kabızlık ve İshal problemlerinin çözülmesi önemli olabilir. Fakat Anal Fissüre Ne İyi Gelir? Sorusunun cevabı, elbette doktor kontrolleridir. Ani oluşan çatlakların çoğu zaten kısa sürede ve kendiliğinden iyileşeceklerdir. Bu nedenle kendinizi tedavi etmeyi denemeniz ve yanlış bir yol izlemeniz tavsiye edilmemektedir.

Asıl sorun olan derin ve uzun süreli çatlaklardır. Bu durumda Anal Fissüre Ne İyi Gelir? Sorusunun iki cevabı bulunmaktadır; İlaç tedavisi ve ameliyat. İlaç tedavisi ile geçmeyen çatlaklarda, Ameliyat tercih edilmesi durumu söz konusu olabilir. Fakat bu cerrahi operasyon oldukça küçük bir operasyondur. Bu nedenle, Anal Fissür şüpheleriniz bulunuyor ise, en doğru tedavi doktor kontrolünde olacaktır.

Eğer böyle bir sorununuz varsa, aşağıdakileri deneyin

1-Kaşımayı kesin. Sürekli kaşıma tahrişe yol açar. Ne kadar çok kaşırsanız, o kadar çok kaşınırsınız. Bölgeye soğuk uygulamayı deneyin.
2-Bölgeyi temiz tutun. Gece, gündüz ve her dışkılamadan sonra bölgeyi tahriş etmeden, nazikçe temizleyin.
3-Dışkı sızıntısının deride yaptığı tahrişi engellemek için, bu bölgeye bez koyun ve gerektikçe değiştirin.
4-Kaşınmayı azaltmak için yatarken antihistaminik bir ilaç da alınabilir. Eğer kaşıntınız sürerse, tam bir muayene için doktorunuza başvurun.