Cevizin Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Bir cevizi elinize alınca, en dışında bir yeşil kabuk, sonra tahta bir yapı, daha sonra ince bir zar ve en içte de tartışmasız şekilde insan beynini hatırlatan beyaz bir yapıyla karşılaşırız.

Ceviz, dışındaki yeşil kabuğu ile kafa derisine, sert kabuğu ile kafatasına, içindeki zarif ile beyin zarına, asıl meyvesi ile de beyin e benzeyen harika bir gıdadır.

Beynimizin küçültülmüş bir modeli olan cevizin meyveler arasında Gümüş iyonu ihtiva eden tek meyve olması elbette harikadır. Fakat bu gümüş iyonuna, icra ettiği Elektronik vazife açısından ihtiyaç duyan tek organın beyin olduğunu söylersek, sanırız bu muhteşem benzerlik ve mükemmel yaratılış karşısında tüylerimiz diken diken olmaktadır.

Cevizin insan beynine olan faydası hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle ceviz günümüzde neredeyse bütün evlerde yer edinmiş bir meyvedir. Cevizin tarihte de meyvesinden ve kerestesinden dolayı önem görmüştür. Cevizin türlerine göre anavatanı değişmekte olsa bile ülkemiz cevizin anavatanı listesinde yer almaktadır.

Ceviz dağılım açısından dünyanın en çok yetişen Bitki türlerindendir. Birçok ülkede yabani ceviz türlerine rastlanmıştır. Bazı türlerin anavatanı Çin olarak kabul görülmüştür. Sağlığa olan faydasından ve sevilerek tüketiminden dolayı ceviz yetiştiriciliği dünya üzerinde önemli bir konuma gelmiştir.

Ceviz meyvesindeki en fazla vitamin A vitaminidir. Cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri kalp sağlığınızı korur ve dengeler. Yüksek kan basıncı ve buna bağlı hastalıklardan korunmak isterseniz ceviz tüketmenizde fayda vardır.

Düzenli olarak tüketilen ceviz aynı zamanda kan sağlığını muhafaza eder. Damar sağlığınızı düzenleyerek özellikle damarlarınızda pıhtılaşma oluşmasının önüne geçer. Kalınbağırsak kanseri gibi ciddi hastalıkları bertaraf etmekte cevizin üstlendiği rol önemlidir. Kolesterolün dengelenmesinde yardımcı bir meyvedir. Günde bir adet ceviz tüketmeniz uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Çocuklarınız için de gönül rahatlığı ile kullanacağınız ceviz içerdiği besin değerleri sayesinde çocuğunuzun sağlığını dengelemeye yardımcı oluyor. İçerdiği omega-3 asitleri çocuklarda öğrenimi kolaylaştırıp, uyku bozukluklarını düzeltiyor. Cevizdeki kimyasalların bir kısmı safra taşı oluşumunu engelliyor. Geceleri çalışan insanlar için ceviz kullanımı uyku düzensizliklerini ve uyku sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Ceviz Kabuğu Deyip Geçmeyin
Mide ve böbrekte çeşitli hastalıkların tedavisinde ceviz kabuğu çayı kullanılmaktadır. Bağırsak rahatsızlıklarının önüne geçmek için de ceviz kabuğu çayını denemenizde fayda vardır.

Kırdığınız cevizlerin kabuklarını saklayarak daha sonraki rahatsızlık dönemlerinizde bunları haşlayarak ceviz kabuğu çayı elde edebilirsiniz. Haşlamadan önce ceviz kabuklarının arasına çok az miktarda ceviz eklemeniz daha etkili bir çay elde etmenizi sağlayacaktır. Daha sonra bu çayı mide, böbrek ve bağırsak rahatsızlıklarınızda kullanabilirsiniz.

Yapraklarında Bin Bir Fayda

Kanamalı durumlarda ceviz yaprağı kullandığınızda pıhtılaşmayı daha çabuk sağlayacaktır. Yapraklardan elde edeceğiniz çay biraz acı olsa bile özellikle kabızlıkta ve sindirim bozukluklarında size ihtiyacınız olan şifayı verecektir.

Ceviz yaprağını kaynatarak çok güzel bir banyo elde edebilirsiniz. Bunu yaraların iyileşmesinde ve özellikle iltihaplı yaralarda kullanabilirsiniz. Uyuz hastalığında taze ceviz yapraklarını kaynatarak kullanabilirsiniz.

Diş ve dişeti hastalıklarında kaynatmış olduğunuz ceviz yaprağının suyunu gargara yaparak hastalığın ilerlemesini durdurabilirsiniz.

Ceviz ve ceviz ağacı baştan sona sağlığa ve sıhhate bir armağandır.

Not: Yas ne olursa olsun günde 1-2 adet ceviz yemek beyin uzmanları tarafından ısrarla tavsiye edilmektedir. Özellikle gelişme cağındaki çocuklar için....

 • Cevizi mide, bağırsak, böbrek ve deri rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa iyi gelir.
 • Cevizin sadece meyvesi değil, kabukları ve yaprakları da birçok rahatsızlık için kullanılmaktadır.
 • Cevizin kanda zararlı kolesterolün birikmesini önler, yüksek düşürür.
 • Ceviz, damar tıkanıklığı ve seker hasta liginin tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Mide gazını giderir.
 • Grip ve nezleye iyi gelir.
 • Öksürüğü keser.
 • Sindirim sistemi bozukluğunu giderir.
 • Ceviz, vücudu soğuktan korumak için de yenir. Yorgunluğu ve bitkinliği giderir. Zehirlenmelere ve zehre karsı etkilidir. Zindeleşmeyi sağlar
 • Şeker hastaları ceviz yaprağını kaynatıp içmelidir.
 • Ceviz yaprağı ve kabukları kaynatılıp balla karıştırılarak içildiğinde kansızlığa iyi gelmekte, bu çay kanı temizlemekte, kalbi güçlendirmekte, ishali ve dizanteriyi kesmekte, sinir sistemini güçlendirmektedir.
 • Ceviz meyvesi çocukların gelişmesini hızlandırmaktadır.
 • Ceviz beyin için gerekli olan gümüş iyonlarını ihtiva ettiğinden, bebekten yaşlıya kadar herkes için ideal bir meyvedir.


Paylaşmaya ne dersin ?

0
01.09.2006 Saat: 01:00

Cevizin Faydaları Benzer Yazılar


Boyun Düzleşmesi | El hastalıklarından Korunma | Uykuya Dalmada Gecikme ve Erken Uyanma | Gerginlik Başağrısı Nedir ? | Beyin Kanseri | beyin egzersizi nasıl yapılır |