El Egzamaları Nasıl Geçer

Tehlikeli sayılabilecek ağır bir hastalık olmayan el egzamalarını rahat etmek için alınması gereken önlemlerin başında yarayı kaşımamak gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

el egzamaları nasıl geçer

Egzama, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ve deride kızarıklık, şişme, veziküller, kaşıntı gibi belirtilerle görülen daha çok psikosomatik nedenli deri hastalığıdır. Başlıca özelliği, kızarık deri üzerinde beliren kabarcıklardır. Akut, kronik, yaş ve kuru egzama gibi türleri vardır.

Egzamalı bebeklerin ellerine pamuklu kumaşlardan dikilmiş parmaksız eldivenler geçirilerek egzamalı yerlerini kaşımaları önlenebilir.

Egzamalı ya da egzama geçirmiş insanların derileri çok hassastır. Bu nedenle tahriş edici maddelerden uzak durmaları gerekir. Bu tür maddelerle çalışmak zorunda kalanlar lastik eldiven ve yüz maskesi gibi basit önlemlerle korunmalıdır.

El egzaması nasıl tedavi edilir?

El egzemalarının tedavisinde kortizonlu kremler kullanılır ancak bunlarında uzun vadede yan etkileri çıkabilir. Bu nedenle kontrol doktor kontrolünde olmalı ve günlük el kremi şeklinde devamlı kullanılmamalıdır.

Dikkat
: Egzama tehlikeli sayılabilecek ağır bir hastalık değildir; ama rahatsızlık verebilir. Egzamalıların rahat etmek için almaları gereken önlemlerin başında yarayı kaşımamak gelir.

Kronik egzama zaman zaman tekrar edecektir.Stresten uzak durmak, uykusuz kalmamak, yüzü temiz tutmak iyi gelecektir.Paylaşmaya ne dersin ?

0
09.06.2005 Saat: 01:00

El Egzamaları Nasıl Geçer Benzer Yazılar


Ciltteki morluklar ve sararma hangi hastalıklara işaret edebiliyor? | Antibiyotikler hangi hastalıklarda kullanılmamalı? | Çocuklarda iştah artırmanın yolları | Hangi besinler insülin direncini artırıyor? | Duygularınızı Abartılı Yaşamayın | Baş Ağrısı Deyip Geçmeyin |