Gebe kadın, günlük hareketlerinde nelere dikkat etmelidir ?

Gebeler günlük ev işlerini kendilerini zor­lamayacak şekilde yapabilirler.

Fakat gebeler, günlük harekederinde ve ev işlerinde sarsıntıya neden olacak yük­sekten adama gibi hareketlerden; ağır eş­yaları itme çekme hareketlerinden;

Yüksekteki ipe çamaşır asma, perde asma, yüksekteki rafa uzanma gibi aşın geril­meye sebep olacak hareketlerden ve ağır kaldırmalardan uzak durmalıdır.

Ani ve sarsıcı hareketler gebelikte erken doğum veya gebelik kanamalarına yol açabilir.

Ayrıca karın bölgesine gelecek darbele­re karşı da dikkatli olunmalıdır. Örneğin evdeki küçük bir çocuğun aniden gebenin kucağına koşarak atlaması soruna yol aça­bilir.

Bir de gebelikte ani tansiyon dü­şüklüğü ve baş dönmelerinin ola­cağı akılda tutul­malıdır. Bu yüzden kolayca düşüp baygınlık geçirebilirler.

Bu nedenle gebelerin Sandalye gibi yüksekli­ğe çıkıp iş yapmaya çalışmaları ciddi kaza­lara yol açar.

Merdiven inip çıkarken de gebeler hızlı davranmamalıdır. Zira gebelikte en sık karşılaşılan kazalardan biri de merdi­venden yuvarlanmalardır.

Günlük alışverişe çıkarken yanında bir ki­şinin daha bulunması;
Gebelerin aşırı sıcak veya soğuk, özellikle karlı havalarda mümkün mertebe dışarı çıkmaması da önemli hususlardandır.

Bunları Okudunuz mu?

Paylaşmaya ne dersin ?

17.09.2009 Saat: 01:00

Bitkisel hatalar kanser tedavisini olumsuz etkiliyor | Uzun süre bilgisayara bakmak gözü hasta ediyor | Çocukları Kış Hastalıklarından Korumanın Yolları Nelerdir | Hazır köfte ve dönerde soya oyununa dikkat | Sevdikleriniz için sigara içmekten vazgeçin | Gençlerde kanserli hücreler daha çabuk yok ediliyor |