Böbrekleriniz sağlıklı mı?

17.09.2009 Saat: 00:00

Eczacıbaşı Holding, böbrek sağlığı konusunda toplum bilincini artırmak amacıyla yeni bir kampanyaya imza atıyor.
1-11 Mart tarihleri arasında yürütülecek "Böbrekleriniz Sağlıklı mı?" adlı kampanya, böbrek hastalıklarında erken teşhisin önemine dikkat çekecek
Eczacıbaşı Holding, toplum sağlığına yönelik sosyal sorumluluk projelerini, 8 Mart "Dünya Böbrek Günü" çerçevesinde yürütülecek "Böbrekleriniz Sağlıklı mı?" isimli yeni bir kampanya ile sürdürüyor. Böbreklerin Sağlık üzerindeki kritik öneminin anlatılacağı kampanyada, böbrek rahatsızlıklarında erken teşhisin önemi ve tedavi seçenekleri konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi hedefleniyor.
Kampanya için bilinçlendirme filmi hazırlandı
"Böbrekleriniz Sağlıklı mı?" kampanyası kapsamında 8 Mart'ta Türk Böbrek Vakfı'nda böbrek sağlığının öneminin vurgulanacağı bir panel düzenlenecek. Kampanya, gazete ilanlarının yanı sıra, TV ve sinemalarda gösterilmek üzere hazırlanan 30 saniyelik bir kısa filmle de duyurulacak. Kanyon Alışveriş Merkezi'nde kurulacak standlarda dağıtılacak broşürler ve Su sebilleriyle de kamuoyunun böbrek sağlığı konusunda bilinçlendirilmesine katkı sağlanacak.
Hasta sayısında son bir yılda yüzde 10 artış
Yaklaşık 42 bin Diyaliz hastasının bulunduğu Türkiye'de son bir yılda hasta sayısında yüzde 10 artış görüldü. Son dönemde böbrek yetmezliği hastalarının yüzde 76'sı hemodiyaliz, yüzde 13'ü periton diyalizi, yüzde 11'i ise böbrek nakli ile tedavi ediliyor. Diyaliz tedavisi gören bir böbrek hastasının devlete bir yıllık maliyetinin 28 bin dolar olması, böbrek yetmezliğinin ülke ekonomisi üzerindeki önemine de işaret ediyor.
Yüksek tansiyon ve diyabet, böbrek yetmezliğine yol açabiliyor
Yapılan istatistikler her 10 kişiden birinin böbrekleriyle ilgili bir rahatsızlığı olduğunu ortaya koyuyor. Böbrek hastalıklarının sinsi bir şekilde ilerlemesi, kronik böbrek yetmezliği oluşmadan önce erken teşhisin önemini arttırıyor. Diyabet ve yüksek tansiyon, böbrek yetmezliğine neden olan rahatsızlıkların başında geliyor. Bu tip rahatsızlıkları olan kişilerin bir nefroloji uzmanı tarafından takip edilmeleri ve tedavilerinin düzenlenmesi uzun bir süre diyalize ihtiyaç duymadan hayatlarını devam ettirebilmelerine olanak sağlıyor.
Böbrek rahatsızlıklarının belirtileri arasında halsizlik, idrar anormallikleri, kusma, bulantı, vücutta şişme, kan basıncında yükselme, uyku hali, kansızlık, ciltte renk değişikliği, kaşıntı, iştahsızlık ve baş dönmesi yer alıyor. Böbrek yetersizliği teşhisi için basit bir idrar ve kan testi yeterli oluyor.

Bunlara da bakmak istermisiniz